სახალხო დამცველის განცხადება მსჯავრდებულ მერაბ ყოლბაიას საქმესთან დაკავშირებით
2013 წლის 1 ოქტომბერს, სასჯელაღსრულების  #8 დაწესებულებაში, საქართველოს სახალხო დამცველი შეხვდა მსჯავრდებულ მერაბ ყოლბაიას, ე.წ. „კოჭოიას“. მ.ყოლბაიას საქმეში უამრავი მძიმე დანაშაულის ნიშნები იკვეთება და ის არაერთხელ გახდა წამების მსხვერპლი. სახალხო დამცველთან საუბრისას მ.ყოლბაიამ ასევე ისაუბრა მსჯავრდებულ ელდარ ქობალიას წამებით სიკვდილზე, რომელიც ასევე დაკავებულ იქნა ტერორიზმის მუხლით.
საქართველოს სახალხო დამცველი იწყებს მერაბ ყოლბაიას და მასთან ერთად დაკავებული პირების საქმეების შესაწვლას და  საზოგადოების ინფორმირების მიზნით აქვეყნებს მერაბ ყოლბაიას ახსნა-განმარტებას.
სასჯელაღსრულების #8 დაწესებულებაში მყოფმა მსჯავრდებულმა მერაბ ყოლბაიამ განაცხადა, რომ ამჟამად „ამნისტიის შესახებ“ საქართველოს 2012 წლის 28 დეკემბრის კანონისა და სისხლის სამართლის კოდექსში შესული ცვლილებების შესაბამისად, სასჯელის სახით მოსახდელი დარჩა 9 წელი და 6 თვე. მსჯავრდებული აცხადებს, რომ იგი არის უდანაშაულო და მის საქმეში არ არის მტკიცებულებები, რომელიც შეიძლებოდა გამხდარიყო მის მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანის საფუძველი. მსჯავრდებულ მერაბ ყოლბაიას განმარტებით, დაკავების მომენტიდან მასზე ხორციელდებოდა სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა, რომელშიც მონაწილეობდნენ როგორც სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომლები, ასევე სასჯელაღსრულების სისტემის მაღალჩინოსნები.
მსჯავრდებულის განმარტებით, იგი გალის რაიონის სოფელ ჭუბურხინჯში, 2011 წლის 15 თებერვალს ქართველი პარტიზანების ჯგუფმა დააკავა. მათ შორის იყვნენ 1. მანჩო შალამბერიძე, 2. მეტსახელად „ლისი“ გვარად ღურწკაია, 3. სოსო ხარჩილავა,  4. ვინმე „კაბამი“, 5. ვინმე ლადო - ან ლევანი, გვარად ჭელიძე. დანარჩენების სახელები და გვარები მან არ იცის. მისი დაკავება მოხდა საკუთარ სახლში, რა დროსაც მასთან სახლში იმყოფებოდნენ ბებია - მარგო ცხადაია, ბიძშვილები - ვეფხვია არჩვაძე, ჟანა არჩვაძე, დეიდა ლალი არჩვაძე, ბიცოლა - გულნაზი ცაავა, მეზობლები - თემური ყოლბაია, გოგა აბლოთია.
