,,ადამიანის უფლებები და ჰუმანიტარული პრინციპები სერიოზულად დაირღვა სამხრეთ ოსეთის კონფლიქტში’’, - აცხადებს ტომას ჰამარბერგი თავისი რვადღიანი მისიის შემდეგ. იგი აქვეყნებს ექვს პრინციპს დაზარალებულთა დასაცავად
სტრსბურგი, 08.09.2008 - "ეს ჰუმანიტარული კატასტროფაა", - ასკვნის ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარი ტომას ჰამარბერგი თავისი ვლადიკავკაზში, ცხინვალში, გორში, თბილისსა და მოსკოვში 22-29 აგვისტოს წარმოებული ვიზიტების შემდგომ. "მე უამრავ იძულებით გადაადგილებულ პირსა და სხვა დაზარალებულებს ვესაუბრე. ამ მოკლე, მაგრამ სასტიკი ომის შედეგად გამოწვეული ადამიანური ტრაგედიების რიცხვი შემაძრწუნებელია", -განაცხადა მან შთაბეჭდილებების შეჯამებისას.
7-8 აგვისტოს ქართული არტილერიისა და ტანკების შეტევა ცხინვალზე სამოქალაქო პირთა მსხვერპლითა და ნგრევით დასრულდა. რეგიონის დედაქალაქის ჩრდილოეთით მდებარე ქართული სოფლები სამხრეთ ოსური მილიციისა და კრიმინალური ბანდების მიერ განადგურდა და გაიძარცვა. მიუხედავად იმისა, რომ ზოგიერთი ადგილობრივი ვითარების დაძაბვამდე გაიხიზნა, ამ თავდასხმებმა მაინც ათობით ათასი დევნილის მასობრივი გადაადგილება გამოიწვია.
უკანონო ქმედებები გავრცელდა რუსეთის მიერ კონტროლირებად ე.წ. "ბუფერულ ზონაში" ცხინვალსა და კარალეთს შორის და ბევრი აიძულა დაეტოვებინა ეს ადგილები. ანალოგიური გადაადგილებები მოხდა მაშინაც, როდესაც რუსული არტილერიის მიერ გორში კერძო სახლები და საცხოვრებელი კორპუსები დაიბომბა.
ამჟამად დაიწყო გადაადგილებულ პირთა დაბრუნება, მაგრამ პროცესი ჭიანურდება, რადგანაც მათი უმრავლესობის უსაფრთხოება გარანტირებული არაა. "მართლწესრიგის არარსებობა" "ბუფერულ ზონაში" პრობლემაა. მრავალ ადგილას საჭიროა განნაღმითვი სამუშაოების  ჩატარება,  ტერიტორიია ბომბებისგან, ნაღმებისგან და აუფეთქებელი ჭურვებისგან გაწმენდა, რაც საფრთხეს უქმნის ჩვეულებრივ ხალხს და იმათ, ვინც ადგილებზე მუშაობს.
"რასაკვირველია, საჭიროა უსაფრთხოების თაობაზე შეთანხმება, რათა ადამიანის უფლებები დაცული იყოს", - დასძენს კომისარი. "თუმცა, შესაძლებელია, რომ მხარეებისა და საერთაშორისო თანამეგობრობის მხრიდან გადაიდგას რიგი მნიშვნელოვანი ნაბიჯებისა, რათა უზრუნველყოფილი იყოს იმ მოთხოვნების შესრულება, რომელსაც ადამიანის უფლებები ითვალისწინებს".
