ბონდო შალიკიანი გარდაცვალებამდე ერთი კვირით ადრე მისი პოლიტიკური მოტივით შესაძლო მკვლელობაზე საუბრობდა
მინკსში მოკლული ყოფილი დეპუტატის ბონდო შალიკიანის თანამშრომელი ამტკიცებს, რომ იგი პოლიტიკური მოტივით მოკლეს.
ადგილობრივი ტელევიზიის ეთერში ქალბატონმა განაცხადა, რომ მკვლელობამდე ერთი კვირით ადრე ბონდო შალიკიანმა მას დაურეკა და უთხრა, რომ თუ მოკლავდნენ, სამართალდამცველი ორგანოებისთვის მიწოდებინა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ეს პოლიტიკური მოტივი იყო.
„ერთი წლის წინ მე დავინახე, რომ მას პისტოლეტი ჰქონდა. მან მითხრა: „ჩემს სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება, მემუქარებიან“. ერთი კვირის წინ მან მე დამირეკა და მითხრა: „თუ მომკლავენ, გთხოვ, ორგანოებს ინფორმაცია მიაწოდე, რომ ეს პოლიტიკური მოტივია და კრიმინალური აქ არაფერია“. იგი ბიზნესმენი იყო, მშვიდი, არავის გზას არ უკვეთავდა და საერთო ენას ყველასთან პოულობდა“, - განაცხადა შალიკიანის თანამშრომელმა ადგილობრივი ტელევიზიის ეთერში.
მისივე თქმით, „მას ბონდო შალიკიანი 2009 წელს საერთო ნაცნობმა ქართველმა გააცნო“.
„მე მას როგორც ბიზნესმენს ვიცნობდი, არანაირი კრიმინალის კვალი არ დამინახავს, ეს იყო ძალიან მოწესრიგებული მამაკაცი. ახლა მას ტალახს ესვრიან და ამბობენ, რომ კანონიერი ქურდი იყო“, - განაცხადა ქალბატონმა.
მისი მონაცემებით, შალიკიანი ბელორუსიაში დაახლოებით, 3,5 წელი ცხოვრობდა, თუმცა არ იმალებოდა. რუსეთში, მოსკოვში, სმოლენსკში მიემგზავრებოდა, თუმცა მხოლოდ ერთი-ორი დღით.
ამასთან, მისივე თქმით, შალიკიანს მინსკში რესტორნების ბიზნესი ჰქონდა, სმოლენსკის ოლქში კი – ნავთობის. ბელორუსიის მედია-საშუალებები წერენ, რომ მინსკში 7 აგვისტოს 1967 წელს დაბადებული მამაკაცი მოკლეს. საგამოძიებო კომიტეტში ვარაუდობენ, რომ შეიძლება, მკვლელი რამდენიმე იყო. მამაკაცს რუსეთის მოქალაქის, გვარად პავლოვის პასპორტი აღმოაჩნდა. ასევე გამოძიება ამოწმებს ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ მოკლული შესაძლოა, ქართველი კრიმინალური ავტორიტეტი და პარლამენტის ექს-დეპუტატი იყო, მისი ნამდვილი გვარი კი შალიკიანია.

Colleague of the former Georgian MP Bondo Shalikiani murdered in Minsk claims he was murdered on political motives.
The woman told local Belarusian TV-company that a week before the murder Bondo Shalikiani called her and said if he was murdered, she had to report to law enforcement bodies that he was murdered on political motives.
“A year ago I saw he was carrying pistol-gun. He said: “My life is in danger, I am threatened.” A week ago he called me and said: “If I am killed, please report to law enforcement bodies that it was political murder and there was nothing criminal in it.” He was a businessman and a calm person; he never stood on somebody’s way and could communicate with anybody,” Shalikiani’s colleague told the local TV-Company.
She added that a common acquaintance from Georgia introduced him with Shalikiani in 2009.
“I knew him as a businessman and never detected anything criminal in his activities; he was a very good person. Now people are blaming him in being a criminal,” the woman said.
According to her, Shalikiani lived in Belorussia for about 3, 5 years but was not hiding there. He used to travel to Moscow and Smolensk in Russia but stayed there only one or two days.
The woman added that Shalikiani ran restaurants in Minsk and petrol business in Smolensk oblast of Russia. Belorussian media reports that a man born on August 7, 1967 was killed in Minsk. The investigation committee supposes that several murderers were involved in the accident. The man had a passport of Russian citizen Pavlov on him. The investigation is studying information to estimate whether the murdered person is a Georgian criminal and former MP Shalikian or not.