აშშ-ში სააკაშვილის წინააღმდეგ საპროტესტო აქცია გაიმართა
ამერიკის შეერთებულ შტატებში საქართველოს პრეზიდენტის რეიგანის ცენტრში გამოსვლის პარალელურად, მის წინააღმდეგ საპროტესტო აქცია ჩატარდა.
როგორც Ventura Country Star იუწყება, მიხეილ სააკაშვილის სიტყვით გამოსვლის დროს რონალდ რეიგანის ბიბლიოთეკასთან და მუზეუმთან 20 ქართველ-ამერიკელი აქტივისტი შეიკრიბნენ.
აქციის მონაწილეები სკანდირებდნენ „დემოკრატია საქართველოში“ და მათივე თქმით, სააკაშვილის დიქტატორულ, არადემოკრატიულ რეჟიმს აპროტესტებდნენ.
აქციის ორგანიზატორმა, ლაშა შანიძემ განაცხადა, რომ თვითონ გახდა სააკაშვილის რეჟიმის მსხვერპლი – იგი საქართველოში შეთითხნილი ბრალდებებით დააპატიმრეს და 50 დღის განმავლობაში აწამებდნენ. ამ ყველაფრის შემდეგ მან აშშ-ში პოლიტიკური თავშესაფარი მიიღო.
„სამწუხაროდ, სააკაშვილმა ხელისუფლება ხელში ჩაიგდო და ქვეყანას, როგორც ტირანი და ადამიანის უფლებების დამრღვევი ერთპიროვნულად მართავს. პრეზიდენტ რეიგანს შერცხვებოდა იმის გამო, რასაც ის თავის ქვეყანას უკეთებს“, – აცხადებს შანიძე.
„სააკაშვილი საქართველოს პრეზიდენტი 2004 წელს გახდა, როდესაც ედუარდ შევარდნაძე მშვიდობიანი „ვარდების რევოლუციის“ დროს გადადგა. ახალმა მთავრობამ დემოკრატიული და ეკონომიკური რეფორმები დაიწყო, მაგრამ შემდეგ ის ტოტალირიზმის გზას დაადგა“, – აღნიშნავენ აქციის მონაწილეები.

Protest against Saakashvili in the USA
In parallel to Georgian President’s speech in Ronald Reagan Center protest rally was held against him outside the building.
Ventura Country Star reports that about 20 Georgian-American activists and others demonstrated below the Ronald Reagan Presidential Library and Museum where republic of Georgia President Mikheil Saakashvili spoke.
The demonstrators chanted “Democracy in Georgia” and said they protested what they said is Saakashvili's dictatorial, undemocratic regime.
Organizer of the demonstration, Lasha Shanidze, 37, a native of Georgia, said he was jailed and tortured for 50 days by Saakashvili's regime on trumped-up charges, and has since been granted at least temporary political asylum in the United States.
"President Saakashvili unfortunately took over the power and single-handedly rules the country with tyranny and abuse of human rights," said demonstration organizer Lasha Shanidze. "President Reagan would have been ashamed of him for what he has done to his country."
“Saakashvili became president of Georgia in 2004 when Eduard Shevardnadze peacefully resigned during the Rose Revolution. New government launched democratic and economic reforms but afterwards they turned into a totalitarian regime,” the demonstrators alleged.