ივანიშვილთან ასოცირებული კომპანიები 11 მლნ. ლარით დაჯარიმდნენ
თბილისის საქალაქო სასამართლომ 7 ივლისს დაამტკიცა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ ერთი დღით ადრე მიღებული გადაწყვეტილებები „ქართული ოცნების“ ლიდერთან ბიძინა ივანიშვილთან ასოცირებული კომპანიების, შპს „ბურჯის“ და „მენეჯმენტ სერვისის“ 11 მილიონი ლარით დაჯარიმების თაობაზე.
საქმე ორ ეპიზოდს ეხება. პირველ შემთხვევაში შპს „ბურჯი“ 8.64 მილიონი ლარით დაჯარიმდა, როგორც სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა განაცხადა, იმის გამო, რომ კომპანიამ 54 ერთეული ავტოსატრანსპორტო საშუალება შეიძინა ივნისში, რომლებიც „უფასოდ“ ემსახურებოდნენ კოალიცია „ქართულ ოცნებაში“ შემავალ პარტიებს.
შპს „ბურჯის“ ადვოკატებმა განაცხადეს, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილება უსამართლოა და მთლიანად ემყარება სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის უსაფუძვლო არგუმენტებს. მათ ასევე განაცხადეს, რომ თავად ჯარიმის მოცულობაც უსაფუძვლოა და აღნიშნეს, რომ ეს მაჩვენებელი განისაზღვა არა გაწეული სატრანსპორტო მომსახურების ღირებულების საფუძველზე, არამედ 54 მანქანის საერთო ღირებულების მიხედვით.
მეორე საქმესთან დაკავშირებით, რომელიც თბილისის საქალაქო სასამართლომ 7 ივლისს ცალკე მოსმენის დროს განიხილა, შპს „ბურჯი“ და „მენეჯმენტ სერვისი“ 2.37 მილიონი ლარით დაჯარიმდა. სახელმწიფო აუდიტის მტკიცებით შპს „ბურჯმა“, რომლეიც „მენეჯმენტ სერვისმა“ დაიქირავა, „ქართულ ოცნების“ ოფისები გაარემონტა, მაგრამ „ხარჯის სახით მხოლოდ მიზერული თანხები აჩვენა.“ თუმცა ადვოკატებმა განაცხადეს, რომ წინა საქმის მსგავსად, აქაც სასამართლო მიკერძოებული იყო სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის სასარგებლოდ, რომელმაც, ადვოკატების თქმით, ხელოვნურად გაბერა გაწეული სარემონტო სამუშაოების რეალური ღირებულება.

Tbilisi City Court upheld on July 7 decision by the State Audit Service a day earlier to fine Burji and Management Service, companies affiliated with leader of Georgian Dream opposition coalition Bidzina Ivanishvili, with total of GEL 11 million (about USD 6.68 million).
Financial penalty was imposed on Burji for two separate cases with both of them involving allegation of violating party funding regulations while providing services to political parties within Ivanishvili-led Georgian Dream coalition.
In one case Burji was fined with GEL 8.64 million (about USD 5.24 million) for, as the State Audit Agency claimed, donating non-monetary funding to the Georgian Dream in a form of providing transportation services “free of charge” with the use of 54 vehicles of various types in June.
Lawyers for Burji said the court’s ruling was unfair, which fully relied on groundless arguments of the State Audit Service; they have also denied that the company was providing transportation services free of charge. The lawyers also said, that the amount of fine itself was groundless, saying that the figure was defined not based on the worth of provided transportations services, but based on total value of 54 vehicles.
In another case, discussed by the Tbilisi City Court during a separate hearing also on July 7, Burji and another company, Management Service, were both fined with total of GEL 2.37 million (about USD 1.44 million).
The State Audit Service claimed that price for renovation of office spaces for Georgian Dream parties by Burji, contracted by Management Service, was artificially deflated, which in turn amounted to a non-monetary corporate donation. Lawyers representing Burji said that like in previous case, here too the court was biased in favor of the State Audit Service, which, the lawyers said, grossly inflated value of provided renovation works.