„პოლიტიკური პარტიების ფინანსები 2011 წელს“ - „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ ახალი ანგარიში
http://transparency.ge
2012 წლის 20 აგვისტო, თბილისი. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ პროექტის „გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული პოლიტიკური ფინანსები საქართველოში“ ფარგლებში ახალ ანგარიშს აქვეყნებს სახელწოდებით  „პოლიტიკური პარტიების ფინანსები 2011 წელს“.
კვლევაში  მოცემულია პარტიათა შემოსავლებისა და ხარჯების ანალიზი 2011 წლის ფინანსური ანგარიშების მიხედვით, რომლებიც შედარებულია 2007–2010 წლების ანგარიშებთან. კვლევისათვის ის 13 პოლიტიკური გაერთიანება შეირჩა, რომლებმაც 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნების შედეგად პარლამენტში მანდატები და სახელმწიფო დაფინანსება მოიპოვეს ესენია 1. ახალი მემარჯვენეები; 2. ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა; 3. კონსერვატიული პარტია; 4. ევროპელი დემოკრატები (ყოფილი ჩვენ თვითონ); 5. ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობა; 6. მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს; 7. რესპუბლიკური პარტია; 8. საქართველოს გზა; 9. ეროვნული ფორუმი; 10. ლეიბორისტული პარტია; 11. მოძრაობა „ერთიანი საქართველო“; 12. ქართული დასი; 13. „ხალხის პარტია“.
კვლევის შედეგად 2011 წლის პარტიათა დაფინანსების სისტემაში შემდეგი ტენდენციები გამოვლინდა:
• სახელმწიფოდან დაფინანსების მიღების მხრივ 2011 წელს ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა ლიდერობს, მან გასულ წელს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 1 757 240 ლარი მიიღო, მას მოყვება ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობა (573 651 ლარი) და ლეიბორისტული პარტია (391 338 ლარი);
• 2011 წლის განმავლობაში საწევრო შენატანის განხორციელება დეტალურად არ რეგულირდებოდა და შეზღუდვები არ არსებობდა. ამ წყაროდან შემოსავალს მხოლოდ რამდენიმე პარტია იღებდა. ამ გზით მიღებული თანხები უმეტეს შემთხვევაში პარტიის წლიური შემოსავლის მცირე ნაწილი იყო – 5–10%;
• 2011 წლის ფინანსური ანგარიშების გამოქვეყნებისას სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა შემომწირველ ფიზიკურ პირთა მისამართები დაფარა, რაც ეწინააღმდეგება კანონის მოთხოვნებს. ახალი კანონით მისამართის მითითება არ არის სავალდებულო რაც ხელს უშლის ფინანსური გამჭვირვალობის უზრუნველყობას.
• 2010 წელს მხოლოდ ორ პარტიას ქონდა მიღებული შემოწირულობა იურიდიული პირისაგან. 2011 წელს კი ამ სიას რესპუბლიკური პარტია, კონსერვატიული პარტია, ხალხის პარტია დაემატა, როდესაც თითოეულმა გაერთიანებამ იურიდიული პირებისაგან 1 100 000 ლარი მიიღო;
• ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის შემომწირველი ორი იურიდიული პირი („გზამშენი 4“ და „უნივერსალი 93“) ერთი და იგივე ფიზიკური პირის – რეზო ჩახვაშვილის – საკუთრებაა. სულ განხორციელებულია 150 000 ლარის შემოწირულება;
• რესპუბლიკურ პარტიას, კონსერვატიულ პარტიასა და ხალხის პარტიას რამდენიმე შემომწირველი იურიდიული პირი საერთო ჰყავს. როგორც საჯარო რეესტრის ამონაწერებიდან ირკვევა, რამდენიმე იურიდიულ პირს საერთო მეწილე ან ხელმძღვანელობაზე უფლებამოსილი პირი ჰყავს. მაგალითად შპს „კალა კაპიტალის“ დირექტორი და შპს „კოლხეთის“ დამფუძნებელი იურიდიული პირის (სს „კალა დეველოპმენტის“) დირექტორი ერთი და იგივე ფიზიკური პირი – ილია კეჭაყმაძეა;
• 2011 წლის განმავლობაში ისევ ადგილი ქონდა სხვა პირის მეშვეობით შემოწირულობებს. კერძოდ შერჩევითად გადამოწმების შემდეგ ზოგიერთმა ფიზიკურმა პირმა უარყო შემოწირულობის განხორციელება;
• 2011 წლის დეკემბერში განხორციელებული საკანონმდებლო რეფორმის შედეგად შექმნილი ფინანსური დეკლარაციის ფორმები საკმაოდ დეტალურად ასახავს პოლიტიკური გაერთიანებების მიერ გაწეულ ხარჯებს, რაც პოზიტიურად უნდა შეფასდეს;
• აუდიტის სამსახურის მიერ ფინანსურ დეკლარაციებში არ იკითხებოდა შემომწირველთა სახელები, გვარები, პირადი ნომრები და სხვა მონაცემები.
