საიას განცხადება „ქართული ოცნების“ აქტივისტების საბანკო ანგარიშების დაყადაღებასთან დაკავშირებით
2012 წლის 30 ივლისს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ (საია) გაავრცელა განცხადება ამა წლის 26 და 27 ივლისს „ქართული ოცნების“ ლანჩხუთის ორგანიზაციის წევრებისა და პროექტ „კარდაკარში“ მონაწილე 15 პირის საბანკო ანგარიშების დაყადაღებასთან დაკავშირებით. განცხადებას უცვლელად გთავაზობთ:
„ამა წლის 26 და 27 ივლისს მედიასაშუალებებში გავრცელდა ინფორმაცია "ქართული ოცნების" ლანჩხუთის ორგანიზაციის წევრებისა და პროექტ „კარდაკარში“ მონაწილე 15 პირის საბანკო ანგარიშების დაყადაღებასთან დაკავშირებით. ამასთან, ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, საბანკო ანგარიშები ასევე დაუყადაღეს „ქართული ოცნების“ 4 აქტივისტს ზუგდიდში.
ამ დრომდე საბანკო ანგარიშების მფლობელებისათვის უცნობია ყადაღის დადების საფუძველი, დასაბუთება და მტკიცებულებები. მათივე განმარტებით, არ ჩაბარებიათ შესაბამისი გადაწყვეტილებაც. ამგვარად, ამ ეტაპზე ისინი მოკლებულნი არიან რაიმე ტიპის სამართლებრივი რეაგირების მოხდენის შესაძლებლობას. ქართული კანონმდებლობა ყადაღის რამდენიმე სახეს იცნობს, რომელნიც განსხვავებული რეგულირების სფეროში არიან მოქცეულნი. მაგალითად, სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის საფუძველზე გამოტანილი დაყადაღების გადაწყვეტილების გასაჩივრების ვადა მხოლოდ 48 საათია, რაც კიდევ უფრო მეტად ზრდის გადაწყვეტილების დაინტერესებული მხარეებისათვის დროულად მიწოდების მნიშვნელობას. ამ ეტაპზე უცნობია, ყადაღის რომელი სახეა გამოყენებული, კონკრეტულად რა საქმესთან დაკავშირებით ხდება აღნიშნული ღონისძების გამოყენება ან რომელი კანონი უდევს მას საფუძვლად. მიუხედვად იმისა, რომ „ქართული ოცნების“ აქტივისტების საბანკო ანგარიშების დაყადაღებას მასშტაბური ხასიათი აქვს, რასაც მედიით გავრცელებული ინფორმაცია მოწმობს, ამ დრომდე არც ერთ უწყებას ოფიციალური განმარტება მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით არ გაუკეთებია.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, მივმართავთ პასუხისმგებელ უწყებებს დაუყოვნებლივ მიაწოდონ დაყადაღებული საბანკო ანგარიშების მფლობელებს ინფორმაცია დაყადაღების საფუძვლის შესახებ, თითოეულ მათგანს გადასცენ შესაბამისი დასაბუთებული გადაწყვეტილებები და გააცნონ საქმეში არსებული მტკიცებულებები. წინააღმდეგ შემთხვევაში, შესაძლოა კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგეს დაინტერესებული პირების უფლება მათ მიმართ გამოტანილი გადაწყვეტილების გასაჩივრებასა და სამართლიან სასამართლოზე. გამომდინარე იქედან, რომ ოპოზიციური კოალიციის - ქართული ოცნების აქტივისტების საბანკო ანგარიშების დაყადაღებას მასშტაბური ხასიათი მიეცა, მოვუწოდებთ შესაბამის პასუხისმგებელ უწყებებს საჯაროდ განმარტონ ყადაღის დადების საფუძვლები და გააცნონ საზოგადოებას აღნიშნული გადაწყვეტილების ჯეროვანი დასაბუთება.
ამასთან, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია გამოთქვამს მზადყოფნას უფასო სამართლებრივი დახმარება აღმოუჩინოს ყველა იმ პირს, რომელთა საბანკო ანგარიშების მიმართაც ყადაღის ღონისძიებაა გამოყენებული. სურვილის შემთხვევაში, დაინტერესებულ პირებს შეუძლიათ მიმართონ ორგანიზაციის შესაბამის რეგიონულ ოფისს“.

Statement of GYLA on Impounding of Bank Accounts of Activists of the Georgian Dream
On July 30th Georgian Young Lawyers Association (GYLA) released statement regarding the confiscation of property of 15 bank accounts of members of the Georgian Dream’s Lanchkhuti office and 15 participants of the door-to-door project on July 26-27th. See the original text of the statement:
“According to the July 26-27 media reports, 15 bank accounts of members of the Georgian Dream’s Lanchkhuti office and 15 participants of the door-to-door project were impounded. Furthermore, according to the information that we have, bank accounts of 4 activists of the Georgian Dream in Zugdidi were also impounded.
As of now, owners of the bank accounts are unaware of grounds of impoundment, substantiation and evidence. They also explain that they have not received any corresponding decision. Thus, they currently lack opportunity to take any further legal actions. Georgian legislation recognizes several forms of impoundment that fall under the scope of different scopes of regulation. For instance, decision on impounding delivered on the basis of the Criminal Procedure Code can be appealed within only 48 hours, which further increases the importance of submitting the importance to interested parties in a timely manner. Currently we are unaware of the type of impounding applied, the case in relation to which it has been applied and corresponding legal grounds. Although impounding of bank accounts of the Georgian Dream’s activists has been large-scale, as confirmed by media reports, currently none of the agencies have offered official statement to explain the ongoing developments.
Therefore, we call on the responsible authorities to provide owners of the bank accounts with information on grounds of impounding, submit substantiated decision to each owner and familiarize them with corresponding evidence. Otherwise, right of interested parties to appeal decisions delivered against them as well as their right to fair trial could come under question. Since impounding of bank accounts of activist of an opposition coalition Georgian Dream has become a large-scale process, we call on responsible authorities to publicly explain grounds for impounding and make public substantiation of the decision.
Further, Georgian Young Lawyers’ Association stands ready to provide legal assistance to all individuals whose bank accounts have been subject to impounding. All interested individuals can apply to corresponding regional offices of GYLA.”