კახეთის რეგიონში საარჩევნო დარღვევებთან დაკავშირებული საჩივრების განხილვა დასრულდა
კახეთში არსებითი დარღვევები, რომლებიც საარჩევნო უბნების შედეგების ბათილობას გამოიწვევდა, არ დაფიქსირებულა. ძირითადი პასუხისმგებლობის სახეები, რაც დარღვევებისთვის კომისიის წევრებს დაეკისრათ, შენიშვნა და სიტყვიერი გაფრთხილებაა.
საგარეჯოს საოლქო კომისიაში სულ ორი საჩივარი დაფიქსირდა. ლეიბორისტული პარტიის საჩივარი, რომელიც უკავშირდებოდა შემაჯამებელ ოქმთან დაკავშირებულ უთანხმოებას განუხილველად დატოვეს. საგარეჯოს საოლქო კომისიის თავჯდომარის მანანა ბარიხაშვილის განცხადებით, საჩივარს კომისიის მდივანმა დაუდგინა ხარვეზი და მისცა გამოსასწორებელი დრო, ამ დროის განმავლობაში ხარვეზი მხოლოდ  ნაწილობრივ გამოსწორდა. მეორე საჩივარი, რომლის ავტორი იყო ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია დაკმაყოფილდა. საუბარი ეხებოდა შემაჯამებელ ოქმში ორი ნაკვეთურის არარსებობას. აღნიშნულის განხილვისას შენიშვნა მიეცათ 06, 09 ,22, 29, 35, 48 საარჩევნო უბნების თავჯდომარესა და 48 საარჩევნო უბნის მდივანს. 17 საარჩევნო უბნის თავჯდომარესა და მდივანს გამოუცხადეს გაფრთხილება.
გურჯაანის N12 საოლქო საარჩევნო კომისიაში სულ დაფიქსირდა 22 საჩივარი. ამათგან ერთი საჩივრის საფუძველზე, რომლის ავტორი იყო ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა,  ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმი შედგა. როგორც საჩივარშია აღნიშნული, საუბნო საარჩევნო კომისიის აბრის გვერდით, აღმართული იყო  მპგ ,,ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველოს" დროშები, ეს კი იყო საქართველოს საარჩევნო კოდექსის დარღვევა, რადგან საარჩევნო დღეს უბაზე ნებისმიერი სახის აგიტაცია აკრძალულია.
სიღნაღი საჩივართა სიმრავლით არ გამოირჩეოდა. აქ ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ  ერთი საჩივარი შედაგინა. საჩივარი წინასაარჩევნო კამპანიის (აგიტაციის) მოთხოვნათა დარღვევებს შეეხებოდა. ამასთან დაკავშირებით შედგა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევის ოქმი.
დედოფლისწყაროს N 14 საოლქო საარჩევნო კომისიაში კი,  შევიდა ორი საჩივარი, რომლებიც შეადგინა სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ, კენჭისყრის პროცედურის დარღვევასთან დაკავშირებით. არცერთ მათგანი არ დაკმაყოფილდა: ,,მომჩივანი უთითებდა შემდეგ ფაქტობრივ გარემოებაზე: შეზუდული უნარების მქონე პირის მეუღლეს არ მისცეს უფლება მეუღლის ნაცვლად მოეთავსებინა ყუთში საარჩევნო ბიულეტინი, ამით შეეზღუდათ მათ კონსტიტუციური უფლება და დამკვირვებელი ითხოვდა თავჯდომარის პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენებას, საჩივარი მოკლებული იყო სამართლებრივ საფუძველს,’’ - აღნიშნა საოლქო საარჩევნო კომისიის თავჯდომარემ, ბატონმა დავით ბუჩუკურმა.
ლაგოდეხის, ახმეტისა და ყვარლის  საარჩევნო ოლქში არცერთი საჩივარი არ დაფიქსირებულა. თელავის საარჩევნო საოლქო კომისიაში კი ექვსი საჩივარი შევიდა. აქედან ყველა განიხლეს და დააკმაყოფილეს, მომჩივანი მხარეები ძირითადად აქცენტს აკეთებდნენ პროცედურული ნორმების დარღვევაზე.

Discussion of Election Complaints Finished in Kakheti Region
No significant violations, which could cause annulment of election results in precincts, were observed in Kakheti. Commission members were either rebuked or warned for the observed minor violations.
Only two complaints were filed to the Sagarejo DEC. Labor Party complained about final protocol but the DEC did not discuss it. DEC Chairperson Manana Barikhashvili said the commission secretary detected error in the complaint and gave the Labor Party representative to correct it though they only partly improved it. The second complaint was filed by the Georgian Young Lawyers’ Association. According to their complaint, two seal carves were not found in the final protocol. Chairpersons of PECs # 6, 9, 22, 29, 35 and 48 and secretary at PEC # 48 were rebuked for this violation. Chairperson and secretary of the 17th precinct were warned.
22 complaints were filed to Gurjaani DEC # 12. A protocol on administrative violation was prepared based on UNM’s complaint. It states that flags of the Georgian Dream – Democratic Georgia were hoisted next to the Precinct Election Commission’s tablet that is violation of the Georgian Election Code.
A few complaints were filed to Signagi DEC. UNM filed a complaint on the violation of regulations on pre-election campaign (agitation). Protocol of administrative violation was drafted on this fact.
International Society for Fair Elections and Democracy filed two complaints to the Dedoplistskaro DEC # 14on the violation of polling procedures. None of them were satisfied: “The suitor complained that a spouse of a person with disabilities was not allowed to put ballot paper of the disabled person in the box. Thus, their constitutional right was restricted and the observer requested to hold the commission chairperson responsible for the fact; the complaint did not contain any legal grounds,” the DEC Chairman Davit Buchukuri said.
No complaints were filed to the Lagodekhi, Akhmeta and Kvareli DECS. Six complaints were filed to Telavi DEC; all of them were considered and satisfied. The suitors mostly complained about procedural violations.