პეტიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორს
ქვემორე ხელმომწერი ორგანიზაციები მივესალმებით ქალბატონ ფატუ ბენსუდას სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს (შემდგომში სასამართლო) მომავალ პროკურორად არჩევას. ვიმედოვნებთ, რომ სასამართლოს როლი საერთაშორისო მართლმსაჯულების გაძლიერებაში და საერთაშორისო დანაშაულების დასჯის კუთხით კიდევ უფრო გაძლიერდება მომავალი ცხრა წლის განმავლობაში.
ბატონო პროკურორო, ქალბატონო პროკურორო, დღეს ჩვენ გწერთ, რათა თქვენი უფლებამოსილების ფარგლებში კიდევ ერთხელ მოგიწოდოთ, რომ რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის აგვისტოს ომის მსხვერპლთათვის, რომელზეც 2008 წლიდან სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ წინასწარი მოკვლევა მიმდინარეობს, აღსრულდეს მართლმსაჯულება.
სამ წელზე მეტი გავიდა მას შემდეგ, რაც სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორმა ოფიციალურად განაცხადა, რომ მან საქართველოსა და რუსეთს შორის 2008 წლის აგვისტოში მომხდარი შეიარაღებული კონფლიქტის წინასწარი მოკვლევა დაიწყო. სხვადასხვა წყაროებიდან მოპოვებული მტკიცებულებები მიუთითებს, რომ კონფლიქტის დროს ჩადენილ იქნა მძიმე დანაშაულები, მათ შორის ომისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულები. კონფლიქტის შედეგად იძულებით გადაადგილება მოუწია 23 ათასზე მეტ ადამიანს, გადამწვარი და მიწასთან გასწორებული იქნა სოფლები, ხოლო, სამხრეთ ოსეთის ტერიტორია მთლიანად იქნა გაწმენდილი ეთნიკური ქართველებისაგან. არსებობს მტკიცებულებები კონფლიქტის ორივე მხარეს ჩადენილი დანაშაულების შესახებ.
პროკურორის ოფისის დელეგაციის ვიზიტი რუსეთის ფედერაციაში ორჯერ, 2010 წლის მარტში და 2011 წლის თებერვალში განხორციელდა, ხოლო საქართველოში ისინი 2010 წლის ივნისში იმყოფებოდნენ. 2011 წლის სექტემბერში ორივე სახელმწიფოს მთავრობებს ეთხოვათ პროკურორისათვის წერილობით წარედგინათ ინფორმაცია მიმდინარე ეროვნული გამოძიებების შესახებ, რაც მათ 2011 წლის ოქტომბერსა და დეკემბერში შეასრულეს. 2011 წლის 13 დეკემბერს პროკურორის ოფისმა გამოაქვეყნა ანგარიში წინასწარი მოკვლევების ფარგლებში მათ მიერ გაწეული სამუშაოს შესახებ. ანგარიშში ნათქვამია, რომ ”არსებობს გონივრული საფუძველი იმის სარწმუნოდ, რომ 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის დროს მოხდა სამოქალაქო მოსახლეობის ქონების ძარცვა და განადგურება, იყო წამების შემთხვევები. არის გონივრული საფუძველი იმის სარწმუნოდ, რომ ჩადენილი იქნა დანაშაული კაცობრიობის წინააღმდეგ მოსახლეობის იძულებითი გადაადგილებისა და დეპორტაციის კუთხით. ცალკე შეფასებას საჭიროებს ორივე მხარის მიერ უკანონო თავდასხმის ფაქტები, მათ შორის რუსი მშვიდობისმყოფელების მიმართ განხორციელებული თავდასხმები“.
მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთისა და საქართველოს შესაბამისი უწყებები ოფიციალურად აცხადებენ, რომ 2008 წლის ომის დროს ჩადენილ დანაშაულებზე ეროვნულ დონეზე მიმდინარეობს გამოძიება, არც ერთ მხარეს საჯარო არ გაუხდია ამ გამოძიებების მიმდინარეობის შედეგები, რათა ეჩვენებინა, რამდენად ეფექტურია ისინი. სამ წელზე მეტი ხნის განმავლობაში ეროვნული გამოძიებების მიმდიანრეობის შესახებ ინფორმაცია არ არის ხელმისაწვდომი დაზარალებულების, მათი სამართლებრივი წარმომადგენლების, ფართო საზოგადოებისა თუ სხვა დაინტერესებული მხარეებისათვის. უფრო მეტიც, თავის 2010 წლის 29 სექტემბრის ანგარიშში, საქართველოში 2008 წლის აგვისტოს შეიარაღებული კონფლიქტის პერიოდში და მის შემდგომ უგზოუკვლოდ დაკარგული პირების საქმეების გამოძიების მონიტორინგი, ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა უმაღლესმა კომისარმა, თომას ჰამერბერგმა გამოკვეთა მნიშვნელოვანი ხარვეზები ქართული მხარის მიერ ჩატარებული გამოძიებაში, რომელიც 2008 წლის ოქტომბერში სამი ეთნიკურად ოსი პირის გაუჩინარების ფაქტს შეეხება. ქართულ ადამიანის უფლებათა დამცველ ორგანიზაციებთან ერთად ჩატარებული კვლევისა და მასალების შეგროვების შემდგომ, ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტმა გამოსცა ორი ანგარიში, რომელიც ასევე საუბრობს ქართული საგამოძიებო ორგანოების მიერ ჩატარებული გამოძიების მნიშვნელოვან ხარვეზებზე. გარდა ამისა, თავის 2012 წლის მსოფლიო ანგარიშში, Human Rights Watch აღნიშნავს, რომ საქართველოს მთავრობამ უნდა იზრუნოს, რათა უზრუნველყოს მისი სამხედროების მიერ ჩადენუილი ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლისა და ჰუმანიტარული სამართლის ნორმების დარღვევის სრულყოფილი გამოძიება და დამნაშავეთა დასჯა.
