„თავისუფალი საქართველო“ შპს „ავტოგაზის“ დირექტორის დაპატიმრებასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს
30.04.2012
პარტია „თავისუფალი საქართველო“ თელავში, შპს „ავტოგაზის“ დირექტორის ზაზა დოლმაზაშვილის დაპატიმრებასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს, რომელსაც კახეთის საინფორმაციო ცენტრი უცვლელად გთავაზობთ.
„თავისუფალი საქართველოს“ კახეთის ორგანიზაცია პროტესტს გამოთქვამს 25 აპრილს, თელავის მუნიციპალიტეტში ხელისუფლების მიერ განხორციელებული ბიზნეს ტერორის გამო, რა დროსაც დალუქულ იქნა შპს „ავტოგაზის“ კუთვნილი ათზე მეტი ობიექტი და დაკავებულ იქნა ამავე ორგანიზაციის დირექტორი ზაზა დოლმაზაშვილი. დაკავების მიზეზად ხელისუფლების წარმომადგენლები ოფიციალურად ასახელებენ შპს „ავტოგაზის“ დირექტორის მხრიდან წინააღმდეგობის გაწევას პოლიციის თანამშრომელთა მიმართ, რაზეც აღიძრა საქმე სსკ-ის 125-ე და 353-ე მუხლებით.
როგორც ჩანს, ხელისუფლებამ წამოიწყო მორიგი „პროფილაქტიკური“ ღონისძიებების სერია ბიზნესმენთა მიმართ, რომლის მთავარ მიზანს წარმოადგენს ერთის მხრივ საარჩევნოდ მეწარმეთა აბსოლუტური კონტროლი და მეორეს მხრივ თანხების მაქსიმალური მობილიზება „ნაციონალური მოძრაობის“ „საერთო ყულაბაში“. აღნიშნული საწარმო ეკუთვნის ბიზნესმენ შოთა დემინაშვილს, რომლის მიმართ მსგავსი ქმედება პირველი არ არის. გამოვთქვამთ საფუძვლიან ეჭვს,რომ ხელისუფლების კარგად დაგეგმილ და ცუდად შენიღბულ სპეცოპერაციას სამთავრობო წრეებში ჰყავს განსაკუთრებული „ლობისტები“, რომელთა ინტერესებშიც შედის აღნიშნული საწარმოს სრული ლიკვიდაცია, რადგან ამ კონკრეტულმა შპს-მ კახეთში შექმნა კონკურენტული გარემო გაზგასამართი სადგურების სფეროში, იგივე დარგში კი წარმატების პრეტენზია გააჩნია კიდევ რამდენიმე კომპანიას, როგორებიცაა „ვისოლი“და „ავტოგაზი პირველი“, რომელთა „მფარველები“ ხელისუფლების მმართველ ელიტას წარმოადგენენ. ჩვენი ორგანიზაციის კახეთის ოფისის იურისტები რამდენიმე დღეში დეტალურად გააცნობენ საზოგადოებას კონკრეტული ორი კომპანიის უკან ვინ დგანან და რა ხერხებით ებრძვიან კონკურენტებს.
შპს „ავტოგაზის“ მფლობელი შოთა დემინაშვილი რეგიონში გამოირჩევა როგორც ერთერთი წარმატებული ბიზნესმენი და მეცენატი. მის სახელს უკავშირდება უამრავი გაჭირვებული ოჯახის მატერიალური დახმარება, უამრავი ავადმყოფი ადამიანის ფინანსური დახმარება, უამრავ ობოლ ბავშვზე მზრუნველობის აღება. უშუალოდ კომპანიის მიერ თელავში განხორციელდა მრავალი ინფრასტრუქტურული პროექტი.
„თავისუფალი საქართველოს“ კახეთის ორგანიზაცია მივმართავთ არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებს, მეწარმეთა უფლებების დაცვით ორგანიზაციებს, საქართველოში წარმოდგენილ დიპლომატიურ კორპუსს, ჟურნალისტებს, დაინტერესდნენ არსებული უკანონო და ძალადობრივი ქმედებით ხელისუფლების მხრიდან, რომელიც საქართველოში სამწუხაროდ, იშვიათი მოვლენა აღარ არის“.

Free Georgia about Detention of the Director of Ltd AutoGas
Political party Free Georgia released a statement about the detention of Zaza Dolmazashvili, director of the Ltd AutoGas in Telavi. The Information Center of Kakheti published the statement.
“Kakheti office of Free Georgia protests the government’s terror against business in Telavi district on April 25 which resulted into sealing up of more than ten facilities of the AutoGas Ltd and arrest of its director Zaza Dolmazashvili. The governmental officials claim the Ltd director resisted the police officers and criminal case was launched under Article 125 and 353 of the Criminal Code of Georgia.
Apparently, the government launched next “preventive” activities against the businessmen that aim to impose absolute control over entrepreneurs before the elections and to maximally mobilize the funds for the “common money-box” of the National Movement. The company belongs to businessman Shota Deminashvili, who has already faced similar problems before. We have grounded doubt that the well-planned and badly camouflaged special-operation of the government has particular “lobbyists” among governmental officials who are eager to completely liquidate this enterprise because it has created competitive environment in Kakheti region in the auto-gas business; several other companies are also represented in the Region in the same filed, like Wissol and AutoGas Pirveli which are protected by the senior governmental officials. Lawyers of our Kakheti office will provide the society with concrete names of people who stand behind those two companies and how they fight against their rivals.
“Owner of the Ltd AutoGas Shota Deminashvili is known as one of the most successful businessmen and Maecenas in the region. He assists many impoverished families, funds medical treatment of many people and takes care of orphans. The Company has implemented many infrastructural projects in Telavi.
Kakheti office of Free Georgia appeals to nongovernmental and international organizations, organizations protecting entrepreneurs’ rights, diplomatic corps accredited in Georgia and journalists to get interested in illegal and violent actions of the government that unfortunately has acquired frequent character in Georgia.”