სასამართლომ ნიკა გვარამია და ალექსანდრე ხეთაგური თელასის საქმეზე უდანაშაულოდ ცნო
14 ნოემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლოში რუსთავი 2-ის გენერალური დირექტორის, ნიკა გვარამიას და მასთან ერთად ბრალდებულების წინააღმდეგ სასამართლო განხილვა დასრულდა. მოსამართლე ბესიკ ბუგიანიშვილმა საქმეზე გამამართლებელი განაჩენი გამოიტანა და ბრალდებულები ყველა წარდგენილ ბრალდებაში  უდანაშაულოდ ცნო.
14 ნოემბერს სასამართლო სხდომა პროკურორ რევაზ ბაღაშვილის რეპლიკით დაიწყო. ბრალდების მხარემ კიდევ ერთხელ გაამახვილა ყურადღება საქმის დეტალებზე.  პროკურორმა განაცხადა, რომ გიორგი ნემსიწვერიძე მოქმედებდა ნიკა გვარამიას დავალებით და ეს დასტურდება იმითაც, რომ მას „L &M სერვისის“ დარეგისტრირებაში დაეხმარა გვარამიას თანაშემწე. ასევე, მოგვიანებით, „L &M სერვისის“ ანგარიშიდან თანხის გამოსატანად გაყვნენ გვარამიას იურისტი, თანაშემწე და მძღოლი.
„ნემსიწვერიძე იყო უზენაესი სასამართლოს მანდატური, მას არ ქონდა შესაბამისი ცოდნა რომ „ინტერ რაო ესის“  შვილობილი კომპანიებისათვის რისკების შეფასების სამუშაო შეესრულებინა და ამისთვის გასამრჯელო აეღო. ამდენად, ვითომცდა შესრულებული სამუშაოს სანაცვლოდ თანხის ჩარიცხვა ქრთამის ლეგალიზების გზა იყო,“ - აღნიშნა რევაზ გაბაშვილმა.
პროკურორის რეპლიკის შემდეგ ბრალდებულებმა საბოლოო სიტყვა წარმოთქვეს. ნიკა გვარამიამ საბოლოო სიტყვაში ბრალდების მხარეს არაკომპეტენტური და პოლიტიკურად მოტივირებული უწოდა: „არაფრით დასტურდება, რომ მე და დევი კანდელაკი შევთანხმდით, რომ ხეთაგურის პროტექციით მოვაგვარებდით პრობლემას. არც ალექსანდრე ხეთაგურს არ მოუთხოვია ქრთამი და საერთოდაც არ ყოფილა ქრთამის აღების ფაქტი, ეს იყო მეგობრული დახმარება. ჩემს ყველაზე დიდ ოპონენტებსაც კი არასოდეს დაუბრალებიათ ჩემთვის მექრთამეობა და ეს არის სირცხვილი, რომ ამ საქმის უკან პირველ რიგში პოლიტიკური მოტივაცია დგას. ვფიქრობ, მთავარი სამიზნე მე ვიყავი, ოღონდ, არა როგორც ნიკა გვარამია, არამედ, როგორც რუსთავი 2-ის გენერალური დირექტორი.  თუმცა, მინდა გითხრათ, მე განყენებულად ვხელმძღვანელობ ტელევიზიას და პასუხისგებაში მიცემის მუქარით, ვერავინ მოახდენს ჩემზე ზეწოლას.“ - განაცხადა ნიკა გვარამიამ.
საბოლოო სიტყვების მოსმენის შემდეგ მოსამართლე განაჩენის გამოსატანად სათათბირო ოთახში გავიდა და ოციოდე წუთში დაბრუნდა. მოსამართლე ბესიკ ბუგიანიშვილის გადაწყვეტილებით, წარდგენილ ბრალდებებში უდანაშაულოდ იქნა ცნობილი ნიკა გვარამია, ალექსანდრე ხეთაგური, დევი კანდელაკი, აშოტ მანუკიანი, კახაბერ დამენია, იზაბელა გუტიძე და გიორგი ნემსიწვერიძე.  მოსამართლისვე განჩინებით, ყოფილ ბრალდებულებს გირაოს სახით გადახდილი თანხა 1 თვის ვადაში დაუბრუნდებათ.  ასევე, ყადაღა მოეხსნება ნიკა გვარამიასა და კახაბერ დამენიას ქონებასა და  „L & M სერვისს“.
