„ხელისუფლებები მიდიან და მოდიან, გაჭირვება კი რჩება“ – humanrights.ge-ს რეპორტაჟი უკანაფშავიდან
უკანაფშაველები თავს ხელისუფლებისგან მიტოვებულად გრძნობენ. ისინი პოლიტიკური ბატალიებითაც იშვიათად ინტერესდებიან და მოახლოებულ არჩევნებს ინდიფერენტულად ხვდებიან. მათ მიაჩნიათ, რომ რომელი პარტიაც არ უნდა მოვიდეს საქართველოს პარლამენტში, უმრავლესობითა თუ უმცირესობით, მათთვის მაინც არაფერი შეიცვლება.
როგორც ერთმა ადგილობრივმა გულისტკივილით გვითხრა: „ხელისუფლებები მიდიან და მოდიან, გაჭირვება კი რჩება“.
დუშეთის მუნიციპალიტეტში შემავალი უკანაფშავის თემი მდებარეობს თბილისიდან ჩრდილოეთით დაახლოებით 100 კილომეტრის მანძილზე, მდინარე ფშავის არაგვის ხეობაში. უკანა ფშავის თემი ერთ დროს წარმოადგენდა საკმაოდ ხალხმრავალ დასახლებას. როგორც აქაურებმა გვითხრეს, ადრე მარტო სოფელ გოგოლაურთაში 200-მდე ოჯახი ცხოვრობდა, ახლა კი, სოფლების უმეტესობა გაუკაცრიელებულია. ზოგიერთ სოფელში მხოლოდ რამდენიმე ადამიანია დარჩენილი. დარჩენილებიც, ძირითადად, საშუალო ასაკს გადაცილებული ადგილობრივი სალოცავების ხევისბერ-დეკანოზები არიან.
უკანა ფშავის თემის ცენტრია სოფელი შუაფხო, საიდანაც ავტობუსი მხოლოდ კვირაში სამჯერ მოძრაობს თბილისის მიმართულებით. სწორედ ეს ავტობუსია ერთადერთი სატრანსპორტო საშუალება, რომლის დახმარებითაც ადგილობრივები ახერხებენ რძის პროდუქტებისა და თაფლის დედაქალაქში რეალიზაციას და შემდგომ მძიმე ზამთრისათვის პროდუქტების მომარაგებას.
შუაფხოში ატანილი პროდუქტი ხეობის სიღრმეში მცხოვრებ ადამიანებს, სახლამდე, ძირითადად, ცხენებით მიაქვთ (მაგალითისთვის - შუაფხოდან სოფელ ვაკესოფლამდე 15 კოლომეტრია). ხეობაში არ ფუნქციონირებს არც ერთი მობილური კავშირგამბულობის საშუალება. ელექტროენერგია კი მხოლოდ სოფელ მუქუმდეა მიყვანილი. მუქუს ზემოთ მდებარე სოფლებში ხალხი მზის ენერგიაზე მომუშავე ბატარეებით სარგებლობს.
ხეობის მოსახლეობაში მოახლოვებული საპარლამენტო არჩევნების მოლოდინი თითქმის არ შეინიშნება.
„ვერ გამიგია, რატომ ჭამენ ეს პოლიტიკოსები ერთმანეთს. რატომაა ასეთი ამბავი სკამების გულისათვის და რატომ არიან ერთმანეთზე მოსისხლეებივით გადაკიდებულნი?! არ ჯობია ერთმანეთი გვიყვარდეს და ერთმანეთს დავეხმაროთ?!“ – ამბობს ხეობის სულ ბოლო სოფელ ვაკესოფელში მცხოვრები 77 წლის ყოფილი პედაგოგი, ლადო წელაური.
