მალაიზიაში დაკავებულ ბაბუცა გორდაძეს 8-წლიანი პატიმრობა მიესაჯა
მალაიზიაში დაკავებულ ბაბუცა გორდაძეს, დარეჯან კოხტაშვილის მსგავსად, სიკვდილით დასჯა აღარ ემუქრება. ქართული მხარის მიერ გავრცელებული ოფიციალური ინფორმაციის თანახმად, დღეს გამართული მორიგ სასამართლო პროცესზე გადაწყდა, რომ ბაბუცა გორდაძეს 8-წლიანი პატიმრობა მიესჯა, საიდანაც ორი წელი უკვე მოხდილი აქვს.
ამასთან, ბაბუცა გორდაძესთან ერთად დაკავებულ დარეჯან კოხტაშვილს მალაიზიურმა სასამართლომ 6-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა. ორი წელი მასაც მოხდილი აქვს.
მალაიზიელმა სამართალდამცავებმა დარეჯან კოხიტაშვილი და ბაბუცა გორდაძე 2010 წელს, მალაიზიაში ნარკოტიკული საშუალება "მეტაფინის" შეტანის ფაქტზე დააკავეს. მალაიზიური კანონმდებლობის თანახმად, ეს დანაშაული სიკვდილით დასჯას, კერძოდ ჩამოხრჩობას ითვალისწინებს.
ამ ფაქტის შემდეგ, ქართველმა სამართალდამცავებმა დააკავეს ბაბუცა გორდაძის მეუღლე ელდარ დავითიანი, რომელსაც სასამართლომ 15-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა.
ელდარ დავითიანს მსჯავრი დაედო სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის მესამე ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაული, რაც განსაკუთრებით დიდი ოდენობით, ჯგუფის მიერ ნარკოტიკების შეძენა შენახვა გადაზიდვას გულისხმობს.
კოხტაშვილისა და გორდაძის ახლობლები მალაზიაში მომხდარ ფაქტს სწორედ ელდარ დავითიანს უკავშირებდნენ.
ამასთან, საქართველოს პროკურატურისა და საგარეო უწყების წარმომადგენლები მალაიზიაში იმყოფებიან. არ არის გამორიცხული, გორდაძემ და კოხტაშვილმა სასჯელი საქართველოში მოიხადონ.

Babutsa Gordadze Detained in Malaysia Sentenced to 8 Years in Prison
Babutsa Gordadze detained in Malaysia, like Darejan Kokhtashvili no longer faces death penalty. According to the official information released by the Georgian side, today the court decided to sentence Babutsa Gordadze to 8 years in prison, of what she has already served 2 years.
Second detainee, Darejan Kokhtashvili was sentenced to 6 years in prison by the Malaysian court. She has also served 2 years.
Law enforcers detained Darejan Kokhtashvili and Babutsa Gordadze in 2010 for the attempt to bring drug “Metafon” to Malaysia. According to the Malaysian law, this crime is punished by death penalty, hanging.
Afterwards Georgian law enforcers detained Gordadze’s husband, Eldar Davitiani, who was sentenced to 15 years in prison by the court. Eldar Davitiani was accused of the crime under article 260, third part, purchasing and transiting large amount of drugs by the group.
Relatives of Kokhtashvili and Gordadze link the fact with Eldar Davitiani.
Georgian prosecutor’s office and Foreign Department representatives are in Malaysia and they work on the issue of deporting Gordadze and Kokhtashvili to Georgia.