შეგახსენებთ, რომ ყოფილ იუსტიციისა და განათლების მინისტრ ნიკა გვარამიას ბრალი ქრთამის აღებაში დახმარებისთვის, უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციასა და ყალბი საგადასახადო დოკუმენტაციის გამოყენებაში ედებოდა. მასთან ერთად ბრალდებულ ენერგეტიკის ყოფილ მინისტრს, ალექსანდრე ხეთაგურს კი, ქრთამის აღებაში, უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციასა და სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებას ედავებოდნენ.
გამოძიების ინფორმაციით, გვარამია იყო ალექსანდრე ხეთაგურის ნდობით აღჭურვილი პირი „კონკრეტული დანაშაულებრივი სქემის შემუშავებისა და განხორციელებისათვის“.
ბრალდების მხარის მტკიცებით, სწორედ გვარამიამ შეაქმნევინა მის მეგობარ გიორგი ნემსიწვერიძეს შპს “ L & M” სერვისი 2012 წლის 26 ივლისს, რომლის ანგარიშზეც კომპანია „ინტერ რაო ესის“ კუთვნილი ენერგოკომპანიებიდან, „თელასი“,  „ხრამჰესი 1“, „ხრამჰესი 2“,  და „მტკვარი ენერგეტიკიდან“ ჯამში 1 მილიონი დოლარი ჩაირიცხა  გარკვეული მომსახურების შესრულების სანაცვლოდ, რომელიც რეალურად არ შესრულებულა. გამოძიების თანახმად, ნემსიწვერიძემ ანგარიშზე აკუმულირებული თანხები საფულე ჩეკის მეშვეობით გამოიტანა და გადასცა ნიკა გვარამიას.

Court Passed Non-Guilty Verdict on Nika Gvaramia and Aleksandre Khetaguri
On November 14, Tbilisi City Court finished discussion of the cases on Nika Gvaramia, director general of Rustavi 2 and co-defendants in the same case. Judge Besik Bugianishvili passed non-guilty verdict on them and found the defendants innocent in all accusations.
On November 14, the trial started with the remark of prosecutor Revaz Bagashvili. The prosecutor repeatedly underlined the case materials and said Giorgi Nemistsveradze followed instructions of Nika Gvaramia; the allegation is proved with the fact that Gvaramia’s assistant helped him to register L&M Service. Later, Gvaramia’s lawyer, assistant and driver accompanied Nemsitsveradze to get money from the L&M Service bank account.
“Nemsitsveridze was bailiff of the Supreme Court; he did not have relevant expertise to conduct evaluation work for the companies subordinated to the InterRaoES and receive relevant reimbursement for that. So, in exchange of the implemented job, transaction of the money to his account as reimbursement was method to legalize the bribe money,” Revaz Gabashvili said.
After this remark, the defendants made final statement. Nika Gvaramia said the prosecutor’s office was incompetent and politically motivated. “Nothing proves that Devi Kandelaki and I agreed to resolve problem under protection of Khetaguri. Neither Khetaguri requested bribe and nobody accepted the bribe at all. It was friendly cooperation. Even my biggest opponents have never blamed me in bribery and it is shameful that this case is politically motivated. I think I was main target in this case but not as Nika Gvaramia but as director general of Rustavi 2. However, I want to tell you that I am ruling the TV-Company abstractedly and nobody will ever oppress me with the threat of imprisonment,” Nika Gvaramia said.
After the final statement, judge left courtroom to make decision and returned twenty minutes later. According to the judgment of the Judge Besik Bugianashvili, Nika Gvaramia, Aleksandre Khetaguri, Devi Kandelaki, Ashot Manukyan, Kakhaber Damenia, Izabela Gutidze and Giorgi Nemsitsveradze were found non-guilty. The judge also concluded that former defendants will have their money, paid for the bail, recovered within one month term. Sequestration on properties of Nika Gvaramia and Kakhaber Damenia and on L&M Service will be canceled.
Ex-minister of Justice and Education Nika Gvaramia was accused of accepting bribe, legalization of illegal revenues and use of faked tax documents. Co-defendants in the same case were former minister of energy Aleksandre Khetaguri; he was accused of accepting bribe, legalization of illegal revenues and abuse of professional power.
According to the investigation, Gvaramia was trustee of Aleksandre Khetaguri in “development and implementation of concrete criminal scheme.”
According to the investigation, Gvaramia asked his friend Giorgi Nemsistsveridze to establish Ltd L&M Service and later 1 million USD was transferred to the bank account of this company from the aforementioned companies for the alleged consulting service. Allegedly, Nemsitsveradze assigned the money to Nika Gvaramia.