მიგვაჩნია, რომ საქართველო-რუსეთის ომის დროს დაზარალებულები იმსახურებენ მართლმსაჯულების აღსრულებას და დამნაშავე პირთა მსჯავრდებას. ამ დანაშაულებისათვის მსჯავრდების შემთხვევაში არც ერთი სახელმწიფოს ოფიციალური პირი არ უნდა დარჩეს დაუსჯელი. გვჯერა, რომ შექმნილ ვითარებაში სასამართლოს შეუძლია გადამწყვეტი როლი ითამაშოს. ბატონო პროკურორო, რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის აგვისტოს ომზე წინასწარი მოკვლევის დაწყების შესახებ ოფიციალური განცხადების გაკეთებით, სასამართლომ და პროკურორის ოფისმა უკვე ითამაშა კატალიზატორის როლი ეროვნულ დონეზე გამოძიებათა დაწყებისათვის. თუმცა, სამოქალაქო საზოგადოება, რომელიც თვალს ვადევნებთ ეროვნულ დონეზე გამოძიებათა მიმდინარეობას, სულ უფრო და უფრო ვრწმუნდებით, რომ საქართველოსა და რუსეთის საგამოძიებო ორგანოების მიერ დაწყებული გამოძიება არ მიმდინარეობს რომის სტატუსის მოთხოვნებისა და კომპლიმენტარობის პრინციპის დაცვით. ამასთან, რუსეთისა და საქართველოს საგამოძიებო ორგანოებს შორის თანამშრომლობის ძალისხმევის არ არსებობა და ის გარემოება, რომ საქართველოს ხელისუფლებას ხელი არ მიუწვდება ჩაატაროს საგამოძიებო მოქმედებები სამხრეთ ოსეთში - იქ, სადაც ყველაზე სერიოზული დანაშაულები იქნა ჩადენილი, ნიშნავს იმას, რომ საქართველოს, სურვილის არსებობის შემთხვევაშიც, არ აქვს შესაძლებლობა ეფექტურად გამოიძიოს 2008 წლის ომის დროს ჩადენილი ყველაზე სერიოზული დანაშაულები.
თუკი 2008 წლის აგვისტოს მოვლენებთან დაკავშირებით სასამართლოს და პროკურორის ყურადღება შესუსტდება, ვშიშობთ, რომ ეროვნულ დონეზე მიმდინარე გამოძიებები ფაქტობრივად შეჩერდება/შეწყდება. ამ ფაქტს კი მნიშვნელოვანი უარყოფითი შედეგები შეიძლება მოჰყვეს მთლიანად კავკასიის რეგიონში, რომელსაც ბოლო 20 წლის განმვალობაში არაერთი კონფლიქტი უნახავს და სადაც დაძაბულობა კვლავ გრძელდება. მეორეს მხრივ, სასამართლოს ძლიერმა ჩართულობამ 2008 წლის ომის მოვლენებში შესაძლოა შეცვალოს დამკვიდრებული რეალობა მთლიანად კავკასიის რეგიონში, რომელსაც უნახავს ბევრი დანაშაულები, მაგრამ სამართლიანობის აღდგენა იშვიათად თუ მომხდარა.
ღრმად ვართ დარწმუნებული, რომ პროკურორის ოფისის მიერ სწორად წარმართული ძალისხმევა უზრუნველყოფს დაზარალებულთათავის სამართლიანობის აღდგენას.
ამ მიზნის მისაღწევად, გთხოვთ, განახორციელოთ შემდეგი მოქმედებები:
1. გააძლიეროთ საქართველოსა და რუსეთის მთავრობებთან მოლაპარაკებები ეროვნულ დონეზე მიმდინარე გამოძიებების შესახებ და მოითხოვოთ, რომ ამ გამომძიებების მიმდინარეობისა და შედეგების შესახებ ცნობილი გახდეს ფართო საზოგადოებისათვის;
2. მოხდეს სასამართლოს 2011 წლის დეკემბრის ანგარიშის განახლება წინასწარი მოკვლევის შედეგების შესახებ;
3. სასამართლოს/პროკურორის ოფისის მიერ წარმოებული წინასწარი მოკვლევის შედეგად მიხვალთ რა იმ დასკვნამდე, რომ ეროვნულ დონეზე წარმოებული გამოძიებები არ არის ეფექტური, როგორც ეს ზემოთ იქნა აღწერილი, მოგიწოდებთ, ქალბატონო პროკურორო დაიწყოთ ოფიციალური გამოძიება საქართველოში 2008 წლის კონფლიქტის დროს ჩდენილ დანაშაულებზე.

