ახალგორელების ნაწილი ოსური პასპორტის აღებას უკვე ნანობს
ახალგორში მცხოვრები ის პირები, რომლებმაც ოსური პასპორტი აიღეს, შეშფოთებულები არიან. მათ ამგვარ განწყობას ის იწვევს, რომ ახალი წლების შემდეგ შესაძლებელია თბილისისკენ გამომგზავრება ჩვეულებრივ, ადმინისტრციული საზღვრით კი არ მოუწიოთ, არამედ ლარსიდან.
“რახან ოსური პასპორტი მაქვს, სამხრეთ ოსეთის მოქალაქედ ვითვლები. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ ახალი წლის შემდეგ როგორც “მოქალაქემ”, მოსაბრუნის (ახალგორის რაიონის სოფელი, სადაც დე ფაქტო საზღვარი გადის) გზით კი აღარ უნდა ვიარო თბილისში, არამედ ლარსიდან! იმიტომ, რომ სამხრეთ ოსეთის მოქალაქეები თბილისში იქედან დადიან,“ – ამბობს ჩვენთან საუბრისას ერთ-ერთი ახალგორელი ქალბატონი.
ყოველივე ამის შესახებ ახალგორში ხმები სწორედ ახლახან გავრცელდა. თუკი რამდენიმე თვის წინ ოსური პასპორტი ყველა ახალგორელისთვის სასურველი დოკუმენტი იყო და მის გამო ოსურ მილიციასთან რიგებიც კი იდგა, ახლა უკვე პასპორტის მქონე პირებს პასპორტის აღება სანანებელი გაუხდათ.
ცნობისათვის, ოსური პასპორტი თითქმის ყველა ახალგორელ პენსიონერს აქვს, ასევე - ცხინვალის ბიუჯეტზე არსებული ორგანიზაცია-დაწესებულების თანამშრომლებსაც. თავიდან, პასპორტების გაცემის საწყის ეტაპზე, არანაირი პირობა-მოთხოვნა არ არსებობდა. მას შემდეგ, რაც ოსური პასპორტი ბევრისთვის ერთობ სასურველი და მიმზიდველი (პენსია თუ ხელფასის გამო, ასევე გადაადგილებისთვის) გახდა, დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლები სანაცვლოდ, განცხადებას საქართველოს მოქალაქეობაზე უარის თქმის ტექსტით და ქართული პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის ჩაბარებას ითხოვდნენ.
მსურველების დიდმა ნაწილმა განცხადება და ქართული პირადობა ჩააბარა კიდეც, თუმცა ამას ხმამაღლა არ ამბობენ. ამ დროისათვის ოსური პასპორტი ახალგორელების დაახლოებით 60%-ს აქვს აღებული.
ასეთებს პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ახალგორის ოსურ მილიციაში ჩაბარებული არ აქვთ. მათ, თავად ახალგორელების ცნობით, ოსური პასპორტის აღებისთვის გარკვეული თანხაც (დაახლოებით 300 დოლარი) აქვთ გადახდილი.
აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ ზაფხულში ადგილობრივი პენსიონერებიდან სწორედ ოსურ-რუსული პენსიისთვის ოსური პასპორტის აღება ზოგს გაუძნელდა, ზოგმა საერთოდ ვერ აიღო.
დე ფაქტო ძალოვანები მიხვდნენ იმას, რომ თუკი პირი საპასპორტო მაგიდაზე ერთი ჯიბიდან პირადობის დამადასტურებელ მოწმობას დებდა, მეორე ჯიბეში მისი შემცვლელი აი-დი ბარათი ედო. ამიტომაც, როგორც ადგილობრივები ამბობენ, სექტემბერში ახალი წესი შეოიღეს: პირადობის მოწმობასთან ერთად პირს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროდან ცნობა უნდა მიეტანა იმის შესახებ, რომ საქართველოს მოქალაქეობაზე უარს ოფიციალურად ამბობდა. ამან პასპორტოზაციის პროცესი შეაჩერა, რაც ფაქტობრივად 2 თვის განმავლობაში გაგრძელდა.
ახალგორში ოსური პასპორტიზაციის პროცესი კვლავ განახლდა. ახლა უკვე მისი აღება თითქმის ყველა მსურველს პრაქტიკულად თავისუფლად შეუძლია.
საგულისხმოა ის ფაქტიც, რომ ოსური პასპორტის მქონე პირს, მისი შემცვლელი დოკუმენტი ფორმა9 აღარ აქვს. ორივე დოკუმენტი დე ფაქტო საზღვარზე გადაადგილებისთვის არის საჭირო. მათ შორის ის სხვაობაა, რომ ოსური პასპორტის მქონე პირი სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის “მოქალაქედ” მიიჩნევა, ფორმა9-ის მქონე კი არა. ორივე მათგანი მხოლოდ იმ პირზე გაიცემა, ვინც ოფიციალურად ჩაწერილია ახალგორში. ოსური პასპორტის ამღები პირი ფორმა9-ს ოსურ მილიციას აბარებს.
შეიცვლება თუ არა ახალი წლის შემდეგ საგზაო რეგულაციები ახალგორის მიმართულებით – ამის შესახებ ცხინვალელი მაღალჩინოსნები ჯერ არ საუბრობენ.

Mari Otarashvili from Akhalgori
Akhalgori district residents, who took Ossetian passports, are concerned. With the new passport, after the New Year, they will have to travel to Tbilisi via Larsi Checkpoint instead the administrative border.
“Having Ossetian passport, I am citizen of South Ossetia. It means, after the New Year, I will not be able to travel to Tbilisi via Mosabruni (a village in Akhalgori district, where de-facto border is located) and will have to travel via Larsi Custom Office! Citizens of South Ossetia travel to Tbilisi via Larsi Custom,” a woman from Akhalgori said.
Rumors about it were spread in Akhalgori lately. Several months ago, every Akhalgori district resident dreamt about the Ossetian passport and they were standing in the queues in front of the Ossetian militia. Now, people regret for having taken the passports.
Almost every retired person in Akhalgori has Ossetian passport; besides them, employees of the organizations funded from Tskhinvali budget. During the initial stage of the passport issuing, there were no requirements for the applicants. After the passport became attractive for people (because of pension or salary and travelling), de-facto governmental officials demanded them to make written notification on declining the Georgian citizenship and to leave their Georgian ID cards.
Big part of applicants wrote notification and left their Georgian IDs, though they do not speak about it publicly. About 60% of Akhalgori district residents hold Ossetian passports.
They have not left ID cards in the Akhalgori district Ossetian militia office. According to locals, they have even paid about 300 USD for the Ossetian passports.
It is noteworthy that in summer some locals faced problems in getting Ossetian passports because of desirable Ossetian-Russian pension; some people could not get it at all.
De-facto law enforcement agencies acknowledged that applicants had both ID cards and its replacement in the pocket. So, locals say the new rule was adopted: they had to bring a notification from the Georgian Ministry of Justice proving they had officially declined Georgian citizenship. It hindered passportization process that lasted two months.
In Akhalgori district, Ossetian passportization process was renewed and now every applicant can take it.
It is also noteworthy that person holding Ossetian passport no longer has its substitute document Form 9. Both documents were necessary when crossing de-facto border. The difference is that person holding Ossetian passport is “citizen” of the South Ossetia; but owner of the Form 9 is not. Both of them are issued on the person, who is officially registered in Akhalgori. Applicant for Ossetian passport gives in the Form 9 to the Ossetian militia.
Tskhinvali district de-facto officials do not speak whether transportation regulations will be changed after the New Year.