მეგის ქარდავას სასამართლო სხდომაზე ოფიცერ თეთრაძის გარდაცვალების შესახებ მოწმეები დაიკითხნენ
სამხედრო პოლიციის ყოფილი უფროსის, მეგის ქარდავასა და მასთან ერთად ბრალდებულების სასამართლო პროცესზე დაკითხული სასამართლო ექსპერტის განცხადებით, გარდაცვლილი ოფიცრის, სერგო თეთრაძის ცხედარს თავის ქალის ტრამვა და ცხვირის მოტეხილობა აღენიშნებოდა, რასაც  შესაძლოა მისი გარდაცვალება გამოეწვია.
მეგის ქარდავას სასამართლო პროცესზე ოფიცერ სერგო თეთრაძის გარდაცვალების საქმეზე დამოუკიდებელი სასამართლო ექსპერტიზის ცენტრ „ვექტორის“ დირექტორი,  ალექსანდრე გეჯაძე დაიკითხა. მოწმემ 2012 წლის დეკემბერში გარდაცვლილის ექსჰუმაციის შემდეგ ჩატარებული ექსპერტიზის შედეგები წარმოადგინა.
„ცხედრის გამოკვლევის შედეგად დადგინდა ცხვირის ძვლის ფრაგმენტაცია და ძგიდის ხაზოვანი მოტეხილობა. თეთრაძეს სახის მიდამოში ბლაგვი  საგნის მოქმედების შედეგად მიყენებული ტრავმა აღენიშნებოდა. ასევე დაფიქსირდა ქალა-ტვინის ტრავმა. ცხვირის მსგავსი მოტეხილობა, სულ მცირე ტვინის შერყევას გამოიწვევდა, მაგრამ რა სიმძიმის იყო  ტრავმა და გამოიწვია თუ არა მან პიროვნების გარდაცვალება, ამის ზუსტად დადგენა შეუძლებელია, რადგან პირის გარდაცვალებიდან უკვე დიდი ხანი იყო გასული,“ - აღნიშნა სამედიცინო ექსპერტმა.
მოწმის თქმით, იქიდან გამომდინარე რომ შეუძლებელი იყო იმის დადგენა, თუ რამ გამოიწვია გარდაცვალება,    ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ბიუროს დასკვნა, რომლის მიხედვითაც თეთრაძის გარდაცვალება გულსისხლძარღვთა მწვავე უკმარისობით იყო გამოწვეული, არ შეიძლება უტყუარ ჭეშმარიტებას წარმოადგენდეს. გეჯაძის განცხადებით, ცხედრის ვიზუალური დათვალიერების შემდეგადაც კი აშკარა იყო დაზიანებები.
გამოძიების ინფორმაციით, ომის ვეტერანი, ოფიცერი სერგო თეთრაძე, თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომლებმა ჯაშუშობის ბრალდებით, თბილისში, 2011 წლის სექტემბერში დააკავეს. თეთრაძის ოჯახს, დაკავებიდან 6 დღეში აცნობეს, რომ პატიმარი გლდანის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში გულის შეტევით გარდაიცვალა.
ამ პერიოდში თავდაცვის მინისტრის თანამდებობას ბაჩო ახალაია იკავებდა, მეგის ქარდავა კი, სამხედრო პოლიციას ხელმძღვანელობდა. გამოძიების ინფორმაციით, პატიმრობაში ყოფნის  4 დღის მანძილზე, სამხედრო პოლიციისა და სასჯელაღსრულების დაწესებულების სხვადასხვა თანამდებობის პირებმა თეთრაძეს, აღიარებითი ჩვენების მიღების მიზნით, არაერთხელ ცემეს, შეულახეს ღირსება და აწამეს. გამოძიების ინფორმაცით, 23 სექტემბრის ღამეს სერგო თეთრაძე ძალადობის განხორციელების პროცესში გარდაიცვალა.
