საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის განცხადება ამომრჩეველთან შეხვედრებზე გაწეულ პარტიულ ხარჯებთან დაკავშირებით
08.06.2012
2012 წლის 28 მაისს ტელეკომპანია „მაესტროს“ საინფორმაციო გამოშვებაში გავიდა სიუჟეტი, რომლის მიხედვითაც, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლები რესტორან „მონოპოლსა“ და „ტრიუმფში“ მედიცინის მუშაკებს ხვდებიან. სიუჟეტიდან ირკვევა, რომ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი ვანო მერაბიშვილი, ქალაქ თბილისის მერი გიგი უგულავა, მერიის სოციალური მომსახურებისა და კულტურის საქალაქო სამსახურის უფროსი მამუკა ქაცარავა, ადგილობრივი თვითმმართველობის სხვადასხვა სამსახურის ხელმძღვანელები ათას ხუთასზე მეტ ადამიანს დახურულ ფორმატში ხვდებიან.
მედიცინის მუშაკები ადასტურებენ, რომ შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ქალაქის კეთილმოწყობის საკითხებს, მედიცინის სფეროში არსებულ პრობლემებს და სფეროში დაგეგმილ რეფორმებს. ჟურნალისტთან საუბარში ექიმები იმ ფაქტსაც ადასტურებენ, რომ მმართველი პარტიის წარმომადგენლები შეხვედრებზე მათ „ალაფურშეტითაც“ უმასპინძლდებიან.
სიუჟეტიდან ირკვევა, რომ აღნიშნულ შეხვედრებზე, პოლიტიკური თანამდებობის პირებთან ერთად, დედაქალაქის სხვადასხვა სამსახურის ხელმძღვანელებიც მონაწილეობენ, ხოლო შეხვედრის ადგილები მერიის გეგმაშია გაწერილი. შეხვედრაზე მიწვეული პირები კი აცხადებენ, რომ ისინი არა პარტიულ, არამედ მერიის ეგიდით ორგანიზებულ შეხვედრაზე მიიწვიეს.
საჯარო პირების აქტიური მონაწილეობა სააგიტაციო შეხვედრებში კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს იმ გარემოებას, რომ საჯარო პოლიტიკური ხელმძღვანელობა არ არის გამიჯნული პარტიული საქმიანობისაგან, რაც იწვევს ხელისუფლებისა და პარტიის საქმიანობის აღრევას და ქმნის ადმინისტრაციული რესურსის წინასაარჩევნოდ გამოყენების რისკებს. ეუთო-ს კოპენჰაგენის დოკუმენტი სახელმწიფოსა და პოლიტიკურ პარტიებს მოუწოდებს ცალსახად გამიჯვნისაკენ და სახელმწიფოებს ავალდებულებს, „პოლიტიკური პარტიები უზრუნველყონ აუცილებელი სამართლებრივი გარანტიებით, რათა მათ შორის კონკურენცია წარიმართოს კანონისა და სახელმწიფო ორგანოთა მხრიდან თანასწორი მოპყრობის პირობებში“.
აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ ბოლო პერიოდში მმართველი პარტიის სააგიტაციო შეხვედრები ამომრჩეველთან დახურულ კარს მიღმა მიმდინარეობს. მედიის წარმომადგენლებს აღნიშნულ შეხვედრებზე დასწრების და ღონისძიებების გაშუქების საშუალება არ ეძლევათ. რაც, ერთი მხრივ, გარკვეულ კითხვებს ბადებს შეხვედრებზე გაკეთებული განცხადებების და საარჩევნო დაპირებების შინაარსთან დაკავშირებით, ხოლო მეორე მხრივ, დაბრკოლებას უქმნის მედიას, მოიპოვოს და გაავრცელოს ინფორმაცია აღნიშნულ შეხვედრებთან დაკავშირებით.
