ნიკა მელიას განცხადებით, გამომძიებლები მას ადეიშვილის საწინააღმდეგო ჩვენების მიცემას სთხოვდნენ
ბანკი „ქართუს“ გაკოტრების საქმეზე თბილისის საქალაქო სასამართლოში იუსტიციის ყოფილი მინისტრის, ზურაბ ადეიშვილის და მასთან ერთად ბრალდებულების საქმის არსებითი განხილვა დაიწყო. სხდომაზე ბრალდებისა და დაცვის მხარეებმა შესავალი სიტყვა წარმოთქვეს. მთაწმინდის გამგებლის, ბრალდებულ ნიკა მელიას განცხადებით, მას გამოძიების ეტაპზე ადეიშვილის წინააღმდეგ ჩვენების მიცემას სთხოვდნენ და ამ შემთხვევაში, პირდებოდნენ, რომ იგი ბრალდებული აღარ იქნებოდა.
სხდომაზე პროკურორმა ელიზბარ გოზალიშვილმა ბანკი „ქართუსთვის“ ფინანსური პრობლემების შექმნის მიზნით ბრალდებულების მიერ შემუშავებულ გეგმაზე ისაურბა. ბრალდების მხარის მტკიცებით, ბიძინა ივანიშვილის პოლიტიკაში გამოჩენის შემდეგ,  ხელისუფლების ყოფილმა მაღალჩინოსნებმა შეიმუშავეს სქემა, რომელითაც ქართუ ბანკის გაკოტრებას აპირებდნენ. პროკურატურის ინფორმაციით, იუსტიციის მინისტრმა ზურაბ ადეიშვილმა შეიმუშავა კანონპროექტი, რომლის მიხედვითაც საშემოსავლო დავალიანების არსებობის შემთხვევაში, სახელმწიფოს უფლება ჰქონდა გაეყიდა დავალიანების მქონე იურიდიული პირის ქონება, მიუხედავად იმისა, იყო თუ არა ის იპოთეკით დატვირთული. კანონის მიღების შემდეგ, შემოსავლების სამსახურმა ქართუ ბანკის მიერ იპოთეკით დატვირთული რამდენიმე ობიექტი დააყადაღა, აუქციონზე მათი გაყიდვა ჩაშალა, ეკონომიკის სამინისტროს გადასცა და შემდეგ პირდაპირი მიყიდვის წესით მიჰყიდა კომპანიებს, რომელთაც აკონტროლებდნენ იგივე მეპატრონეები, ვისაც ქონება ჩამოართვეს. სქემის მიხედვით, ქართუს 180 მილიონი დოლარის ზარალი მიადგა.
„კოპმანიებს „ქართუსთან“ სესხის ხელშეკრულების გაფორმების შემდეგ თავის დეკლარაციებში შეჰქონდათ ყალბი მონაცემები, რის საფუძველზეც კომპანიებს  დიდძალი საგადასახადო დავალიანება ეკისრებოდათ. შედეგად, მათ ედებოდათ ყადაღა და გადიოდა აუქციონზე გასაყიდად. რიგ შემთხვევაში მსგავს აუქციონებზე არცერთი მსყიდველი არ გამოთქვამდა მონაწილეობის სურვილს და კომპანიები გადადიოდა სახელმწიფოს საკუთრებაში. იმ შემთხვევებში, კი როცა ბანკი „ქართუც“ იღებდა აუქციონში მონაწილეობას, ამ დროს რეგისტრირდებოდა რომელიღაც უცხოური კომპანიაც, რომელსაც, არ ჰქონდა წინასწარ გადახდილი აუქციონის საგარანტიო თანხა და აღსრულების ეროვნული ბიუროს მაშინდელი უფროსის, ნიკა მელიას თანხმობით, მაინც იღებდა მონაწიელობას აუქციონში. უცხოური კომპანია იმარჯვებდა, თუმცა არ იხდიდა ქონების შესყიდვის ფასს და ქონება კვლავ სახელმწიფოს ხელში გადადიოდა“, - განაცხადა შესავალ სიტყვაში პროკურორმა გოზალიშვილმა.
