ვანო მერაბიშვილმა სასამართლო სხდომა პროტესტის ნიშნად დატოვა
თბილისის საქალაქო სასამართლოში გამართულ სხდომაზე,  ყოფილმა პრემიერმინისტრმა ვანო მერაბიშვილმა სხდომის დარბაზი პროტესტის ნიშნად დატოვა. მოსამართლე ქეთევან ჯაჭვაძემ მერაბიშვილის რამდენიმე მომხრეს დარბაზში წესრიგის დარღვევის გამო დარბაზი დაატოვებინა, რასაც ბრალდებულის პროტესტი და სხდომის დატოვება მოჰყვა.
თბილისის საქალაქო სასამართლოში, 2011 წლის 26 მაისის მოვლენებთან დაკავშირებით, შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრის, ვანო მერაბიშვილის წინააღმდეგ  სასამართლო პროცესი მიმდინარეობს.  საქმის არსებითი განხილვისთვის გადაცემის შესახებ, მხარეთა მოსაზრებების წარმოთქმის ეტაპზე,  მერაბიშვილმა განაცხადა, რომ  აღნიშნული საქმე არ შეიცავს დანაშაულებრივ ნიშნებს და მას მხოლოდ პოლიტიკური სარჩული აქვს.
„მინდა მოვუწოდო პროკურორებს, ნუ ამოეფარებიან 26 მაისის დემონსტრაციის დაშლისას დაღუპული პოლიციელის, ვლადიმერ მასურაშვილის სახელს და ნუ გამოიყენებენ მას ჩემს წინააღმდეგ. ეს სამარცხვინოა, მით უფრო, რომ მე მის დაღუპვაში ბრალი არ მედება“ - განაცხადა ყოფილმა მინისტრმა.
მერაბიშვილის განცხადებას,  დარბაზში მყოფი მომხრეები ტაშით შეხვდნენ. მოსამართლე ქეთევან ჯაჭვაძეს წინა სხდომებზე გაფრთხილებული ჰყავდა საზოგადოება, რომ მსგავსი მოქმედების შემთხვევაში მიმართავდა ზომებს. ამდენად, მოსამართლემ დამსწრეთაგან რამდენიმე პირს სხდომის დარბაზი დაატოვებინა. აღნიშნულზე  ბრალდებულმა მერაბიშვილმა განაცხადა, რომ ტაშის დაკვრით წესრიგი არ დარღვეულა ეს არაკანონიერი გადაწყვეტილებაა და დარბაზი პროტესტის ნიშნად დატოვა.
სხდომის დატოვებამდე მოსამართლემ ბრალდებულს ჰკითხა, სურდა თუ არა, საქმე ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს განეხილა, რაზეც მერაბიშვილმა უარი განაცხადა: „მე არ მინდა, დამატებით 12 ადამიანი იქცეს პროკურატურის ზეწოლის მსხვერპლად და გავურთულო ცხოვრება,“ - განაცხადა მან.
სხდომაზე ბრალდების მხარემაც წარმოთქვა სიტყვა:  „საქმეში წარმოდგენილი მტკიცებულებების ერთიანობა ადასტურებს, რომ მერაბიშვილმა გასცა რუსთაველის გამზირის მიმდებარე ყველა ქუჩის გადაკეტვის ბრძანება, რათა იქ შეკრებილ მომიტინგეებს არ შესძლებოდათ ტერიტორიის დატოვება.   მტკიცებულებები აგრეთვე ადასტურებს, რომ დემონსტრანტები წინასწარ არ გააფრთხილეს ძალის გამოყენებით მათი დაშლის შესახებ. ასევე დასტურდება, რომ მათზე განხორციელდა ფიზიკური ანგარიშსწორება და არსებობს უამრავი დაზარალებული. სწორედ ამიტომ, არ უნდა დაკმაყოფილდეს დაცვის მხარის შუამდგომლობა,  ვანო მერაბიშვილის წინააღმდეგ სამართლებრივი დევნის შეწყვეტის თაობაზე“, - განაცხადა პროკურორმა ნათია მეზვრიშვილმა.
მოსამართლე ქეთევან ჯაჭვაძის გადაწყვეტილებით, აღნიშნული საქმე არსებითი განხილვისთვის სასამართლოს  გადაეცა და სხდომა 11 დეკემბერს,  12:00 საათზე გაიმართება.

Former Prime-Minister Vano Merabishvili left courtroom in protest during the discussion of his case at the Tbilisi City Court. Judge Ketevan Jachvadze dismissed some of Merabishvili’s supporters from the courtroom for breaching the order that was protested by the defendant and then he left the session.
Tbilisi City Court is conducting trials against Vano Merabishvili, former Minister of Interior, with regard to the events from May 26, 2011. When parties made statements before sending the case for substantial discussion, Merabishvili said the case did not contain sings of crime; just the opposite, it was politically motivated.
“I would like to call on prosecutors not to hide behind the name of Vladimer Masurashvili, police officer deceased during the dispersal of May 26 Demonstration; and not to use him against me. It is shameful because I am not blamed in his death,” the ex-minister said.
The supporters applauded after Merabishvili’s statement. Judge Ketevan Jachvadze had already warned society about using strict measures in similar cases. So, she dismissed some of the attendees from the hall. Defendant Merabishvili said people had not breached order and it was illegal decision; he left the courtroom in protest.
Before leaving the courtroom, Judge asked the defendant whether he wanted a jury to discuss his case and Merabishvili refused. “I do not want 12 more people to become victims of oppression from the Prosecutor’s Office and make their lives complicated,” he said.
Prosecutor also made statement at the session: “Unity of evidence in the case proves that Merabishvili ordered to block all streets in the vicinities of Rustaveli Avenue in order to disable demonstrators to leave the territory. The evidence show that demonstrators were not warned about intended use of force during dispersal. The evidence also proves that demonstrators were physically assaulted and a lot of people were injured. Based on the allegation, the solicitation of the defense side on suspending prosecution against Vano Merabishvili shall not be satisfied,” Prosecutor Mezvrishvili said.
Judge Ketevan Jachvadze said the case was forwarded to the court for substantial discussion and next trial will take place at 12:00 pm on December 11.