სააგიტაციო ღონისძიებაზე ამომრჩევლისათვის გადაცემულ საკვებთან დაკავშირებით, თბილისის მერი გიგი უგულავა განმარტავს, რომ საკვებზე გაწეული ხარჯი პარტიის ლეგალური ხარჯია და თუ პარტია საკვებს საკუთარი სახსრებით შეიძენს, ეს კანონდარღვევას არ წარმოადგენს. აღნიშნულის საწინააღმდეგოდ გვინდა აღვნიშნოთ, რომ საკვებზე გაწეული ხარჯი ვერ განიხილება, როგორც პარტიის ლეგალური ხარჯი, ვინაიდან საკვების შეძენა ხდება სააგიტაციო შეხვედრებისთვის და მისი უფასოდ შეთავაზება და ამომრჩევლისთვის გადაცემაც აღნიშნულ ღონისძიებებზე ხორციელდება. შედეგად კი, ირღვევა „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 252 მუხლი, რომლის თანახმად, პარტიას ეკრძალება კანდიდატის, წარმომადგენლის ან სხვა პირის მეშვეობით, პირდაპირ ან არაპირდაპირ, საქართველოს მოქალაქისათვის უსასყიდლოდ საქონლის ან მომსახურების (გარდა ამ კანონით გათვალისწინებული გამონაკლისებისა) მიწოდება ან გავრცელება.
გარდა ამისა, აღნიშნულ შემთხვევაში, შესაძლოა ასევე ადგილი ჰქონდეს ამომრჩევლის მოსყიდვის ნიშნებსაც, რაც სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას აწესებს საარჩევნო მიზნით, პირდაპირ ან არაპირდაპირ, ფულის, სხვა ქონების, ქონებრივი უფლების, მომსახურების ან სხვა რაიმე უპირატესობის შეთავაზების, დაპირების, გადაცემის ან გაწევისათვის.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მივმართავთ საქართველოს კონტროლის პალატის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურს, შეისწავლოს განცხადებაში მოყვანილი ფაქტი და მოახდინოს შესაბამისი რეაგირება პარტიის მიერ შესაძლო კანონდარღვევასთან დაკავშირებით.
მივმართავთ „უწყებათაშორის კომისიას თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის“, შეისწავლოს განცხადებაში მოყვანილი ფაქტი და მოახდინოს შესაბამისი რეაგირება.

Statement of Georgian Young Lawyers’ Association about Party Spending on Meetings with Voters
On May 28, 2012, Maestro TV newscast aired a report about a meeting held by representatives of the Unified National Movement with medical professionals in restaurants Monopoli and Triumph. As revealed by the report, Interior Minister Vano Merabishvili, Tbilisi Mayor Gigi Ugulava, head of Tbilisi City Halls’ Municipal Department of Social Services and Culture Mamuka Katsarava and heads of various other departments of the local self-governance held closed meetings with over 1500 people.
According to medical professionals that participated in the meetings, they discussed issues pertinent to the city maintenance, problems and reforms planned in the medical field. In interviews with a journalist doctors also confirm that at the meetings representatives of the UNM hosted a buffet dinner.
According to the report, together with political officials heads of various departments of Tbilisi City Hall also participated in the meetings, whereas venues for the meeting have been included in the City Hall’s plan. Participants invited to attend the meeting state that they were invited to meetings organized by the City Hall as opposed to a political party.
Active participation of public officials in agitation meetings highlights once more the blurred line between public and political authorities one the one hand and party activities on the other, which results in mixing activities of the authorities with those of the party creating risks of use of administrative resources in pre-election period. OSCE Document of the Copenhagen Meeting of the Conference calls for clear separation between the state and political parties, obligating states to provide ... the necessary legal guarantees to enable them to compete  with each other on a basis of equal treatment before the law and by the authorities”.
Further, it is noteworthy that recent agitation meetings of the ruling party with voters is held behind closed doors, without allowing media to attend and cover such meetings and events, which raises certain questions with respect to the content of statements and election promises made during the meetings and hinders media to obtain and impart information about the meetings.
With respect to food provided to voters at agitation meetings Tbilisi Mayor Gigi Ugulava clarifies that the food expenditures constitute legal expenditures of the party and buying food by a party at its own expanse does not amount to violation of law. We would like to disagree and note that food expenditure may not be viewed as a legal expenditure of a political party since foot is purchased for agitation meetings and offered/provided to voters free of charge at these meetings. Consequently, we find violation of Article 252 of the Law of Georgia on Political Union of Citizens prohibiting a party from providing or distributing goods or services free of charge to citizens of Georgia via a candidate, a representative or any other individual (except as prescribed by law).
Further, in the given case there may also be signs of vote-buying which envisages criminal liability for direct or indirect offer, promise, transfer or provision of money, other property, property rights, service or any other benefit for election purposes.
In this light, we apply to the financial monitoring service of the Chamber of Control of Georgia to look into the fact and act on the alleged violation of law by a political party.
We apply to the Interagency Commission for Free and Fair Elections to examine and take corresponding further actions.