პარლამენტარი სამხედრო ნაწილის უნებართვოდ მიტოვებისთვის გასამართლებულთა ამნისტირებას ითხოვს
საპარლამენტო ფრაქცია „ქრისტიან-დემოკრატების“ წევრის მაგდალინა ანიკაშვილის განცხადებით, კარგი იქნებოდა, თუკი ფართომასშტაბიანი ამნისტია სისხლისსამართლის კოდექსის 388-ე მუხლსაც შეეხება, რომელიც სამხედრო ნაწილის უნებართვოდ მიტოვებას ითვალისწინებს.
რიგგარეშე პლენარულ სხდომაზე დეპუტატმა ამ მოსაზრების არგუმენტად აგვისტოს ცნობილი  მოვლენები დაასახელა. კერძოდ, მისი თქმით, საომარი მოქმედებების დასრულების შემდეგ, ფაქტობრივად, მოშლილი იყო კომუნიკაციის საშუალებები,  ხელმძღვანელობა არც თუ ისე მკაფიო ბრძანებებს გასცემდა და ა.შ. შექმნილ სიტუაციაში სამხედრო მოსამსახურეებმა სამხედრო ნაწილები მხოლოდ ორიოდე დღით მიატოვეს, რათა თავიანთ ოჯახებში ჩასულიყვნენ და ოჯახის წევრებისათვის შეეტყობინებინათ, რომ ცოცხლები არიან.
მაგდალინა ანიკაშვილის თქმით, იმის საჩვენებლად, რომ ამ მოვლენებზე პასუხისმგებლობას სახელმწიფო იღებს, შესაძლებელი იქნებოდა ამნისტია სწორედ 388-ე მუხლსა შეხებოდა.

Magdalina Anikashvili, member of parliamentary faction Christian –Democrats stated that it would be nice if the blanket general pardon covered those who were convicted according to Article 388, Criminal Code of Georgia, which is crime of AWOL.- being absent without leave from military duty.
The MP recalled the Augusts War at snap plenary session of the parliament and said many soldiers were convicted for AWOL due to August’s war. In particular, she said that after the August war the communication system was out of order, the military leadership was giving vague orders; there were also some other problems too. Consequently, the soldiers arbitrarily left military bases for two days to see their families and let them know that they were still alive.
Magdalina Anikashvili said that the general pardon should cover people charged with Article 388, Criminal Code of Georgia. She said this should be done to show that the government also takes some responsibility for events of the August war  with Russian over the breakaway region of South Ossetia. .