ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო სოფელ ზიარს ყიდის
ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო გურჯაანის რაიონის სოფელ ზიარს ყიდის. სასოფლო – სამეურნეო დანიშნულების მიწიდან, რომელიც სულ 100 ჰექტარს შეადგენს, 50 ჰექტარი ს/ს "კახეთის პურის" მეპატრონემ, ბიზნესმენმა სერგი კაკალაშვილმა უკვე შეიძინა.
ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, უახლოეს ხანში გასხვისდება ზიარში მდებარე საცხოვრებელი სახლებიც, რომელიც საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს გურჯაანის სარეგისტრაციო სამსახურის მონაცემებით, სახელმწიფო საკუთრებაშია. აღნიშნულ სახლებში 10 წელზე მეტია ოჯახები ცხოვრობენ, რომლებიც შიშობენ, რომ მაღალი ფასი გამო დაგეგმილ აუქციონზე სახლების შეძენას ვერ შეძლებენ და უსახლკაროდ დარჩებიან. ადგილობრივების ცნობით, საცხოვრებელი სახლების ყიდვაც ბიზნესმენ სერგი კაკალაშვილს სურს. არსებული ინფორმაციით, ერთი სახლის გასაყიდი საწყისი ღირებულება 15 ათას ლარს აღემატება.
სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული მიწებისა და საცხოვრებელი სახლების გასხვისება რომ იგეგმება, ეს ქონების აღირიცხვისა და პრივატიზების კახეთის სამმართველოს წარმომადგენელმა ალექსანდრე წიქარიშვილმაც დაადასტურა.

Ministry of Economical Development Is Selling Village of Ziari
Ministry of Economical Development of Georgia is selling the village of Ziari in Gurjaani district. The total space of the agricultural land in the village is 100 hectares; businessman Sergi Kakalashvili, owner of the JSC “Kakhetis Puri” has already purchased 50 hectares of the land.
According to our information, residential houses located in the village of Ziari will also be sold; these houses are state property based on the data of Gurjaani registration service office of the National Agency of Public Registration. People have been living in those houses for over 10 years and now are scared that they would not be able to purchase the houses because of the high price estimated at the tender. In this case they will remain homeless. Locals reported that Sergi Kakalashvili is eager to sell their houses. Reportedly, the starting price of each house is over 15 000 GEL.
Aleksandre Tsikarishvili, representatives of the Kakheti department for property registration and privatization, confirmed that the ministry intends to sell the land and houses in the village of Ziari.