ბიძინა ივანიშვილს არჩევნებში მონაწილეობა საფრანგეთის პასპორტით შეეძლება
საქართველოში დაბადებული ევროკავშირის წევრი ქვეყნის მოქალაქეები არჩევნებში მონაწილეობას, ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების პასპორტებით მიიღებენ.
ამასთან დაკავშირებით ცვლილებები „საარჩევნო კოდექსში“ შედის, რომლის ინიცირებაც პარლამენტში, ბიუროს დღევანდელ რიგგარეშე სხდომაზე განხორციელდა.
კანონპროექტით, „საარჩევნო კოდექსი“ გასულ კვირას ძალაში შესულ საკონსტიტუციო ცვლილებებთან მოდის შესაბამისობაში, რომლითაც „ქართული ოცნების“ ლიდერს ბიძინა ივანიშვილს, არჩევნებში მონაწილეობის უფლება ეძლევა.
„საარჩევნო კოდექსში“ ცვლილებების პროექტით დგინდება, რომ საარჩევნო კოდექსით გათვალისწინებული საქართველოს მოქალაქის პასპორტი და პირადობის მოწმობის ნაცვლად, ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მოქალაქეები არჩევნებში, ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების პასპორტებს გამოიყენებენ.
შესაბამისად, კანონპროექტის დამტკიცების შემდეგ, ბიძინა ივანიშვილს არჩევნებში მონაწილეობა საფრანგეთის პასპორტით შეეძლება.
საკონსტიტუციო ცვლილებებით, 2014 წლის პირველ იანვრამდე, საპრეზიდენტო და საპარლამენტო არჩევნებში საქართველოს მოქალაქეებთან ერთად მონაწილეობის და ხმის მიცემის უფლება აქვს პირს, რომელიც დაბადებულია და ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში მუდმივად ცხოვრობს საქართველოში და აქვს ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მოქალაქეობა.
თუმცა „ქართული ოცნების“ ლიდერმა ბიძინა ივანიშვილმა პარლამენტის მიერ საკონსტიტუციო ცვლილებების დამტკიცების შემდეგ, პრეზიდენტს წერილით მიმართა და სთხოვა, რომ ცვლილებებისთვის ხელი არ მოეწერა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ივანიშვილი აცხადებდა, რომ არჩევნებში მონაწილეობას არ მიიღებდა.

Bidzina Ivanishvili Can Participate in the Elections with French Passport
Citizens of EU member states born in Georgia will be able to take part in the elections with the passports of EU member states.
Besides that, the amendments are drafted for the Election Code of Georgia which was initiated at the today’s special bureau session in the parliament.
According to the draft law, the Election Code should become compliant with the Constitutional amendments which went in force last week to allow the leader of the Georgian Dream Bidzina Ivanishvili to participate in the elections.
The draft amendments to the Election Code will estimate that instead passports and IDs of Georgian Citizens the citizens of EU member states will be able to take part in the elections with the passports of EU member states.
Consequently, after the draft-law is passed, Bidzina Ivanishvili will be able to take part in the elections with French passport.
According to the Constitutional amendments, every person, who was born and have lived in Georgia for the last five years and is citizen of the EU member state, can take part in the presidential and parliamentary elections up to January of 2014.
However, after the constitutional amendments went in force, Bidzina Ivanishvili sent open letter to the President of Georgia and asked not to sign the amendments. Otherwise, Ivanishvili declared that he would not take part in the elections.