კომისარი წარმოადგენს ექვს პრინციპს, რომელიც საჭიროა ადამიანის უფლებებისა და ჰუმანიტარული უსაფრთხოების დასაცავად:
1. გარანტირებული იყოს დევნილთა და გადაადგილებულთა დაბრუნების უფლება. ამისთვის საჭიროა, მათი უსაფრთხოება იყოს დაცული და მათი საცხოვრებელი კვლავ გახდეს საცხოვრებლად ვარგისი. დანგრეული სახლების აღდგენა აუცილებელი პრიორიტეტია. დაზარალებულ პირებს აქვთ უფლება, მიეწოდოთ ინფორმაცია ვითარების განვითარების შესახებ. არავინ უნდა დაბრუნდეს სახლში საკუთარი ნების გარეშე;
2. ისინი, ვინც განიდევნენ ან იძულებით გადაადგილდნენ საკუთარ სახლებში დაბრუნებამდე უნდა უზრუნველყონ სათანადო საცხოვრებელი პირობებით. ეს მოითხოვს კომპეტენტურ საკოორდინაციო დახმარებას როგორც სამთავრობო, ასევე სამთავრობათშორისო ორგანოებიდან. ყურადღება უნდა მიექცეს არამარტო მატერიალურ საჭიროებას, არამედ ფსიქოლოგიურ და ფსიქო-სოციალურ ზიანსაც;
3. ომის მიერ მოცული მთელი სივრცე უნდა განინაღმოს. კასეტური ბომბები, ნაღმები, აუფეთქებელი ჭურვები და სხვა საშიში ნივთიერებები უნდა მოიძებნოს, ამოღებულ იქნას და განადგურდეს. ამის გაკეთებამდე შესაბამისი ტერიტორიები უნდა მოინიშნოს და მოსახლეობას  ზუსტად მიეწოდოს  ინფორმაცია არსებული საფრთხეების შესახებ. კონფლიქტის მონაწილე მხარეებს მართებთ, განაცხადონ რა სახის იარაღები და საბრძოლო აღჭურვილობა გამოიყენეს, სად და როდის. ამ ღონისძიებების განსახორციელებლად საჭირო იქნება საერთაშორისო დახმარება, რაც მხარდაჭერილი უნდა იყოს ორივე მხარის მიერ;
4. ფიზიკური თავდასხმა, სახლების გადაწვა და მოროდიორობა უნდა შეჩერდეს, ამგვარ დანაშაულებებზე პასუხისმგებელი პირები კი უნდა დაკავდნენ და გასამართლდნენ. `მართლწესრიგის არარსებობის~ პრობლემა ე.წ. ბუფერულ ზონაში, ცხინვალსა და კარალეთს შორის, სასწრაფოდ უნდა მოგვარდეს;
5. ომის ტყვეები, სხვა პატიმრები და დაუცველ პირობებში მყოფი პირები დაცულები უნდა იყვნენ და მათი გადარჩენა უნდა მოხდეს ჰუმანიტარული  ძალისხმევით. ამგვარი შემთხვევებისთვის დამკვირებული დიალოგისა და ურთიერთგაცვლების მექანიზმი დაცული უნდა იყოს და მხარი უნდა დაეჭიროს, მათ შორის საერთაშორისო თანამეგობრობის მიერ. არის აუცილებლობა, შეიქმნას კოორდინირებული სისტემა დაკარგული პირების შესახებ ინფორმაციის შეგროვებისა და ამ მიმართულებით სამუშაოს წარმართვისათვის;
6. აუცილებელია სართაშორისო კონტინგენტის მონაწილეობა და დახმარება კონფლიქტის შედეგად მოცულ სივრცეში. გაერო-ს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის, გაერო-ს ბავშვთა საერთაშორისო ფონდის, წითელი ჯვრისა და წითელი ნახევარმთავრის და სხვა სააგენტოების პროგრამები მხარდაჭერილი უნდა იყოს და ეუთო-ს უნდა მიეცეს უფლება და საშუალებანი გააფართოვოს თავისი მისია.  იმ დამკვირვებლების გარდა, რომლებიც ცეცხლის შეწყვეტის პროცეს გაუწევენ მონიტორინგს, საჭიროა იყვნენ დამკვირვებლები ადამიანის უფლებების სფეროში, რომელთაც ასევე შეეძლებათ იმოქმედონ ადგილობრივ ომბუდსმენთან ერთად. უმცირესობათა დაცვა უნდა გახდეს საკვანძო პრიორიტეტი და ხელი უნდა შეეწყოს თემებს შორის დადებითი ურთიერთობების ჩამოყალიბებას.
მისიის განმავლობაში კომისარი ჰამარბერგი თბილისში შეხვდა პრეზიდენტ სააკაშვილს, საგარეო საქმეთა მინისტრ ტყეშელაშვილს, სხვა სამ მინისტრსა და საქართველოს მთავრობის ორ მინისტრის მოადგილეს, ხოლო მოსკოვში იგი ესაუბრა დუმის სპიკერს, ფედერაციის საბჭოს თავმჯდომარეს და საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილეს. მოგვიანებით მას ჰქონდა საგანგებო სატელეფონო საუბარი საგარეო საქმეთა მინისტრ ლავროვთან, რომელიც წარმოადგენდა პრეზიდენტ მედვედევს. ვიზიტის განმავლობაში იგი აგრეთვე შეხვდა სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრემიერ მინისტრს ბორის ჩოჩიევს.
კომისარი ახლო თანამშრომლობაში იყო რუსეთის ომბუდსმენ ვლადიმერ ლუკინთან, საქართველოს სახალხო დამცველ სოზარ სუბართან და სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ომბუდსმენთან დავით სანაკოევთან. ამ უკანასკნელმა ქართველ პარლამენტარ გივი თარგამაძესთან ერთად ითამაშა მნიშვნელოვანი როლი 100-ზე მეტ დაკავებულ პირთა გაცვლაში, რაც კომისრის დახმარებით განხორციელდა.
ბატონმა ჰამარბერგმა ამჟამად მოახსენა ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტს ვითარების შესახებ და 8 სექტემბრისთვის გამოაქვეყნებს სრულ წერილობით ანგარიშს თავისი მისიის შესახებ.
