„იდენტობამ“ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელი შეიტანა
10 ივლისს ორგანიზაცია „იდენტობამ“ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელი შეიტანა. სარჩელს ხელს ხუთი ადამიანი აწერს, მოპასუხე მხარე კი საქართველოს ჯანმრთელობის, შრომისა და სოციალური დაცვის სამინისტროა.
სადავო ნორმებს წარმოადგენს საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის 2000 წლის 5 დეკემბრის „სისხლისა და მისი კომპონენტების დონორობის წინააღმდეგ ჩვენებების განსაზღვრის შესახებ“ და 2007 წლის 27 სექტემბრის „სისხლის გადასხმის დაწესებულებების ფუნქციონირებისათვის სავალდებულო ნორმატივების დამტკიცების შესახებ“ ბრძანებები, რომელთა მიხედვითაც „ჰომოსექსუალიზმი“ სისხლის დონორობისათვის წინააღმდეგ ჩვენებაა.
საქართველოს მოქალაქეები, რომლებიც ხელს აწერენ საკონსტუიტუციო სასამართლოში წარდგენილ სარჩელს, ჰომოსექსუალებად ახდენენ თვითიდენტიფიკაციას და მიაჩნიათ, რომ მათ მიერ გასაჩივრებული ნორმებით ირღვევა საქართველოს კონსტიტუციის მეორე თავით აღიარებული მათი უფლებანი და თავისუფლებანი, კერძოდ კი მე-14, მე-16 და მე-20 მუხლი, რომელთა მიხედვითაც ყველა ადამიანი დაბადებით თავისუფალია და კანონის წინაშე თანასწორია განურჩევლად რასისა, კანის ფერისა, ენისა, სქესისა, რელიგიისა, პოლიტიკური და სხვა შეხედულებებისა, ეროვნული, ეთნიკური და სოციალური კუთვნილებისა, წარმოშობისა, ქონებრივი და წოდებრივი მდგომარეობისა, საცხოვრებელი ადგილისა; ყველას აქვს საკუთარი პიროვნების თავისუფალი განვითარების უფლება და ყოველი ადამიანის პირადი ცხოვრება, პირადი საქმიანობის ადგილი, პირადი ჩანაწერი, მიმოწერა, საუბარი სატელეფონო და სხვა სახის ტექნიკური საშუალებით, აგრეთვე ტექნიკური საშუალებებით მიღებული შეტყობინებანი ხელშეუხებელია.
ორგანიზაცია „იდენტობას“ იურისტთა თქმით, გასაჩივრებული ნორმები დისკრიმინაციულია. კერძოდ, განსხვავებულ მოპყრობას აქვს ადგილი ორი სხვადასხვა ჯგუფის – ჰომოსექსუალების და ჰეტეროსექსუალების მიმართ. ასევე, მოსარჩელეთა მიერ გასაჩივრებულ ნორმათა ტექსტის ფორმულირება, მისი ბუნდოვანებიდან გამომდინარე, სცდება დონორების მიერ გაღებული სისხლის ხარისხის უზრუნველყოფისა და სისხლის ბენეფიციართა უსაფრთხოების მიზანს, რადგან ბრძანებათა ტექსტი სისხლისა და მისი კომპონენტების დონორობას არა სარისკო სექსუალური ქცევის საფუძველზე, არამედ პიროვნების სექსუალური ორიენტაციის საფუძველზე კრძალავს.
გარდა ამისა, კონსტიტუციის მე-16 მუხლი ქცევის საყოველთაო თავისუფლებას არსებითად განამტკიცებს და ითვალისწინებს პირის უფლებას, ჩააბაროს სისხლი და გახდეს სისხლისა და/ან მისი კომპონენტების დონორი.
თავისუფალი განვითარების უფლება ასევე იცავს ადამიანის პირადი და ინტიმური ცხოვრების სფეროებს. შესაბამისად, კონსტიტუციის მე-16 მუხლის საფუძველზე, ადამიანი დამოუკიდებელია საკუთარი სექსუალური ორიენტაციის განსაზღვრაში, სქესობრივი პრაქტიკისა და სექსუალური ქცევის არჩევაში.

Identoba Lodged Lawsuit to the Constitutional Court of Georgia
On July 10, , organization Indetoba lodged a suit to the Constitutional Court of Georgia. Five people signed the lawsuit, and Georgian Ministry of Healthcare, Labor and Social Welfare is defendant in the case.
The lawsuit was lodged against December 5, 2000 resolution of the Minister of Healthcare “About Estimation Arguments VS Donors of Blood and Its Components” and Resolution of September 27, 2007 of the Minister “About Approval of Obligatory Norms for the Functioning of Blood Transfusion.” According to those resolutions, homosexual cannot become blood donor.
Citizens of Georgia, who have signed the constitutional lawsuit, identify themselves to be homosexuals and believe that the argued norms breach their rights and freedoms guaranteed by Chapter 2 of the Constitution of Georgia; namely article 14, 16 and 20 which claims that Everyone is free by birth and is equal before law regardless of race, colour, language, sex, religion, political and other opinions, national, ethnic and social belonging, origin, property and title, place of residence; everyone’s private life, place of personal activity, personal records, correspondence, communication by telephone or other technical means, as well as messages received through technical means shall be inviolable.
Lawyers of the organization Identoba state the sued norms are discriminative. Namely, it has different approach to two different groups of people – homosexuals and heterosexuals. Besides that, formulation of the provision text, due to its obscurity, exceeds purpose of ensuring quality of donor’s blood and safety measures with regard to beneficiaries because the text prohibits people to be blood donors not due to their sexual behavior but due to their sexual orientation.
Besides that, Article 15 of the Constitution essentially guarantees freedom of activities and ensures right of a person to give his/her blood and become donor of blood and/or its components.
Right to free development also protects private and intimae lives of individuals. Consequently, based on the Article 16 of the Constitution, a person is free in identifying his/her sexual orientation, sexual practice and sexual behavior.