რეკომენდაციები:
• სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა დეკლარაციის ფორმაში მაქსიმალურად უნდა გაითვალისწინოს პოლიტიკური პარტიების შემოსავლის ყველა შესაძლო სახე, მათ შორის, ის კატეგორიები, რომლებიც პარტიების გასული წლების ანგარიშებში იყო ასახული;
• გამომდინარე იქიდან, რომ შემოსავლების ყველა ტიპის ამოწურვა შეუძლებელია, „სხვა შემოსავლის“ კატეგორიის გამოყენების შემთხვევაში სავალდებულო უნდა გახდეს კონკრეტული შემოსავლის წყაროს მითითება;
• ფინანსურ დეკლარაციაში მოცემულია რეკლამაზე გაწეული ხარჯი, თუმცა ის არ არის საკმარისად დეტალიზებული, ცალ-ცალკე არაა გამოყოფილი სატელევიზიო, საგაზეთო, რადიო¬ და გარე (ბილბორდები, პოსტერები და სხვა) რეკლამებზე დახარჯული თანხები. ასევე აუცილებელია, ფორმა შეიცავდეს ხარჯების დეტალურ გაწერას. მედიამონიტორინგის სრულყოფილი განხორციელებისათვის ამ კატეგორიის დეტალიზებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს;
• დეკლარირების ელექტრონული ფორმის შემუშავებისას სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა უნდა გამოიყენოს ინფორმაციის გადამუშავების გასაიოლებელი მექანიზმები, რომელთა მეშვეობითაც ინფორმაცია ადვილად აღსაქმელი და გასარჩევი იქნება, რაც მის მარტივად დამუშავებას უზრუნველყოფს (ე. წ. machine-readable);
• სახელმწიფო აუდიტის სამსახური კანონს ერთგვაროვნად უნდა იყენებდეს და არ უნდა ახორციელებდეს შერჩევით სამართალწარმოებას. კანონდარღვევის აღმოჩენისას აუცილებელია შესაბამისი რეაგირება ყველა პოლიტიკური პარტიის მიმართ;
• სასურველია, რომ ინფორმაცია, რომელსაც პარტია სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს მიაწვდის, მიღებისთანავე საჯარო გახდეს. ეს უნდა ეხებოდეს არა მხოლოდ პოლიტიკური გაერთიანების შემოსავლებს, არამედ მის მიერ გაწეულ ხარჯებსაც;
• სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ გამოქვეყნებული ინფორმაცია უნდა შეიცავდეს სრულ მონაცემებს თანხების წარმომავლობისა და ხარჯვის შესახებ, რაც გაზრდის ფინანსური გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების ხარისხს.

August 20, 2012, Tbilisi. Transparency International Georgia published a report on Financing of Political Parties during 2011 within the projectTransparent and Accountable Political Finance in Georgia.
The report analyzes party revenues and expenses based on political parties’ 2011 financing reports, and correlates these with the reports from the period from 2007 to 2010. We have based our selection on 13 parties that hold seats in Parliament and therefore receive state financing as a result of the 2008 parliamentary elections. The 13 parties1 are: 1. The New Rights; 2. The United National Movement; 3. The Conservative Party; 4. European Democrats (We Ourselves); 5. The Christian-Democratic Movement; 6. Industry Will Save Georgia; 7. The Republican Party; 8. Georgia’s Way; 9. The National Forum; 10. The Labour Party; 11. The Movement for United Georgia; 12. Kartuli Dasi; 13. People’s Party.
The research revealed the following trends in financing of political parties during 2011:
The United National Movement is the leader in receiving financial aid from the state budget; in the last year it received 1,757,240 GEL from the budget; the Christian-Democratic Movement and Labor Party come after with 573,651 and 391,338 GEL respectively.
The payment of membership fees was not regulated during 2011. Only a few parties benefited from that source of income. Sums received from membership fees comprised only a small part of the funding of these parties, typically 5-10%.
The State Audit Office, while publishing the 2011 financing reports, concealed addresses of individuals who made donations, which went against the requirement prescribed by law at the time. According to the new law on elections it is not obligatory to specify address of donors, which reduces financial transparency.
In 2010 only two parties received donations from legal entities. In 2011, however, this list was topped by the Republican Party, Conservative Party and People’s Party. Each of them received 1,100,000 GEL from legal entities.
Both legal entities that donated to the United National Movement (Gzamsheni 4 and Univerali 93) belong to one individual – Rezo Chakhvashvili. The total amount of donation was 150,000 GEL.
The Republican Party, the Conservative Party and the People’s Party have some legal entities in common as donors. According to the Public Register’s extracts, some of these legal entities have shareholders or persons entitled to make decisions in common with each other. For example, the director of Ltd. Kala Capital – Ilia Kechakmadze - is at the same time the director of Ltd. Kolkheti’s parent company – JSC Kala Development.
Making contributions through another person took place in 2011 as well. In particular, during a verification process, several individuals denied donating the sums shown in the financing reports;
The financial declaration forms, which came as a result of the legislative reform carried out in December 2011, give a detailed picture of financial spending by political unions, which is a positive step forward.
The names, ID numbers and other data of the persons making donations were not legible in The State Audit Office financial declarations.
Recommendations:
The State Audit Office declarations should indicate all possible types of revenues of political parties, including the categories that werereflected in the party reports from previous years;
Since all types of revenues cannot be covered in a declaration form, when using the “other revenues” category, it should be mandatory to indicate the source of each line of funding.
The financial statements have an entry on advertisement costs but the sums are not broken down separately into categories for television, newspaper, radio, and outdoor (billboards, posters etc.) advertising costs. This shortcoming should be addressed. Also, it is necessary thatthe form to contain a detailed account of costs. Having detailed information on advertising is essential in order to carry out comprehensivemonitoring of the media;
When developing the online reporting forms, the State Audit Office should employ mechanisms facilitating information processing; this wouldhelp to make the information clearer, and ensure that it is easily processed (machine-readable).
The State Audit Office should apply the law uniformly and not exercise selective justice. When disclosing a legal violation, it should actadequately.
It is advisable that the information presented by a party to the State Audit Office become public upon receipt and that this principle apply notonly to revenues but also to the costs incurred by political unions.
Information published by State Audit Office should include complete data on source of revenues and expenses to raise the level of transparency and accountability.