არასამთავრობო ორგანიზაციები „გარემოს დაცვის შესახებ“ კანონს აპროტესტებენ
28 მარტს ეკოლოგიური სამართლის ცენტრში გამართულ პრესკონფერენციაზე არასამთავრობო ორგანიზაციებმა „გარემოს დაცვის შესახებ“ კანონში შეტანილი ცვლილებები გააპროტესტეს. არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ენერგეტიკის მინისტრის, ალექსანდრე ხეთაგურის გადაყენების მოთხოვნით წერილობით მიმართავენ პრეზიდენტს. წერილს ხელს ათამდე არასამთავრობო ორგანიზაცია აწერს.
ეკოლოგიური სამართლის ცენტრის იურისტის ნიკოლოზ მჟავანაძის განცხადებით, კანონპროექტი, რომელიც ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს მიერ არის მომზადებული და რომელიც პარლამენტმა სამი მოსმენით უკვე მიიღო, გარემოს ზიანს აყენებს და ანტიკონსტიტუციურია, ეწინააღმდეგება სამართლებრივ ნორმებს.
კანონში შეტანილი ცვლილებით, ამა თუ იმ დაინტერესებულ პირთან შეიძლება დაიდოს უვადო ხელშეკრულება, რომლის თანახმადაც, სახელმწიფოს მფლობელობაში არსებულ ტერიტორიაზე ნებისმიერი ქმედება, კომპენსაციის გადახდის შემდეგ, კანონიერად ჩაითვლება.
არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ერთი წერილი უკვე გაგზავნეს პრეზიდენტის რეზიდენციაში პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის სახელზე, სადაც ისინი პარლამენტის მიერ მიღებულ კანონზე ვეტოს დადებას მოითხოვდნენ.
ნიკოლოზ მჟავანაძემ განაცხადა, რომ ამ დღეებში კანონპროექტის გასაპროტესტებლად სხვადასხვა უწყებებთან გაიმართება აქციები და ეს ბრძოლა არ დასრულდება იქამდე, სანამ კონკრეტულ შედეგს არ მიაღწევენ.
პრესკონფერენციაზე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ისაუბრეს იმ საფრთხეზე, რომელიც ქვეყანას და ეკოლოგიას დაემუქრება კანონის ამოქმედების შემთხვევაში. მათი თქმით, ქვეყანა, რომელიც ტურიზმს, განსაკუთრებით კი - ეკოტურიზმს პრიორიტეტად აცხადებს, მსგავსი კანონების განხორციელების შემდეგ, ვერ განვითარდება.
ნიკოლოზ მჟავანაძის განცხადებით, იმ შემთხვევაში, თუ კანონპროექტს პრეზიდენტი ხელს მოაწერს და ამოქმედდება, ისინი საკონსტიტუციო სასამართლოში შეიტანენ სარჩელს, რასაც სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებიც შეუერთდებიან.
სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის წარმომადგენლის, ლია თოდუას თქმით, დაინტერესებულ პირებთან ხელშეკრულების დადების შემდეგ, ნებისმიერი დანაშაულებრივი ქმედება შეიძლება დაუსჯელი დარჩეს. „დაინტერესებულ პირს“ ჯარიმაც კი არ ეკისრება, თუკი გარემო დააზიანა. სახელმწიფოს კი მისი ტერიტორიის შემოწმების უფლებაც ერთმევა.

NGOs Protesting Law on Environmental Protection
On March 28th different NGOs protested against the amendments made to the Law on Environmental Protection at the press-conference held in the center of Ecology Law. Representatives of NGOs address President with the request to dismiss the Minister of Energy Aleksandre Khetaguri from his position. Approximately ten organizations signed the letter.
Lawyer of Center of Ecology Law Nikoloz Mzhavanadze states that the draft law initiated by the Ministry of Energy and Natural Resources and adopted by the Parliament through the third hearing will damage the environment, is anti-constitutional and contradicts the existing legal provisions.
According to the amendments, an agreement can be made with an interested individual for indefinite time according to which any action on the state owned territory will be deemed legal after paying the compensation.
NGOs already sent one letter to the President requesting the vetoing on the law adopted by the Parliament.
Nikoloz Mzhavanadze stated that various protest actions will be held at different governmental departments and this fight will not end until they will reach concrete results.
Representatives of NGOs talked about the dangers this law can cause for the state ecology. According to them, the state which declares tourism, particularly ecotourism as its priority, will not be able to develop if such laws are implemented.
According to Nikoloz Mzhavanadze, if the President signs the draft law and it takes effect, they will submit complaint to Constitutional Court and other NGOs will join as well.
According to Lia Todua, representative of Center of Strategic Research and Development, after the agreement is made with the interested individuals, any criminal act can go unpunished. The “interested individual” will not be even imposed with the fine for damaging environment. The state will not even have right to examine its territory.