ლადო პაპას დიდი შიში აქვს, რომ წლევანდელივით არ გაუმართლებთ და ადიდებულმა არაგვმა შეიძლება ადგილობრივებს დიდი პრობლემები შეუქმნას. „სოფლის დახმარების პროგრამებით გზას ვწმენთ ხოლმე. წელს ძალიან დაგვინდო არაგვმა. ისე არ ადიდებულა, რომ კალაპოტიდან გადმოსულიყო და გზა გაეფუჭებინა, მაგრამ, მერე რა იქნება, არავინ იცის. მარტო იმას ვთხოვთ ხელისუფლებას, ამ გზას მაინც მიხედონ. აქაური ავად თუ გახდა ვინმე, 15 კილომეტრი ხელით ან ცხენით უნდა ვატაროთ შუაფხომდე. ტრანსპორტი აქ არ არსებობს და არაფერი. ამდენი მანძილის გავლა თუ შეგიძლია, აბა, ავადმყოფიც აღარ ყოფილხარ. ზამთარში ხომ ზედმეტია გადაადგილებაზე ლაპარაკი“.
ლადო წელაურის აზრით, ქვეყნის წინსვლა, პირველ რიგში, ასეთ მთის სოფლებზე უნდა აისახოს და ადგილობრივებმა უნდა იგრძნონ. ამას კი იგი დღეს ვერ ხედავს. „ქვეყანა ისე წინ თუ წავიდა, რომ ჩვენ აქ ვიგრძნოთ რაიმე სიკეთე, მაშინ მართლა ეშველება ამ ქვეყანას“.
Humanrights.ge-ს შეკითხვაზე - ადგილობრივები აპირებენ თუ არა არჩევნებზე წასვლას, 30 წლის მირიან წელაური ამბობს, რომ ახალგაზრდებმა შეიძლება მოახერხონ არჩევნებზე მისვლა, მაგრამ მოხუცების საარჩევნო უბნებამდე მიყვანა დიდ პრობლემას წარმოადგენს. როგორც უკვე ვთქვით, სოფელი ვაკესოფელი თემის ცენტრთან (შუაფხოსთან) 15 კილომეტრით არის დაშორებული და შემოდგომაზე არჩევნებზე ხმის მისაცემად მოხუცების მიყვანა, საკმაოდ რთული იქნება.

Residents of Backside Pshavi feel abandoned from the government. They rarely get interested in political debates and are indifferent about upcoming elections. They believe nothing will change for better regardless who gains majority seats in the new parliament of Georgia.
A local resident complained with us: “Governments change but poverty stays.”
Backside Pshavi within Dusheti district is located about 100 kilometers away in the north of Tbilisi in the ravine of Aragvi River. Once, it was very densely populated community. Locals said about 200 families lived only in Gogolauri village but now most villages are completely abandoned. Several people stayed in some villages and mostly they are elderly people – Khevisberi-archpriests of local chapels.
Shuapkho village is the center of the Backside Pshavi and bus runs only three times a week from Tbilisi to the village. It is the only transport which helps locals to sell dairy products and honey in the capital and to buy products for hard winter.
People living in the middle of the gorge take products to their homes on horseback from Shuapkho village (Vakesopeli village is located15 kilometers away from Shuapkho). No cell phone communication is available in the gorge. Electricity supply system is installed only until Muku village. People from the villages located upper than Muku use sun-energy batteries to get electricity.
You cannot detect any expectation of the upcoming parliamentary elections in the gorge population.
“I cannot understand why these politicians fight each other. Why do they fight for their positions and have become enemies of each other?! Is not it better if everybody loves and assists each other?!” retired teacher Lado Tselauri, 77, from Vakesopeli village wonders.
Mr. Lado is afraid that flooded Aragvi River might create huge problems for locals again. “We clean roads with support of the Village Assistance Program. This year, Aragvi River was too generous to us and did not so much flood to flow over the bed and damage the road but nobody knows what will happen tomorrow. We just request the local authority to repair the road. If somebody gets ill we have to either carry him on back or on horseback to medical center. There is no transport here. A sick person cannot walk such a long distance. We cannot even dream about travelling in winter.”
Lado Tselauri thinks progress in the country should first of all reflect on the mountainous villages and locals should feel it. Unfortunately, he cannot feel it today. “If there is a progress in the country, we should also feel it here; if it happens our country will survive.”
Humanrights.ge asked locals whether they intend to take part in the elections and Mirian Tselauri, 30, said young people are more likely to go to the elections but it will be huge problem to take old people to precincts. As we have mentioned above, Vakesopeli is 15 kilometers away from the central village Shuapkho and it will be too difficult to take old people to the elections in the fall.