ზემოთ აღნიშნული პარტიზანული დაჯგუფების წევრები შევიდნენ მის სახლში, რის შემდეგაც მანჩო შალამბერიძემ მერაბ ყოლბაიას იარაღის კონდახი ჩაარტყა თავში და დააგდო იატაკზე. შემდეგ მანჩო შალამბერიძემ მაყუჩიანი პისტოლეტით მარცხენა ფეხზე მიბჯენით ესროლა ორი ტყვია, რის შედეგადაც აიყვანეს ხელში და წაიყვანეს ტყის მიმართულებით. ამ დროს სახლში მყოფი სხვა პირები გაფრთხილებული ჰყავდათ რომ არაფერი მოემოქმედათ, წინააღმდეგ შემთხვევაში მათ დაემუქრნენ იარაღით. მას შემდეგ რაც შევიდნენ ტყეში პარტიზანების ჯგუფი შეჩერდა ერთ ადგილზე, რომელიც  ადრე ერთ-ერთ იქაურ მოსახლის მიერ გამოიყენებოდა სამეურნეო დანიშნულებისთვის. ამ დროს მანჩო შალამბერიძე ტელეფონზე დაუკავშირდა მერაბ ყოლბაიასთვის უცხო პირებს და უთხრა მათ, რომ საჭირო იყო ცხენის მოყვანა, ვინაიდან მათ მიჰყავდათ დაჭრილი კაცი და გაუჭირდებოდათ მისი ფეხით წაყვანა. ამის შემდეგ მანჩო შალამბერიძე მივიდა მერაბ ყოლბაიასთან და კვლავ ესროლა მარცხენა ფეხის ბარძაყის არეში 6 (ექვსი) ტყვია. ამის შემდეგ ვინაიდან ვერ შეძლეს ცხენის მოყვანა ისინი ფეხით გაუდგნენ გზას ზუგდიდის მიმართულებით. მერაბ ყოლბაია აღნიშნავს, რომ როდესაც  მათთან სახლში მივიდნენ პარტიზანები, იქნებოდა დაახლოებით საღამოს 10 საათი.
მსჯავრდებული მერაბ ყოლბაიას განმარტებით, დრო გამოშვებით მანჩო შალამბერიძე ტელეფონით უკავშირდებოდა მისთვის გაურკვეველ პირებს. გზად  მათ დაახლოებით შვიდი პიროვნება შეუერთდა, რომლებიც მათთან ერთად იყვნენ ზუგდიდის საზღვრამდე. მისივე განმარტებით, პარტიზანებმა წაიყვანეს „რუხის ციხის“ მიმართულებით, საიდანაც ზუგდიდისკენ მიდის გზა, გამშვები პუნქტის გვერდის ავლით. ენგურზე გადასვლის შემდეგ მათ დახვდათ „პიკაპის“ ტიპის ავტომანქანა, სადაც ისხდნენ სამხედრო ფორმაში ჩაცმული პირები. პარტიზანების ჯგუფი ჩაჯდა აღნიშნულ ავტომანქანაში, რის შემდეგაც წაიყვანეს ზუგდიდში, მისთვის გაურკვეველ შენობაში, სადაც დაჰყვეს დაახლოებით ნახევარი საათი.
მანქანაში მას ერთ-ერთმა სამხედრო ფორმიანმა პირმა, რომელიც იჯდა მძღოლის მარჯვენა მხარეს,  ჰკითხა იცნობდა თუ არა მეგის ქარდავას, რაზეც მერაბ ყოლბაიამ უარით უპასუხა. ფორმიანმა პირმა  კი უთხრა, რომ ის იყო მეგის ქარდავა. ავტომანქანიდან გადასვლის შემდეგ აღნიშნულმა პირმა ხელი მოჰკიდა და „პიკაპის“  სახურავის გვერდითა ნაწილზე მიარტყმევინა თავი, რა დროსაც მას გაუსკდა კანი  შუბლის არეში და წამოუვიდა სისხლი.
