უფასო სასადილოს მიცვალებული ბენეფიციარები
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის შიდა აუდიტისა და ზედამხედველობის სამსახურმა შიდა შემომწების შემდეგ აღმიაჩინა, რომ ლანჩხუთში უფასო სასადილოს ბენეფიციართა სიაში 2 გარდაცვლილი პირია. ადმინისტრაციას გარდაცვლილები სიიდან დაუყოვნებლივ უნდა ამოეღო, თუმცა ეს ასე არ მომხდარა. უფასო სასადილო მზრუნველობამოკლებულთათვის 2004 წლიდან ფუნქციონირებს. 2007 წლის პირველი მარტიდან ის ა(ა)იპ–დ ჩამოყალიბდა. აუდიტის სამსახურმა აღნიშნული ა(ა)იპ–ის 2007 წლის პირველი მარტიდან 2013 წლის პირველ ივლისამდე მუშაობის პერიოდი შეამოწმა.
„ჩანაწერებით შეუძლებელია დადგინდეს, თუ როდის გარდაიცვალა ესა თუ ის პირი, როდის ამოიღეს სიიდან და ჩაანაცვლეს ახალი ბენეფიციარით. 2008 წლიდან 2013 წლამდე სულ გარდაიცვალა 32 ბენეფიციარი. 2010 წელს მოქმედ სიაში დაფიქსირდა 2 ისეთი პირი, რომელიც იმ პერიოდისათვის უკვე გარდაცვლილი იყო. და ეს მაშინ, როცა წესის თანახმად, გარდაცვლილი სიიდან დაუყოვნებლივ უნდა ამოიღონ. აქ კი,ერთი გარდაცვლილის შემთხვევაში დაფიქსირდა 197 დღის  გამოწერილი ხარჯი, რაც 291 ლარია, მეორე  შემთხვევაში კი – 66 ლარი“, – ამბობს აუდიტის სამსახურის უფროსი გოგი ფაცურია.
აუდიტის სამსახურმა კიდევ სხვა სახის დარღვევების აღმოაჩინა. 2009 წლის 1 ნოემბრამდე უფასო სასადილოში იკვებებოდა 115 ბენეფიციარი. ნოემბერში კი საკრებულოს თავმჯდომარეს თხოვნით მიმართა სასადილოს მენეჯერმა დაფინანსების გაზრდაზე. გოგა ფაცურიას თქმით, დაფინანსების გაზრდა არაკანონიერი გზით იყო მოთხოვნილი, რადგან დაფინანსებისა და ბენეფიციართა გაზრდა 20 ადამიანით საკრებულოს სოციალურ საკითხთა კომისიის გვერდის ავლით მოხდა: „2010 წელს კიდევ გაიზარდა კონტიგენტი 110–დან 135 მომხმარებლამდე. ამის პარალელურად კი, საკრებულოს თავმჯდომარის 2009 წლის 6 ნოემბერს #19 განკარგულებით გაიზარდა დაფინანსებაც 74 666 ლარამდე, შესაბამისად, გაიზარდა ხელფასიც18 360 ლარამდე, კვების ხარჯი – 48 950 ლარამდე, ერთ კაცზე ხარჯმა დღეში შეადგინა 1.48 ლარი“.
შემოწმების შედეგად გაირკვა ისიც, რომ 2011 და 2012 წლებში უფასო სასადილოს ბენეფიციართა რაოდენობა 135–დან 60–მდე შემცირდა, თუმცა კონტიგენტის შემცირების მიუხედავად, სახელფსო ფონდი არ შემცირებულა.
შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ მოუწესრიგებელია ბენეფიციართა გამოცხადება და მათზე კვების პროდუქტების ხარჯვის აღრიცხვა. მაგალითად, 2013 წლის 13 აგვისტოს კვებაზე არ გამოცხადდა 13 ბენეფიციარი, ხოლო 14 აგვისტოს – 16 ბენეფიციარი მაშინ, როცა ფაქტობრივი ხარჯთაღრიცხვით, საბუღალტრო დოკუმენტებში კვების ხარჯი სრულ  კონტიგენტზეა ნაჩვენები.
საკრებულოს სოციალურ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარე გოჩა ჯანაშია ამბობს, რომ აღნიშნული საკითხი აუცილებლად საჭიროებს დეტალურ შესწავლას: „აუდიტის სამსახურის მიერ დაფიქსირებულ დარღვევებს საკრებულო კიდევ ერთხელ შეისწავლის და დადასტურების შემთხვევაში ვიმოქმედებთ კანონის ფარგლებში. უფასო სასადილო მზრუნველობამოკლებულებს ემსახურება და  დარღვევები ნამდვილად არ ეპატიება არავის,“ – განუცხადა Humanrights.ge–ს ჯანაშიამ.

Dead Beneficiaries of the Free Canteen
As a result of the internal inspection, Internal Audit and Supervision Service of the Lanchkhuti district administration discovered two dead beneficiaries on the list of Lanchkhuti district free canteen. The administration had to remove them from the list immediately but it did not happen. Free canteens were first opened in 2004. From Mart 1, 2007 the canteen became non-commercial legal entity and State Audit Service inspected the activities of the legal entity in the period of March 1, 2007 to July 1, 2013.
“It is impossible to estimate based on the documents when beneficiaries died and when they were replaced by another person. 32 beneficiaries passed away from 2008 to 2013. Two dead persons were registered in the 2010 list though in accordance to the law, the dead people shall be immediately removed from the list. Nevertheless, in the case of one dead beneficiary the canteen had spent funds for 197 days that is 291 lari in total; as for the second beneficiary, the canteen wasted 66 lari,” the head of the State Audit Office Gogi Patsuria said.
Audit Office found some other violations too. 115 beneficiaries had dinner in the free canteen before November 1, 2009. In November canteen manager applied to the Board Chairman for funding in November, 2009. Goga Patsuria said the increase of funding was illegally requested because number of beneficiaries was increased at 20 without informing the Social Commission of the Municipal Board. “In 2010, the contingent increased from 110 to 135. In parallel to it, based on the Resolution # 19 of the Board Chairman issued on November 6, 2009, the funding was increased up to 74 666 lari so the salary fund was also increased up to 18 360 lari, food fund  up to 48 950 lari and 1.48 lari was allocated for one person per day.”
The inspection showed that in 2011 and 2012 number of beneficiaries reduced from 135 to 60 though the salary fund was not reduced.
As a result of the inspection, Audit Office found that visits of beneficiaries in the canteen were not properly recorded. For example, on August 13, 2013 13 beneficiaries did not visit canteen. On August 14 – 16 beneficiaries did not appear. According to factual calculation, the accountancy documents show the expenditures for full contingent.
Chairman of the commission for social issues at the Municipal Board Gocha Janashia said this issue shall be necessarily studied in details. “Municipal Board shall study the violations observed by the Audit Office and if they are confirmed, we will act in accordance to the law. Free canteen serve people without care and nobody will forgive them mistakes,” Janashia told humanrights.ge