ადეამიანის უფლებათა კომისარი არის დამოუკიდებელი, არასასამართლო ინსტიტუტი ევროპის საბჭოსთან, რომლის მოვალეობაცაა ორგანიზაციის 47 წევრ ქვეყანაში ადამიანის უფლებების გათვითცნობიერებისა და პატივისცემის მხარდაჭერა. ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მიერ არჩეულმა ამჟამინდელმა კომისარმა, ბატონმა ტომას ჰამარბერგმა ეს თანამდებობა 2006 წლის 1 აპრილს დაიკავა.

Human rights and humanitarian principles have been seriously violated in the South Ossetia conflict, reports Thomas Hammarberg after an eight-day mission. He proposes six principles for protection of the victims
Strasbourg, 08.09.2008 – ”This is a humanitarian disaster”, concludes the Council of Europe Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg after having visited Vladikavkaz, Tskhinvali, Gori, Tbilisi and Moscow from 22 to 29 August. ”I have talked with a great number of displaced persons and other victims. The number of human tragedies caused by this short but cruel war is staggering”, he states when summarising his findings.
Civilian casualties and destruction resulted from the Georgian artillery and tank attack on Tskhinvali 7-8 August. Georgian villages north of the regional capital were destroyed and pillaged by South Ossetian militia and criminal gangs. Though some inhabitants had begun to leave during the preceding tensions, these assaults caused a mass movement of tens of thousands of fleeing people.
Lawlessness has spread in the ‘buffer zone’ controlled by Russia between Tskhinvali and Karaleti and forced many to leave even from there. When several houses and apartment buildings in Gori were hit by Russian rockets a further wave of displacement took place.
The return of displaced persons has now started but is delayed for the majority of them as safety has not been guaranteed. The ‘policing vacuum’ in the ‘buffer zone’ is unresolved. Large areas must also be demined from cluster bombs, mines and unexploded ordnances which now threaten ordinary people including those who normally work in the fields.
”There is certainly a need for political solutions and clear decisions on security arrangements in order for human rights to be protected”, states Commissioner Hammarberg. ”However, several important steps can be taken already now by the parties themselves and by the international community to meet the most urgent human rights requirements.” He presents six principles for urgent protection of human rights and humanitarian security:
1. The right to return of those who fled or were displaced must be guaranteed. This requires that their safety is protected and that their homes are made liveable again. The repair of damaged houses is an urgent priority. Affected persons have the right to be informed about relevant developments and no one must be returned against their will.
2. Those who fled or were displaced must be ensured adequate living conditions until they can return home. This requires competent coordination of the assistance from both governmental and intergovernmental actors. Not only material needs but also psychological and psycho-social damages must be addressed.
3. The whole area affected by the warfare must be de-mined. Cluster bombs, mines, unexploded ordnances and other dangerous devices must be located, removed and destroyed. Until this is done the targeted terrain must be marked and the population clearly informed about the dangers. The parties to the conflict need to declare what type of weapons and ammunition were used, when and where. International contribution to this effort will be required and should be welcomed by both parties.
4. Physical assault, torching of houses and looting must be totally stopped and persons responsible for such crimes apprehended and held to account. The problem of the ‘policing vacuum’ in the so-called buffer zone between Tskhinvali and Karaleti must be resolved urgently.
5. Prisoners of War, other detainees and persons stranded in unsafe situations must be protected and rescued through continued humanitarian efforts. The established mechanism for dialogue and mutual exchanges of such cases should be kept in place and fully supported, also by the international community. There is a need to establish a coordinated system for assembling and acting upon information on missing persons.
6. International presence and assistance are needed in the area affected by the conflict. The programs of UNHCR, UNICEF, ICRC and other agencies should be supported and the OSCE be given authority and resources to expand its mission. Apart from cease-fire observers and police presence there is a need for specialised human rights monitors – who could also operate in coordination with the domestic ombudsmen. The protection of minorities must be a key priority and positive inter-community relations must be encouraged.
During the mission Commissioner Hammarberg met President Saakasvili, Foreign Minister Tkehshelashvili and three other ministers and two deputy ministers of the Georgian government in Tbilisi and with the Speaker of the Duma, the Chairman of the Council of the Federation and the Deputy Minister of Foreign Affairs in Moscow. He also had a special telephone exchange with Foreign Minister Lavrov representing President Medvedev. During his travel he also met the de facto Prime Minister of South Ossetia, Boris Chochiev.
He cooperated closely with the Russian ombudsman Vladmir Lukin, the Georgian public defender Sozar Subari and the de facto ombudsman in South Ossetia, David Sanakoev. The latter – together with the Georgian parliamentarian Givi Targamadze - played a key role in the exchange of the more than 100 detained persons which took place with the assistance of the Commissioner.
Mr. Hammarberg has now reported to the Council of Europe Committee of Ministers and will release his full written report from the mission on the 8th September.
The Commissioner for Human Rights is an independent, non-judicial institution within the Council of Europe, mandated to promote awareness of, and respect for, human rights in the 47 member States of the Organisation. Elected by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the present Commissioner, Mr Thomas Hammarberg, took up his function on 1 April 2006.