მერაბ ყოლბაიას განმარტებით 15 თებერვალს ღამის საათებშივე წაიყვანეს თბილისის მიმართულებით. თბილისში მიიყვანეს მისთვის გაურკვეველ შენობაში, რა დროსაც მას თავზე ჩამოცმული ჰქონდა შავი ტომარა. იგი შეიყვანეს ოთახში, სადაც იდგა ორი მაგიდა  და ერთი დივანი. ამის შემდეგ იატაკზე  გაშალეს პოლიეთილენის პარკი და ზედ დააწვინეს. მსჯავრდებულის განმარტებით, მასთან მივიდა მისთვის უცნობი პირი სამოქალაქო ფორმაში, რომელმაც მიიტანა ფურცელი და საწერი ავტოკალამი და უთხრა გაეცა პასუხები მის შეკითხვებზე. ამ დროს ოთახში იმყოფებოდა კიდევ სამი პიროვნება, რომელთა ვინაობას მსჯავრდებული ვერ ასახელებს, მერაბ ყოლბაიას განმარტებით მან ოთახში მყოფებს განუცხადა, რომ არანაირი დანაშაული არ ჩაუდენია და ვერანაირ ინფორმაციას ვერ მიაწვდიდა. აღნიშნულის შემდეგ ოთახში შემოვიდა სამხედრო ფორმაში ჩაცმული პირი, რომელსაც ხელში ეჭირა „ბეისბოლის“ ჯოხი, სახეზე კი ეკეთა რუხი ფერის ნიღაბი. აღნიშნულმა პირმა მას დაუწყო ჯოხით უმოწყალოდ ცემა, თავზე ჩამოაფარეს პოლიეთილენის პარკი, ასევე აერთებდნენ დენზე. ყოველივე აღნიშნული გრძელდებოდა დაახლოებით საათნახევარი, რის შედეგადაც, მსჯავრდებულის განმარტებით მას ჩააცვეს სამხედრო ფორმა და წაიყვანეს გორის ჰოსპიტალში.
გორის ჰოსპიტალში მიყვანისას, მსჯავრდებულის განმარტებით, იგი რეგისტრაციაში გაატარეს სხვისი სახელით და გვარით, რომელიც მას არ ახსოვს და მედპერსონალს უთხრეს თითქოს იგი მსახურობდა სენაკის ნაწილში, სადაც ერთ-ერთ სამხედრო მოსამსახურესთან შელაპარაკების დროს დაჭრეს ცეცხლსასროლი იარაღით. გორის ჰოსპიტალში გააჩერეს დაახლოებით საათნახევარი, რა დროსაც მას აღმოუჩინეს სამედიცინო დახმარება, რის შემდეგაც წამოიყვანეს თბილისში.  მანქანაში მსხდომი პირები მას ურჩევდნენ, რომ დაკითხვის დროს მას აჩვენებდნენ ფოტოსურათებს და მას უნდა ამოეცნო პირები, რომლებთანაც თითქოს მას დანაშაულებრივი კავშირი ჰქონდა, რაზეც მან უარი უთხრა. აღნიშნულზე მას უთხრეს, რომ მას მიიყვანდნენ სადაც საჭიროა და ნახავდნენ რას იტყოდა.
ამის შემდეგ წაიყვანეს მისთვის გაურკვეველ ადგილზე. მანქანიდან გადმოსვლის შემდეგ მან დაინახა, რომ ირგვლივ იყო ბევრი საყოფაცხოვრებო ნარჩენები, რაც ნაგავსაყრელის შთაბეჭდილებას ტოვებდა. მათთან ამ დროს მივიდა შავი ფერის ჯიპი, რის შედეგადაც მერაბ ყოლბაიას თავზე ჩამოაცვეს შავი ტომარა. ამის შემდეგ მასთან მივიდა ერთ-ერთი პირი და მეგრულად უთხრა ეღიარებინა დანაშაული და ხელი დაედო გარკვეული პირებისთვის, სანაცვლოდ კი ყველაფერში დაეხმარებოდა. მან განუცხადა, რომ იგი იყო მინისტრი და შეეძლო მისთვის ბევრი რამ გაეკეთებინა. მსჯავრდებული განმარტავს, რომ აღნიშნული შემთხვევის მონაწილე პირების სახელები და გვარები არ იცის. ყოველივე აღნიშნულზე მერაბ ყოლბაიამ  განაცხადა, რომ იგი იყო უდანაშაულო და ვერც ვერავის ვერ დაადებდა ხელს, ვინაიდან არანაირი ინფორმაცია რაიმე დანაშაულზე მას არ გააჩნია. ყოველივე ამის შემდეგ მას დაუწყეს სასტიკად ცემა ხელებით, ფეხებით  და ხელკეტებით, რაც გაგრძელდა დაახლოებით ორი საათი და თან ეუბნებოდნენ, რომ აქ იქნებოდა მისი სასაკლაო. ამის შემდეგ ჩასვეს  მანქანაში და წაიყვანეს გლდანის #18 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში.