სასამართლო პროცესზე პროკურორმა პროცესის ნაწილობრივ დახურვის შუამდგომლობა დააყენა, რადგან  სხდომაზე მოწმე სისაური უნდა დაეკითხათ, რომელიც, გამოძიების ინფორმაციით, ოფიცერ სერგო თეთრაძის წამებასა და შეურაცხყოფაში უშუალოდ იღებდა მონაწილეობას. იგი ამჟამად ამავე საქმეზე მსჯავრდებულად არის ცნობილი.  მოსამართლე ბუგიანიშვილმა შუამდგომლობა დააკმაყოფილა და სხდომა დახურულ რეჟიმში გაგრძელდა.
სხდომაზე თეთრაძის ეპიზოდთან დაკავშირებით ასევე დაიკითხა მსჯავრდებული ვიქტორ ჩარგაზია. მოწმის განცხადებით 2011 წლის 23 სექტემბერს მან ყაჭეიშვილის დავალებით დაწერა განცხადება, რითიც ადასტურებდა თეთრაძის ცუდად გახდომის ფაქტს.
„23-ში ღამე კარანტინიდან გამიყვანეს და  1-ლი კორპუსის სამორიგეო ნაწილში ამიყვანეს, სადაც დამხვდა ყაჭეიშვილი, ფაცაცია და კიდევ სხვა პირები. ყაჭეიშვილმა მთხოვა, რომ დამეწერა განცხადება, თითქოს მე თეთრაძესთან ერთად ვიყავი საკანში, როდესაც ის გახდა ცუდად, გამოვიძახეთ ექიმი და გადაიყვანეს ციხის საავადმყოფოში. მე დავთანხმდი ყაჭეიშვილს და დავწერე აღნიშნული შინაარსის განცხადება, ხელიც მოვაწერე, თუმცა რეალურად, ეს ტყუილი იყო.“ - აღნიშნა ჩარგაზიამ დაკითხვისას.

Witnesses Questioned about Death of Officer Tetradze at the Trial on Megis Kardava’s Case
Forensic expert was questioned at the trial on the former head of military police Megis Kardava and other accused in the same case. The expert said the deceased officer Sergo Tetradze had trauma on the head and broken nose that could cause his death.
Director of the independent forensic expertise center Vektor Aleksandre Gejadze was interrogated in the case on the death of Officer Sergo Tetradze. The witness presented results of the expertise conducted in December of 2012 after exhumation.
“As a result of the examination we discovered broken nose-bone and fracture of the bulkhead. We also observed trauma of the skull. Discovered fracture of the nose could cause only brain concussion but it is impossible to estimate the level of the trauma and its causes because long time had passed after the death,” the medical expert said.
The witness added that since it was impossible to estimate the causes of the death, the conclusion of the Levan Samkharauli Forensic Expertise Bureau stating that Tetradze died of acute insufficiency of blood-circulation system, cannot be trustworthy allegation. Gejadze said the visual examination of the body showed that the person had injuries.
According to the investigation, officers of the Defense Ministry arrested the war veteran, Officer Sergo Tetradze in September of 2011 for espionage. Six days later the family was notified that the detainee had died of heart attack in Gldani Prison.
At that period, Bacho Akhalaia was Minister of Defense and Megis Kardava was head of military police. According to the investigation, during four days of detention, different officials of the military police and penitentiary department abused, degraded and tortured Tetradze several times to get his confession statement. Investigation alleges that on September 23, Sergo Tetradze died in the process of abuse.
At the trial, prosecutor requested to partly close the process because witness Sisauri was to be interrogated who allegedly personally participated in the torture and insult of the Officer Sergo Tetradze. Currently, he is mentioned as a convicted in the case. Judge Bugianishvili satisfied the solicitation and the session continued behind the close door.
Convicted Victor Chargazia was also questioned at the trial. He said on September 23, 2011 Kacheishvili ordered him to write a statement to confirm that Tetradze was sick.
“At night of September 23, I was taken out of the quarantine cell and taken to the front-office of the first building where I met Kacheishvili, Patsatsia and other persons. Kacheishvili asked me to write that I was in the same cell as Tetradze when he felt sick, then we called doctor and he was taken to the jail hospital. I wrote the statement and signed it but in fact it was false,” Chargazia said during interrogation.