კახეთში მუნიციპალური ავტობუსები აღარ მოძრაობენ
კახეთში მუნიციპალური ავტობუსები აღარ მოძრაობენ. ამის მიზეზად ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები მგზავრთა სიმცირეს ასახელებენ, რის გამოც შემოსავალი დანახარჯებს არ ანაზღაურებს.
"ჰოლანდიიდან შემოტანილი ავტობუსები საკმაოდ ბევრ საწვავს მოიხმარენ, მგზავრობის ღირებულება კი მცირეა, რის გამოც დანახარჯების ანაზღაურება არ ხერხდებოდა. მუნიციპალური ტრანსპორტი ამიტომაც აღარ მოძრაობს", - გვითხრეს გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში.
უნდა აღინიშნოს, რომ ჰოლანდიური ავტობუსები ადგილობრივმა ხელისუფლებამ წინასაარჩენოდ შეიძინა და ამისათვის რაიონული ბიუჯეტებიდან სულ 100 ათას ლარამდე თანხა დახარჯა.

State buses have stopped operating in Kakheti Region. The representatives of Kakheti government said that the decision was made because the buses are not carrying enough passengers and costs are outweighing profits.
“The Dutch buses require much fuel. The bus ticket is cheap and does not compensate the expenses needed to for their operation. As a result, municipal transport is no longer working in the region,” explained the Gurjaani District Governor’s Office.
The local government bought the Dutch-made buses before the elections earlier this year as part of an attempt to win over the support of voters. About 100,000 GEL was allocated form Kakheti District budgets for their purchase; however, such a social function proved unsustainable in the final analysis.