#18 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში ასევე გაგრძელდა მისი წამება, რაშიც მონაწილეობდნენ ვაჟა ცხვედიანი #18 დაწესებულების დირექტორი, რომა მიქავა - ციხის კონტროლიორი, ვინმე გიორგი, რომელსაც ცალ თვალზე აქვს პრობლემა, ასევე საქმის ზედამხედველი პროკურორის თანმხლები პირები, რომელთა სახელები და გვარები მან არ იცის, თუმცა მათი ამოცნობა შეუძლია. მსჯავრდებულის განმარტებით, პროკურორი - სახელად დავითი ესწრებოდა მის წამებას, თუმცა იგი უშუალოდ არ მონაწილეობდა მის წამებაში.
მერაბ ყოლბაიას განმარტებით, მას შემდეგ, რაც იგი გადაიყვანეს #8 დაწესებულებაში, ასევე გრძელდებოდა მისი წამება, კერძოდ, მას დროდადრო ცემდნენ და აწამებდნენ ალეკო მუხაძე, ვიქტორ ღაჭეიშვილი, გაგა მკურნალაძე, მეგის ქარდავა და სხვა პირები, რომლებიც არ იყვნენ ციხის ადმინისტრაციის თანამშრომელი, თუმცა მასთან მიდიოდნენ რათა მოეპოვებინათ სასურველი ჩვენება.
სასჯელაღსრულების #8 დაწესებულებაში ყოფნის დროს, ერთ დღეს კამერიდან გაიყვანა ოფიცერმა „კობამ“, რომელმაც მიიყვანა სამორიგეოსთან, რის შედეგადაც ერთ-ერთმა თანამშრომელმა მიიყვანა ალეკო ჯანჯღავას კაბინეტში, სადაც იმყოფებოდნენ გაგა მკურნალაძე და მეგის ქარდავა, ასევე პატიმრები კ. მ. და ე. ქ.. მერაბ ყოლბაიას განმარტებით მას მეგის ქარდავამ კითხა იცნობდა თუ არა კ. მ.-ს და ე. ქ.-ს, რაზეც მან უპასუხა, რომ კ. მ.-ს იცნობდა, ხოლო ე. ქ.-ს არა, რაზეც მეგის ქარდავამ მოსთხოვა, რომ მას ეთქვა თითქოს ორივეს იცნობდა. აღნიშნულზე მერაბ ყოლბაიამ უარი განაცხადა, რის გამოც კ. მ.-ს და ე. ქ.-სთან ერთად დააგდეს იატაკზე და დაუწყეს ცემა, ასევე დენით წამება. როდესაც იატაკზე იწვნენ ე. ქ.-მ მერაბ ყოლბაიას ურჩია ეღიარებინა რასაც სთხოვდნენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში მას ემუქრებოდა სიკვდილი. ე. ქ.-მ ასევე უთხრა, რომ იგი გააუპატიურეს ხელკეტით და თუ არ უნდოდა რომ მასაც იგივე  მოსვლოდა ეღიარებინა ყველაფერი.
მერაბ ყოლბაიას განმარტებით წამების შედეგად მან წინასწარ გამოძიებაში აღიარა ბრალდებით წარდგენილი დანაშაული, რის შედეგადაც საქმის არსებითი განხილვის დროს სასამართლოში გადათქვა აღიარება და  მისცა სწორი ჩვენება, რასაც  ასევე მოჰყვა მისი წამება  #8 დაწესებულებაში. საბოლოოდ მას მიუსაჯეს 30 წლით თავისუფლების აღკვეთა. მერაბ ყოლბაიას განმარტებით მისი ადვოკატი არის გელა ნიკოლაიშვილი, რომელმაც დაახლოებით 2013 წლის მაისში მასთან იმყოფებოდა გამომძიებელთან ერთად, რა დროსაც მისი წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის შესახებ მისცა ვრცელი ჩვენება, ასევე ამოიცნო მის წამებაში მონაწილე პირები (ფოტოების მიხედვით).