შესავალი სიტყვა წარმოთქვა დაცვის მხარემაც. ზურაბ ადეიშვილის ადვოკატის, ოთარ კახიძის თქმით, მთავარი მტკიცებულებები, რაც აქვს პროკურატურას, ვერ ამტკიცებს იუსტიციის ყოფილი მინისტრის ბრალეულობას: „თუ ადეიშვილი დამნაშავეა, მაშინ უნდა წარმოვიდგინოთ, რომ ადეიშვილმა მიაღებინა აღნიშნული კანონი პარლამენტს, შემდეგ სამინისტროებს მისცა მითითება, შემდეგ პრეზიდენტსა და პრემიერს მოაწერინა ხელი, შემდეგ აღსრულების ეროვნულ ბიუროს მისცა მითითება და ა.შ. გამოდის, ყველაფერს ადეიშვილი მართავდა, რაც ალოგიკურია.  ამ საქმეს  ცხადი პოლიტიკური ელფერი აქვს. ეს იქიდანაც ცხადია, რომ პრემიერმინისტრის ოჯახის ქონების საქმეს განვიხილავთ. საგულისხმოა, რომ  მარტო ამ დარბაზში არ განიხილება პოლიტიკური სარჩულის მქონე საქმეები. მიმდინარეობს მასშტაბური პოლიტიკური ანგარიშსწორება და მე იმედი მაქვს, სასამართლო იქნება ობიექტური და ადეიშვილს უდანაშაულოდ ცნობს“, - განაცხადა ოთარ კახიძემ.
ბრალდებულმა ნიკა მელიამ ასევე აღნიშნა, რომ  ბრალდებას ძალიან უჭირს და არ აქვს საკმარისი მტკიცებულებები, რაშიც მოსამართლე თავად დარწმუნდება: „შსს-ს საგამოძიებო სამსახურში 8 საათის მანძილზე ცდილობდნენ ჩემს დაყოლიებას, რომ პირდაპირ დამედო ხელი ადეიშვილისთვის. მეუბნებოდნენ, რომ მე არ ვაინტერესებდით, ადეიშვილის წინააღმდეგ უნდა მიმეცა მტკიცებულებები და დღეს ბრალდებულის სკამზე აღარ ვიჯდებოდი. აქედან გამომდიანრე, ვფიქრობ, რომ პროკურატურას საერთოდ არ აქვს მტკიცებულებები ჩვენი ბრალეულობის დამადასტურებლად“.
კიდევ ორი ბრალდებულის დავით კოდუასა და ლაურა ღაჭავას ადვოკატის განცხადებით კი, მისი დაცვის ქვეშ მყოფები გარემოებების და რეჟიმის მსხვერპლნი არიან, რადგან როდესა 2011 წელს დაიწყო „ქართუს“ გასაკოტრებლად გარკვეული ქმედებები, ისინი უბრალოდ იარაღად გამოიყენეს და ძალაუნებურად ჩართეს ბანკის გაკოტრების საქმეში:  „როცა ამ საკითხზე დაიწყო საუბარი კოდუა და ღაჭავა მივიდნენ ქართუში და შესთავაზეს, თვითონ დაერეგულირებინათ სიტუაცია და ნატურით მომხდარიყო დავალიანების დაფარვა, თუმცა, სამწუხაროდ, ეს საკითხი ვერ მოგვარდა, რადგან ბანკმა სიხისტე გამოიჩინა. დიდი ზეწოლა განხორციელდა კოდუასა და ღაჭავაზე. ეს საგადასახადო დოკუმენტები კი, რომლებიც თითქოსდა ჩვენ მიერ არის გაყალბებული, სწორედ იმ ორგანოებშია შექმნილი, სადაც ბანკის გაკოტრების სქემა მზადდებოდა.“ - აღნიშნა ადვოკატმა.
ზურაბ ადეიშვილთან ერთად ბრალდებულნი არიან მთაწმინდის ამჟამინდელი გამგებელი და აღსრულების ეროვნული ბიურის ყოფილი უფროსი ნიკა მელია, მცხეთა-მთიანეთის ყოფილი გუბერნატორი ცეზარ ჩოჩელი, ეკონომიკის მინისტრის ყოფილი მოადგილე დავით გიორგაძე, შემოსავლების სამსახურის უფროსი ჯამბულ ებანოძე და ბიზნესმენები: დავით კოდუა, ლაურა ღაჭავა, ილია ანთაძე, გრიგოლ მორჩილაძე, ნუგზარ საჯაია, გოჩა ცხენოსანიძე, ვასილ ჩიგოგიძე, ლევან საყვარელიძე და ირაკლი გუმბათაშვილი. კიდევ ერთ ბრალდებულს, შპს „ინტერპლასტის“ გენერალურ დირექტორ ნიკა ყუბანეიშვილს საპროცესო შეთანხმება გაუფორმდა და მისი საქმე აღნიშნულ სისხლის სამართლის საქმეს ცალკე წარმოებად გამოეყო. ადეიშვილზე ამჟამად, ძებნაა გამოცხადებული.
