გაუპატიურებაში ბრალდებულ კუდის ყოფილ თანამშრომელთან საპროცესო შეთანხმება გააფორმეს
კუდის ყოფილი თანამშრომელ გიორგი ჩიქოვანთან აჭარის პროკურატურამ საპროცესო შეთანხმება გააფორმა. ჩიქოვანს საკმაოდ მძიმე დანაშაულში ედებოდა ბრალი. საპროცესო შეთანხმება სახელმწიფო ბრალდებასა და კუდის ყოფილ თანამშრომელს შორის მაისის ბოლოს გაფორმდა. სწორედ ამ დროს ამოიწურა ბრალდებულის პატიმრობის ცხრათვიანი ვადა.
პროკურატურის მიერ წარდგენილი საბრალდებო დასკვნის მიხედვით,  კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავარი სამმართველოს სწრაფი რეაგირების განყოფილების ოპერატიული  თანამშრომელი, გამომძიებელი გიორგი ჩიქოვანი 28 აგვისტოს ღამეს, სახლში შეეჭრა მოქალაქე ს. წ.-ს და განსაკუთრებული სისასტიკით გააუპატიურა: „ჩიქოვანმა წ-ს რამდენჯერმე დაურეკა პირად ტელეფონზე და მოსთხოვა სქესობრივი კავშირის დამყარება. წ-მ კი მობილური ტელეფონი გათიშა და დაიმედებულმა იმით, რომ ჩიქოვანი მას ვეღარ შეაწუხებდა, დაიძინა. ამის შემდეგ ჩიქოვანმა გადაწყვიტა, ქალის ნების საწინააღმდეგოდ ბინაში შესულიყო და სქესობრივი კავშირი დაემყარებინა. მან თავზე ნიღაბი ჩამოიცვა, მეოთხე სართულზე აძვრა და ბინაში აივნიდან შევიდა. ნიღაბის მოხსნის შემდეგ, როცა დანის დემონსტრირებით მიზანს ვერ მიაღწია, თავისი განზრახვა განსაკუთრებული სისასტიკით მოიყვანა სისრულეში. ამისათვის მან დაზარალებულს სცემა თავისა და ტანის არეში, რის შედეგადაც მას განუვითარდა ტვინის შერყევა, ქვედაყბის ძვლის მოტეხილობა, ორივე თვალბუდის მრავლობითი სისხლანაჟღენთები. იყო დაზარალებულის სისასტიკით ცემა“ - წერია საბრალდებო დასკვნაში, - გიორგი ჩიქოვანმა გადალახა რა ს.წ.-ის წინააღმდეგობა, ამ მდგომარეობაში მყოფი ადვილად დაიმორჩილა და მისი ნების საწინააღმდეგოდ დაამყარა სქესობრივი კავშირი ძალადობით, ჩაიდინა რა აღნიშნული განსაკუთრებული სისასტიკით“.
თავდაპირველად ჩიქოვანს აღმკვეთ ღონისძიებად პატიმრობა, მოგვიანებით კი, 2008 წლის 15 იანვარს, აღმკვეთის სახე გირაოთი, მოსამართლე როინ კახიძის კაბინეტში შეეცვალა. გირაო 50 ათასს ლარზე გაფორმდა. თუმცა 5 თებერვლიდან, მას შემდეგ რაც სასამართლო პროცესზე არ გამოცხადდა, მას აღმკვეთი დაუმძიმეს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი თორნიკე ანანიძის განცხადებით, ჩიქოვანთან საპროცესო შეთანხმება ასეთ დანაშაულზე არ უნდა გაფორმებულიყო. „მართალია, სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი კონკრეტულად არ განსაზღვრავს თუ რა დანაშაულებებზე უნდა გაფორმდეს საპროცესო შეთანხმება, მაგრამ საპროცესო კოდექსის #679 მუხლის მე-6 ნაწილის თანახმად, პროკურორი უნდა ითვალისწინებდეს საჯარო ინტერესსა და ჩადენილი დანაშაულისთვის სასჯელის სიმძიმესაც, რაც ამ შემთხვევაში არ მომხდარა.
არც ბათუმის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე როინ კახიძეს გაუთვალისწინებია დანაშაულის სიმძიმე. 679 მუხლის III ნაწილის თანახმად, მოსამართლე საპროცესო შეთანხმების შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს კანონის საფუძველზე და არ არის ვალდებული დაამტკიცოს პროკურორისა და ბრალდებულის შორის მიღწეული შეთანხმება“.

Former Representative of the Constitutional Security Department (CSD) Accused of Rape but Gets-Away Under Plea-bargain
June 5, 2008
The Adjara Office of the Prosecutor General arranged plea bargain deal with Giorgi Chikovani, former investigator and operative officer of the Rapid Reaction Division within CSD Main Department of the Adjaran Autonomous Republic. Chikovani was accused of committing a rather grave crime - rape. However, in spite of the evidence, the prosecution arranged a plea bargain at the end of May when he was released after a 9-months prison.
The prosecutor presented the bill of indictment, according to which Giorgi Chikovani, broke into the house of S.T, a local, on the night of August 28 and brutally raped her. “Chikovani has first called her on her mobile phone and demanded that she submit to having sex with him. The victim hung up the phone.  Hoping Chikovani would not disturb her any more she fell asleep. Chikovani decided to break into the victim’s house and proceeded to rape her. He put a mask on his head, climbed on the fourth floor and entered the room from the balcony. Upon entering the room he took off the mask and banished a knife to frighten her. However, in spite of the show of the weapon, the rape victim failed to yield and Giorgi then used force in raped her with extreme degree of brutality. Moreover, the accused beat her, consequently, she suffered a brain concession and her mandible (lower jaw) was also broken. She suffered from multiple hemorrhages on both eyes. He also beat the ruthlessly,” says the bill of indictment.
Initially, Chikovani was sentenced to imprisonment, but later on January 15, 2008 he was only put under a bail of 50 000 GEL. The new charge was declared in the chamber of Judge Roin Kakhidze. The court on the rape case took place on February 5, 2008. The accused did not show up on the hearing therefore; his charges addressed in his absence.
Tornike Ananidze, the lawyer of the Human Rights Center says that the crime was so severe that the prosecutor should not have agreed to a plea bargaining with Chikovani. “Though the Criminal Procedural Code of Georgia does not specify the crimes which can be subjected to the plea bargaining, there is Article 679, Paragraph VI of the Criminal Procedural Code which stipulates that when arranging a plea bargaining with a suspect, a prosecutor must take into account the public interest and how grave was the crime. The prosecutor has not followed this requirement in this case.
Roin Kakhidze, the judge of Batumi City Court did not take into account the ruthlessness of the committed crime as well. According to Article 679, Paragraph III, a judge can file a decree for a plea bargain and it has to be based on law. A judge has the discretion to not affirm the agreement between a prosecutor and the accused.”