Statement of the Public Defender of Georgia Regarding the Case of Merab Kolbaia
On October 1, 2013 Public Defender met with the convicted Merab Kolbaia, so called “Kochoia” at the Penitentiary Establishment #8. In Mr. Kolbaia’s case many elements of severe crime are identifiable. Plus he has been subjected to torture on several occasions. During his meeting with Public Defender Mr. Kolbaia also spoke of convicted Eldar Kobalia’s murder through torture. Elder Kobalia had also been arrested with terrorism charges.
The Public Defender of Georgia is initiating the examination of Merab Kolbaia’s case, as well as cases of other individuals arrested along with him. In order to provide information to the society Public Defender is making contents of interview with Merab Kolbaia public.
Prisoner Merab Kolbaia, who is serving his sentence in the penitentiary establishment #8, declared that at the moment, by the power of the December 28, 2012 Law of Georgia Regarding Amnesty and changes to the Criminal Code of Georgia, he has 9 years and 6 months of sentence left to serve. The convict states that he is innocent and there is no evidence in his case that could have proved him guilty. According to Merab Kolbaia, ever since his arrest he had been subjected to verbal and physical abuse by the employees of the law enforcement agencies, as well as high officials of the penitentiary system.
Mr. Kolbaia states that he was apprehended by a group of Georgian guerillas in village Chuburkhinji of Gali Region on February 15, 2011. The group included 1. Mancho Shalamberidze, 2. A person nicknamed “Lisi” with last name Ghurtskaia, 3. Soso Kharchilava, 4. A person nicknamed “Kabami”, 5. Lado or Levan Chelidze. He does not know the names of the rest of the group. He was apprehended in his own house, in presence of his grandmother – Margo Tskhadaia, cousins – Vepkhvia Archvadze and Zhana Archvadze, aunts – Lali Archvadze and Gulnazi Tsaava and neighbours – Teimuraz Kolbaia and Goga Ablotia.
Members of the mentioned guerilla group broke into his house and Mancho Shalamberidze hit Merab Kolbaia with a gun handle and knocked him to the ground.  After this Mancho Shalamberidze pressed a pistol with a silencer to his leg and fired twice. Then he was lifted and carried toward the forest. Meanwhile other people that were in the house had been warned not to take any action and had been threatened with firearms if they did not obey. After they entered the forest the group of guerrillas stopped at a place that had previously been used by a local individual for household purposes. From there Mancho Shalamberidze called persons unknown to Merab Kolbaia and told them that a horse was needed to be brought as they had a wounded man and bringing him on foot would be hard. After that Mancho Shalamberidze approached Merab Kolbaia and fired 6 (six) bullets into his left thigh area. Afterwards, since they were unable to fetch a horse, they set out towards Zugdidi on foot. Merab Kolbaia recalls that the guerilla group broke into his house at about 10:00pm.
Merab Kolbaia states that time to time Mancho Shalamberidze talked on the phone with individuals unknown to him. Approximately seven individuals joined them on the way. They stayed with them till the Zugdidi border. He says that the guerillas took him towards the Rukhi Tower, from which a road goes towards Zugdidi bypassing the border check point. After crossing the Enguri River they were met by a pickup truck with people in military uniform in it. The group of guerillas got into the mentioned vehicle and took him to Zugdidi to an unknown building where they stayed for about half an hour.
In the vehicle, one of the persons in military uniform that was sitting on the right side of the driver asked him if he knew Megis Kardava. Merab Kolbaia replied that he did not. The person that had asked the question declared that he was Megis Kardava. When they were getting out of the car the mentioned person grabbed him and knocked his head onto the right side of the pickup roof. As a result the skin on his forehead broke and he started to bleed.
