ზაქარია ქუცნაშვილი მამის დაპატიმრების მიზეზად ხელისუფლების წინააღმდეგ გამოსვლებს ასახელებს
არასამთავრობო ორგანიზაცია "კანონი ხალხისთვის" ხელმძღვანელი ზაქარია ქუცნაშვილი მამის, პროფესორ ომარ ქუცნაშვილის დაპატიმრების რეალურ მიზეზად ხელისუფლების წინააღმდეგ მის გამოსვლებს ასახელებს.
როგორც ქუცნაშვილმა 22 იანვარს გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, 2007 წლის 22 დეკემბერს ომარ ქუცნაშვილს დაუკავშირდნენ „ნაციონალური მოძრაობის“ ოფისიდან და სთხოვეს იქ გამოცხადებულიყო, თუმცა ომარ ქუცნაშვილი არ მივიდა. „ამის შემდეგ 24 დეკემბერს მამაჩემს კიდევ  დაუკავშირდნენ და განმარტება მოსთხოვეს ნაციონალების შტაბში  არმისვლის გამო. ამაზე მამაჩემმა უპასუხა, რომ იგი პარტიების ოფისებში არ დადის, “ -  ყვება ზაქარია ქუცნაშვილი.
მისი თქმით, ნაციონალებთან ომარ ქუცნაშვილის დაბარებას ორი მიზეზი შეიძლებოდა ჰქონოდა, ან - ფულის მიტანა შეწირულობის სახით, ან გაფრთხილება, რომ მის შვილს ხელისუფლების საჯარო კრიტიკა შეეწყვიტა.
"შესაძლოა კიდევ ერთი მიზეზის არსებობა, შესაძლოა მამაჩემისადმი ამგვარი მოპყრობა მისმა მონაწილეობამ გამოიწვია 2007-2008 წლებში გამართულ საპროტესტო აქციებში. ომარ ქუცნაშვილი აქტიურად იყო ჩართული ამ პროცესებში და  უწევდა ორგანიზებას სამეცნიერო-ტექნიკურ სფეროში მოღვაწე პირების აქციებში მონაწილეობას, არ მალავდა თავის კრიტიკულ დამოკიდებულებას ხელისუფლების მიმართ“,- განაცხადა ზაქარია ქუცნაშვილმა.
იგი საუბრობს ყოფილ გენერალურ პროკურორ, ზურაბ ადეიშვილთან შეხვედრის დეტალებზეც.
„მას შემდეგ, რაც გავიდა მაჟორიტარულ არჩევნებში დარეგისტრირების დრო, შევხვდი  ზურაბ ადეიშვილს  და ვთხოვე, ნუ დასჯიდნენ ჩემი ოჯახის წევრებს ჩემი საქმიანობის გამო, რაზეც მისგან მივიღე პირობა, რომ მსგავსი ფაქტი აღარ განმეორდებოდა. ამის შემდეგ, მამაჩემის მიმართ გამოძიება შეწყდა, ხოლო მისი კომპანიისთვის ფინანსური პოლიციის მიერ ჩამორთმეული ტექნიკა უკან დაუბრუნდა“, - განაცხადა ქუცნაშვილმა.

Zakaria Kutsnashvili Considers His Father Was Arrested Because of His Opposing to Government
Zakaria Kutsnashvili, the head of non-governmental organization Law for People, considers that professor Omar Kutsnashvili, his father, was arrested because he (Zakaria Kutsnashvili) actively protested the activities of the Georgian government.
Zakaria Kutsnashvili stated at the press conference on January 22, 2009 that Omar Kutsnashvili was called from the office of the National Movement on December 22, 2007 and asked to go to the party office. However, Omar Kutsnashvili did not go to the National Movement’s office. “My father was called on December 24 again and was demanded to explain why he had not gone to their office. He explained that he never visited offices of political parties,” recalls Zakaria Kutsnashvili.
He said that there could be only two reasons why Omar Kutsnashvili was invited to the office of National Movement – either he would have been required to bring money as a donation or he would have been demanded that his son stopped criticizing the government publicly.
“There might be the third reason too: maybe the National Movement treated my father this way because he was actively involved in the protest demonstrations of 2007-2008. In particular, Omar Kutsnashvili ensured the involvement of the representatives of scientific-technical sphere in protests. He did not hide his critical sentiments towards the government,” said Zakaria Kutsnashvili.
Kutsnashvili spoke the details of his meeting with Zurab Adeishvili, former Prosecutor General at the press conference. “I met Zurab Adeishvili after the registration deadline of single mandate MP nominees was expired. I asked him not to punish my family members because of my political activities. He promised me that this would not happen again. The investigation against my father was ceased after our conversation. The equipment of my father’s company that had been confiscated by the Financial Police was returned,” said Kutsnashvili.