აღნიშნული სისხლის სამართლის საქმის არსებითი განხილვა1 ნოემბერს 11 საათზე გაიმართება, რა დროსაც ბრალდების მხარის მოწმეები დაიკითხებიან.

Tbilisi City Court started substantial discussion of the case on the bankruptcy of Bank Cartu against former Minister of Justice Zurab Adeishvili and co-defendants in the case. Prosecutor and defense lawyers made introductory speeches at the trial. Mtatsminda district governor, accused Nika Melia said during investigation he was demanded to make testimony against Adeishvili and was promised to discharge him from accusation.
Prosecutor Elizbar Gozalishvili spoke about the plan created by the accused people to create financial problems for the Bank Cartu. The prosecutor claimed that after Bidzina Ivanishvili came in politics, the former senior officials developed a scheme, according to which they intended to bankrupt the Cartu Bank. According to the Prosecutor’s Office, former Minister of Justice Zurab Adeishvili prepared a draft-law, according to which, state acquired authority to sell property of the legal entity, which had debt regardless the fact the property was mortgaged or not. After the law was adopted, the Revenue Service sequestered several properties mortgaged by the Cartu Bank and failed their sale at the auction; assigned the properties to the Ministry of Economy and directly sold them to the companies, which were controlled by the same owners, whose properties were seized. According to the scheme, Cartu Bank received a damage of 180 million USD.
“After signing debt agreements with the Cartu Bank, the companies wrote false data in their declarations, based on which they had huge tax debts. As a result, they were sequestered and put on the auction. In some cases, nobody wished to purchase the companies at the auction and they became state properties. If Cartu Bank also participated in the auction, a foreign company was also registered in the auction, which had not paid guarantee sum but participated in the bid based on the consent of Nika Melia, former head of the Enforcement National Bureau. Foreign company used to win the bid without paying the procurement sum and finally the property used to become state property,” prosecutor Gozalishvili said in his introductory speech.
Defense lawyer also made introductory speech. Zurab Adeishvili’s lawyer Otar Kakhidze said main evidence obtained by the prosecutor’s office fail to prove guiltiness of the former minister of justice. “If Adeishvili is guilty, then we should imagine that he compelled the parliament of Georgia to pass this law and then instructed the ministries what to do, then he asked president and the Prime-Minister to sing it and then gave instructions to the National Enforcement Bureau, etc. That means Adeishvili ruled everything that is illogic. This case is obviously politically motivated. It is proved by the fact that we are discussing the case related to the Prime-Minister’s family property. It is noteworthy that politically motivated cases are not discussed only in this hall. Large-scaled political persecution is underway and I hope the court will be impartial and will find Adeishvili innocent,” Otar Kakhidze said.
Accused Nika Melia noted that prosecutor’s office is in hard position and cannot collect enough evidence; the judge will get convinced in it soon. “At the investigative unit of the MIA they tried to convince me to blame Adeishvili during eight hours. They said I was not object of their interest and asked me to give evidence against Adeishvili; if I had, I would not have been the accused person in this case. So, I think the prosecutor’s office does not hold any evidence to prove our guiltiness.”
Lawyer of two more accused persons Davit Kodua and Laura Gachava said, his clients are victims of circumstances and regime because they were used as instruments to bankrupt Cartu Bank and were involuntarily involved in this process. “When negotiation started on this issue, Kodua and Gachava visited Cartu Bank and offered them to regulate the situation and to cover the debt by nature; however the problem was not resolved because the bank acted inflexibly. Kodua and Gachava were under huge oppression. These tax documents, which were allegedly fabricated by us, were produced in the institutions, where the bankruptcy scheme was developed,” the lawyer said.
Co-defendants in the case are current governor of Mtatsminda district and former head of the Enforcement National Bureau Nika Melia, former governor of Mtskheta-Mtianeti region Tsezar Chocheli, former deputy minister of economy Davit Giorgadze, head of Revenue Service Jambul Ebanoidze and businessmen: Davit Kodua, Laura Gachava, Ilia Antadze, Grigol Morchiladze, Nugzar Sajaia, Gocha Tskhenosanidze, Vasil Chigogidze, Levan Sakvarelidze and Irakli Gumbatashvili. Plea-agreement was signed with one more accused person, director general of the Ltd Interplast Nika Kubaneishvili and his case was separated from the criminal case; Adeishvili is sought by the investigation bodies.
Substantial discussion of the criminal case is scheduled at 11:00 am on November 1, when witnesses of the plaintiff will be questioned.