According to Merab Kolbaia on the night of February 15, he was taken to Tbilisi. In Tbilisi, he was brought to an unknown building wearing a black sack over his head. He was taken into a room with two tables and a couch. After that they spread a plastic bag on the floor and made him lay on it. Mr. Kolbaia claims that he was approached by an unknown person with a pen and a piece of paper, asking him to provide answers to his questions. At this point there were three more individuals in the room, whom Mr. Kolbaia is unable to identify. The convict states that he declared to the individuals present in the room that he had not committed any crime and was unable to provide any type of information. After that a person in military uniform entered the room carrying a baseball bat and wearing a grey mask over his head. This person started beating Mr. Kolbaia with the bat severely. They put a plastic bag over his head and also electrocuted him. This continued for about an hour and a half, after what he was dressed into a military uniform and taken to Gori military hospital.
Upon arrival at the Gori hospital, he was registered at the reception under a different name that Mr. Kolbaia does not remember and the medical staff was told that he was serving in the Senaki military division and had been wounded as a result of an argument with another soldier. He stayed in Gori hospital for about an hour and a half where he received medical care. After this he was taken back to Tbilisi. The persons in the vehicle kept advising him that he would be shown photos at the questioning and it would be better if he identified the people with whom he had allegedly conducted criminal activity. After Mr. Kolbaia refused to do that, he was told that they would see what he had to say when he was brought to the right place.
After this he was taken to an unidentified place. When he got out of the car Merab Kolbaia saw that there was a lot of household waste around, which gave an impression of a garbage dump to the place. At this point a black SUV approached them and after this a black sack was pulled over Mr. Kolbaia’s head. Then one of the individuals came up to him and told him in Megrelian to confess the crime and identify certain individuals and in return he would receive help. The person declared that he was a minister and there was a lot he could do to help him. Mr. Kolbaia states that he does not know names of the individuals involved in this incident. He declared that he was innocent and was unable to identify anybody as he did not possess any type of information about a crime. After this they started severely beating him with hands, feet and bats. This lasted for about two hours. They also kept telling him that he would be butchered at this spot. After this they put him in the car and took him to Gldani Penitentiary Establishment #18.
His torture continued in the Penitentiary Establishment #18 as well. Vazha Tskhvediani, Director of the Penitentiary Establishment #18, Roma Mikava – Prison Inspector, a person named Giorgi, with a faulty eye, also individuals overseeing the case that accompanied the prosecutor, whose names Mr. Kolbaia does not know, but could identify them, took part in torturing him. Merab Kolbaia states that the prosecutor, whose name is Davit attended his torture, but did not personally take part.
According to Merab Kolbaia his torture also continued after his transfer to the Penitentiary Establishment #8. In particular, Aleko Mukhadze, Viktor Ghacheishvili, Gaga Mkurnaladze, Megis Kardava and other individuals who were not employees of the prison administration, but visited him to extract desired testimony, used to beat and torture him from time to time.
One day, during his detention in the Penitentiary Establishment #8 officer named “Koba” brought him out of his cell and took him to the duty station. From there, one of the employees took him to Aleko Janjgava’s office where Giga Mkurnaladze and Megis Kardava were present together with prisoners, K. M. and E. K.. Merab Kolbaia states that Megis Kardava asked him whether he knew K. M. and E. K.. Kolbaia replied that he knew K. M., but not E. K.. Megis Kardava requested him to confess that he knew both of the individuals. Merab Kolbaia refused to do that, because of this he together with K. M. and E. K. was thrown to the floor and they started beating them and torturing with electricity. When they were laying on the floor E. K. advised him to confess whatever they were asking of him or he would be killed. E. K. also told him that he had been raped with a baton and if Kolbaia did not wish the same to happen to him as well, he had to confess.
Merab Kolbaia states that at the preliminary investigation stage as a result of torture he confessed the crime he was being accused of, but afterward during the court hearing of the case he denied committing the crime and gave the true testimony. For this he was tortured at the Penitentiary Establishment #8. In the end he was convicted to 30 years of imprisonment. Merab Kolbaia declares that Gela Nikolaishvili is his attorney and somewhere in May, 2013 he visited Kolbaia together with an investigator. During the visit Kolbaia gave an extensive testimony about facts of his torture and inhuman treatment and also identified individuals that had taken part in his torture (on photos).