ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება ჟურნალისტ გელა მთივლიშვილისათვის ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელის შეშლასთან დაკავშირებით
28 ოქტომბერი, 2013
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებას გამოხატავს ჭიკაანის N14 საარჩევნო უბანზე კახეთის საინფორმაციო ცენტრის რედაქტორ გელა მთივლიშვილისათვის ჟურნალისტური საქმიანობის ხელის შეშლის ფაქტზე, რაც გამოიხატა მისთვის ვიდეო-გადაღების აკრძალვაში, სიტყვიერ შეურაცხყოფასა და უბნიდან გაძევებაში.
სამწუხაროა, რომ ჟურნალისტური საქმიანობის ხელის შეშლის ფაქტზე ცესკომ არ მოახდინა ადეკვატური რეაგირება. პირიქით, ცესკოს პრესსპიკერმა, ეკა აზარაშვილმა საზოგადოებას მიაწოდა არასწორი  ინფორმაცია, რომ თითქოსდა გელა მთივლიშვილი იღებდა ამომრჩეველთა სამაგიდო სიებს, რის გამოც მას მოსთხოვეს დაეტოვებინა უბანი. კახეთის საინფორმაციო ცენტრის მიერ გავრცელებული ინციდენტის ამსახველი ვიდეო-მასალიდან ნათელია, რომ მსგავს ფაქტს ადგილი არ ჰქონია. კომისიის თავმჯდომარე და კომისიის სხვა წევრები სრულიად უკანონოდ უკრძალავდნენ მას კანონით მინიჭებული უფლებამოსილების განხორციელებას - საარჩევნო უბანზე  ვიდეოგადაღებას. შეშფოთებას იწვევს მათი განსაკუთრებული აგრესია, უხეში დამოკიდებულება და ჟურნალისტის უბნიდან უკანონოდ გაძევება. ასევე, შემაშფოთებელია ის ფაქტი, რომ ცესკოს მიერ არჩევნებზე აკრედიტებულ ჟურნალისტს არ მიეცა ინციდენტთან დაკავშირებით საჩივრის დაწერის შესაძლებლობა.
ჟურნალისტის მიმართ განხორციელებული დარღვევების  შეფასების შედეგად, ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიიჩნევს, რომ  გელა მთივლიშვილს საარჩევნო უბანზე წაერთვა ჟურნალისტური საქმიანობის განხორციელებისა და არჩევნებზე დაკვირვების შესაძლებლობა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს ცესკოს, ობიექტურად და მიუკერძოებლად შეისწავლოს ჭიკაანის N14 საარჩევნო უბანზე მომხდარი ინციდენტი და მოახდინოს ადეკვატური რეაგირება საუბნო-საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარისა და კომისიის სხვა წევრების კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებზე. ამავე დროს, ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს მთავარ პროკურატურას, დაიწყოს გამოძიება ჟურნალისტისათვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის ფაქტზე, სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლის მიხედვით.

Statement of Human Rights Center regarding Fact of Interference into Journalistic Reporting of Gela Mtivlishvili
October 28, 2013
Human Rights Center expresses concern regarding the fact of interference into journalistic reporting of Gela Mtivlishvili, editor of Kakheti Information Center at Chikaani #14 Precinct Election Commission in Kakheti. Gela Mtivlishvili was verbally abused, unlawfully prohibited to film the electoral process and expelled from the electoral district.
Unfortunately, Central Election Commission (CEC) did not react adequately to the above mentioned fact. Speaker of CEC, Eka Azarashvili reported wrong information particularly that Gela Mtivlishvili was filming Voters’ Lists and therefore he was asked to leave the district. The video disseminated by Kakheti Information Center makes clear that this fact never took place. The head of PEC (Precinct Election Commission) and other members of the commission illegally prohibited him to exercise his right granted by law – to take video on electoral district. Particularly concerning is the fact that the journalist accredited by CEC was not given opportunity to submit complaint regarding the incident.
After assessment of violations committed against the journalist, Human Rights Center considers that Gela Mtivlishvili was deprived opportunity to fulfill his journalistic duties at the PEC and observe the elections.
Human Rights Center addresses CEC to objectively study incident occurred at Chikaani #14 PEC and react adequately against the unlawful behavior of the head of the PEC and other members of the commission. Besides, Human Rights Center addressed Chief Office of Prosecutor to start investigation regarding illegal interference into journalistic reporting offence envisaged according to article 154 of the Criminal Code.