Petition to the Prosecutor of the International Criminal Court
The signatory organizations named below welcome the election of Ms. Fatou Bensouda as the next Prosecutor of the International Criminal Court (ICC). We hope that the role of the ICC in strengthening international justice and prosecuting international crimes will be strengthened throughout the following nine years.
Mr. Prosecutor, Madame Prosecutor-elect, we write to you today to urge you in your capacity to ensure that justice is served in relation to the August 2008 conflict between Georgia and Russia – a situation under preliminary examination by the ICC’s Office of the Prosecutor since 2008.
More than three years have passed since the announcement of the opening of a preliminary examination into the August 2008 armed conflict between Georgia and Russia. Evidence from numerous sources indicates that grave crimes occurred during (and following) the conflict, including war crimes and crimes against humanity. As a result of the conflict, over 23,000 people have been forcibly displaced, villages have been torched and razed to the ground, and the territory of South Ossetia has been completely cleansed of ethnic Georgians. Evidence points to crimes having been committed by both sides to the conflict.
The Office of the Prosecutor conducted two visits to Russia in March 2010, and February 2011, and one visit to Georgia in June 2010. In September 2011, both Governments have been requested to provide a written update on the evolution of their respective investigations, what they did in October and December 2011. In its Report on Preliminary activities dated December 13, 2011, the OTP concluded “There is a reasonable basis to believe that the war crimes of pillaging, destroying civilian property and inflicting acts of torture were committed in the context of the August 2008 armed conflict. There also is a reasonable basis to believe that the crime against humanity of forcible transfer or deportation of population was committed. Further evaluation of alleged unlawful attacks by all parties, including the alleged attack against Russian peacekeepers, is required.”
Although corresponding authorities from both Georgia and Russia state that national investigations into the crimes committed during the war are ongoing, neither side has publicly shown any progress or significant effort for these to be deemed genuine investigations. For more than three years, no information whatsoever has been available to the victims, their legal representatives, the general public or other interested parties about any national investigations being undertaken. Moreover, in his 29 September 2010 report, Monitoring of Investigations into cases of missing persons during and after the August 2008 armed conflict in Georgia, Council of Europe Commissioner for Human Rights, Thomas Hammarberg highlighted significant gaps in the investigations carried out by the Georgian authorities into the disappearance of ethnic Ossetians following the 2008 conflict. Two reports published by the Norwegian Helsinki Committee, based on research and data collected by Georgian human rights groups, document serious shortcomings in domestic investigation of war crimes in Georgia . Furthermore, in its World Report 2012, Human Rights Watch notes that Georgian authorities have yet to ensure a comprehensive investigation into, and accountability for, international human rights and humanitarian law violations by their forces.
We, the below signatories of this Petition, believe that the victims of the Georgian-Russian war deserve to see justice done, that these serious crimes do not go unpunished, and that there should be no impunity for the officials of either state should they be found guilty of such crimes. We believe that under the circumstances, the ICC has an undeniable role to play. Mr. Prosecutor, by making an official announcement about the preliminary examination into the armed conflict between Georgia and Russia in August 2008, the ICC-OTP acted as a catalyst for the opening of national investigations. However, civil society monitoring of these investigations for the past three years has led us to conclude that investigations and prosecutions by Georgia and Russia are not being carried out in a manner in keeping with the Rome Statute’s provisions on jurisdiction and admissibility nor with the principle of complementarity. The absence of any attempts towards co-operation between Russian and Georgian investigative authorities and the fact that the Georgian authorities are unable to conduct investigative activities in South Ossetia where the most serious crimes were committed, makes Georgia unable, even if it was willing, to effectively investigate some of the most serious crimes committed during the 2008 war.
Should the ICC-OTP’s attention to the events of August 2008 waver, we fear that all national investigations, however cursory, will be brought to a standstill. This could have serious ramifications throughout the Caucasus region, which has seen a number of armed conflicts over the last twenty years, and where tension continues to simmer. On the other hand, a strong ICC engagement in the August 2008 war, could be a game changer for the whole Caucasus region, where there have been many crimes, but little justice.
We strongly believe that appropriately targeted efforts by the OTP could ensure that justice is delivered to victims.
As such, we urge you to undertake the following actions:
1) Strengthen the dialogue with the Georgian and Russian governments on the status of the investigations undertaken at the national level and to insist to make sure that the progress and outcomes of national investigations are available to the public
2) Update the December report on the status of the ICC OTP preliminary analysis and the assessment of the national investigation
3) Should the ICC-OTPs preliminary analysis confirm that national investigations are not being undertaken in a genuine manner as observed above, we would urge you, Madame Prosecutor-elect, to open a formal investigation into the crimes allegedly committed during the 2008 conflict in Georgia.
Organization “Public Advocacy”
International Centre on Conflict and Negotiations
Norwegian Helsinki Committee (NHC)
International Federation for Human Rights (FIDH)