სასამართლომ „ქართული ოცნების“ წევრის სარჩელი დააკმაყოფილა
გურჯაანის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ნანა ჩალათაშვილმა სრულად დააკმაყოფილა კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრის ზვიად ყვირალაშვილის სარჩელი, რომელიც სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანების ბათილად ცნობას და განაცდური ხელფასის ანაზღაურებას ითხოვდა.
„რესპუბლიკური პარტიის“ გურჯაანის ორგანიზაციის ხელმძღვანელი ზვიად ყვირალაშვილი სამსახურიდან 9 მარტს გაათავისუფლეს. ყვირალაშვილი საკრებულოს მიერ დაფუძნებულ შპს „კეთილმოწყობა“-ში დირექტორის მოადგილედ მუშაობდა და შრომითი ხელშეკრულება 2012 წლის 1 მაისამდე ჰქონდა გაფორმებული.
„შეწყდეს შრომითი ხელშეკრულება საქართველოს შრომის კოდექსის 37-ე მუხლის „გ“ ქვეპუნქტის საფუძველზე“, - ნათქვამია ბრძანებაში. აღნიშნული პუნქტი ერთ-ერთი მხარის მიერ შრომითი ხელშეკრულების პირობების დარღვევას ითვალისწინებს.
„2011 წლის 1 თებერვალს შეიქმნა შპს „კეთილმოწყობა“, სადაც 9 მარტამდე ვმუშაობდი დირექტორის მოადგილის თანამდებობაზე. 6 მარტს, გურჯაანში ორგანიზება გავუკეთე „ქართული ოცნების“ ოფისის გახსნას, რის გამოც 9 მარტს, სამსახურში რომ მივედი, დამხვდა თანამდებობიდან ჩემი განთავისუფლების ბრძანება, სადაც არ იყო მითითებული რეალური მიზეზები. ბრზანება სასამართლოში გავასაჩივრე. სასამართლომ მიიჩნია, რომ ბრძანება კანონის დარღვევით იყო გამოცემული და გააუქმა. ეს ნიშნავს იმას, რომ განაცდური უნდა ამინაზღაურდეს 700 ლარის ოდენობით“, - განუცხადა ზვიად ყვირალაშვილმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს.
შპს „კეთილმოწყობა“-ს დირექტორი ფარნაოზ ბეროშვილი რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილების გასაჩივრებას აპირებს. მისი თქმით, ყვირალაშვილი მარტის დასაწყისიდან სამსახურში ხშირად არ ცხადდებოდა, რაზედაც სიტყვიერი სახით არაერთხელ მისცა შენიშვნა, 9 მარტს კი სამსახურიდან დაითხოვა.
მას შემდეგ, რაც ზვიად ყვირალაშვილის გათავისუფლების ფაქტზე კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა ინფორმაცია გაავრცელა, ყვირალაშვილის საქმე „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“, „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ და „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ ანგარიშებში მოხვდა.

Judge at the Gurjaani District Court Nana Chalatashvili fully satisfied the lawsuit of the Georgian Dream’s member Zviad Kviralashvili who requested annulment of the document on his dismissal from job and reimbursement of missed salaries.
Head of Republic Party’s Gurjaani office Zviad Kviralashvili was sacked from job on March 9. Kviralashvili was deputy director at the Ltd Ketilmotskoba, which was founded by the municipal board, and his labor contract was due to May 1, 2012.
The order on his dismissal stated “the labor contract is ceased based on Article 37 – “c” of the Labor Code of Georgia.” The Arrticle states that labor contract can be ceased if any party of the contract breaches contract requirements.
“Ketilmostskoba Ltd was founded on February 1, 2011 where I occupied position of deputy director till March 9, 2012. On March 6, I organized opening ceremony of the Georgian Dream’s office in Gurjaani and on March 9 having arrived at the office, I found order on my dismissal though it did not clarify real reasons of my firing. I appealed against the order at the court. The court concluded that the decree breached the law and annulled it. So, they have to reimburse my missed salary of 700 lari,” Zviad Kviralashvili told ICK.
Director of the Ketilmostskoba Ltd Parnaoz Beroshvili intends to appeal the judgment of the district court. He said Kviralashvili had not visited office since the beginning of March and he had rebuked him for it several times; as a result he sacked him from job on March 9.
After ICK released information about Zviad Kviralashvili’s firing, his case was mentioned in the reports of the ISFED, Georgian Young Lawyers’ Association and Transparency International – Georgia.