პარლამენტის წევრმა აქციის მონაწილეები ეთნიკურ ნიადაგზე შეურაცხყო
სიღნაღის რაიონის სოფელ ულიანოვკაში ი. ლომოურის სახელობის მიწათმოქმედების ინსტიტუტის საცდელი სადგურის 200-მდე თანამშრომელმა საპროტესტო აქცია გამართა. აქციის მონაწილეები საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს 2008 წლის 30 ივნისის განცხადებას აპროტესტებენ, რომლის საფუძველზეც 4 ათას ჰეტქრამდე სასოფლო - სამეურნეო დანიშნულების მიწა, სადაც ი. ლომოურის სახელობის მიწათმოქმედების ინსტიტუტის მეცნიერ თანამშრომლები მცენარეების ჯიშთაცვლას და ჯიშთაგამოყვანას ახორციელებენ, საპრივატიზაციო ნუსხაში შეიტანეს და უნდა გაიყიდოს.
სიღნაღის რაიონის სოფელ ულიანოვკაში მცხოვრებნი შიშობენ, რომ პრივატიზაციის შემდეგ უსამსახუროდ და ულუკმაპუროდ დარჩებიან. აქციის მონაწილეებთან შესახვედრად მივიდნენ საქართველოს პარლამენტის წევრი, სიღნაღის მაჟორიტარი დეპუტატი ნუგზარ აბულაშვილი და კახეთის გუბერნატორის მოვალეობის შემსრულებელი შოთა თარხნიშვილი. აქციის მიმდინარეობას კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოს 10-ზე მეტი თანამშრომელი აკვირდებოდა. მათ გლეხებს აქციების გამართვა აუკრძალეს, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი დაპატიმრებით დაემუქრნენ. როგორც ცნობილია სიღნაღელმა გლეხებმა გუშინ აქცია ქ. თბილიში, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის შენობის წინაც გამართეს. კუდ-ის წარმომადგენლები აგრესიულები იყვნენ აქციაზე გასაშუქებლად მყოფი ჟურნალისტების მიმართაც. ერთ-ერთმა მათგანმა, მას შემდეგ რაც გაზეთის  ფოტოკორესპონდენტმა ის მანქანა გადაიღო, რომლითაც გადაადგილდებოდნენ, კორესპონდენტებს უცენზურო სიტყვებით აგინა და ფოტოკამერების წართმევას ცდილობდა.
როგორც აქციის მონაწილეებმა "ადამიანის უფლებათა ცენტრს" აცნობეს, დეპუტატმა ნუგზარ აბულაშვილმა აქციაზე მყოფ სოფელ ულიანოვკაში მცხოვრებ მალაკნებსა და რუსებს ეთნიკურ ნიადაგზე შეურაცხყოფა მიაყენა. "მომვარდა და მიყვირა, რომ მიწა რუსებს მოვთხოვო. მალაკნები სექტანტები ხართ და ამდენს ვერ უნდა ლაპარაკობდეთო", - აღნიშნა აქციის ერთ-ერთმა მონაწილემ ლუდმილა კაპელოვამ. პარლამენტის წევრის მხრიდან აქციის მონაწილეების ეთნიკურ ნიადაგზე შეურაცხყოფის ფაქტი "ადამიანის უფლებათა ცენტრს" თვითმხილველებმაც დაუდასტურეს.

MP Insulted so-called Russian “Sect” for not being “Ethnic Georgians”
Approximately 200 employees of village Ulianovka, Sighnaghi district I. Lomouri Experimental Station of Agriculture Institute rercently held a demonstration. They protested against the decision of Ministry of Economical Development of Georgia dated June 30, 2008 that placed 4 Hectares of agricultural land on the privatization list. The scientists of I. Lomouri Agricultural Institute used to conduct genetic experiments, which included’ variety selection and breeding and cross-breeding new plant varieties.
The inhabitants of village Ulianovka fear that they might lose their jobs and sources of income when the land is sold off. Nugzar Tarkhnishvili, Signaghi single mandate MP and Shota Tarkhnishvili, Interim Governor of Kakheti Region met with the protesters. However, more then 10 reprentatives of CSD Kakheti Division observed the demonstration.
They did not allow the peasants to hold demonstration and promised if they held the demonstration they would be detained. However, the peasants from Sighnaghi yesterday held the demonstration in front of President’s Chancellery in Tbilisi. The CSD representatives were treating the journalists who came to cover the demonstration with aggression. One of the CSD men used foul language against the journalist and tried to take his camera as the journalist took a picture of the car that the CSD representatives was sitting.
The participants informed the Human Rights Centre that Nugzar Abulashvili, the Georgian MP insulted the Malakn, a small ethnic group of Russians who live in village Ulianovka because they were not ethnic Georgians. “He rushed to me and said to ask for land for the Russians, and then he said: “You Malaknis are a sect and you have no right to talk so much,” and retold by Ludmila Kapelova, one of protesters. Other eyewitnesses confirmed to the Human Rights Centre that Nugzar Abulashvili had indeed insulted the ethnic Russians during the course of the demonstration.