უფლებადამცველი ორგანიზაციების განცხადება ციხეებში საზოგადოებრივი მონიტორინგის მექანიზმის შექმნის საჭიროებაზე
საქართველოს უფლებადამცველი ორგანიზაციები სასჯელაღსრულების სისტემაში მიმდინარე რეფორმებსა და ციხეებში ბოლო თვეების მანძილზე მომხდარ მოვლენებს ეხმიანებიან.
მიგვაჩნია, რომ მიმდინარე წლის განმავლობაში სასჯელაღსრულების სისტემაში განხორციელებული მთელი რიგი ღონისძიების შედეგად მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა პატიმრების მდგომარეობა და მათი უფლებების დაცვა. თუმცა, იმ მძიმე მემკვიდრეობის გათვალისწინებით, რაც ახალ ხელისუფლებას ერგო, განსაკუთრებით ციხეებში წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის თვალსაზრისით, რჩება მნიშვნელოვანი გამოწვევებიც, მათ შორის, საზოგადოებაში წლების განმავლობაში გამყარებული ნეგატიური სტერეოტიპები და სასჯელაღსრულების სისტემისადმი არსებული უნდობლობა; ამ გამოწვევებთან გამკლავება მხოლოდ ნდობის აღსადგენად კონკრეტული ნაბიჯების გადადგმით და სისტემაში ადამიანის უფლებათა დაცვის კულტურის დამკვიდრებით შეიძლება მოხდეს.
ამ მიზნის მისაღწევად, ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ცვლილებად მიგვაჩნია არასამთავრობო ორგანიზაციებისათვის ციხეებში მონიტორინგის განხორციელების უფლებამოსილების მინიჭება. ციხეებში ბოლო თვეების განმავლობაში მომხდარმა პატიმრის ცემის და მისი ფიზიკური შეურაცხყოფის,  პატიმართა გარდაცვალების და სუიციდის შემთხვევების შესახებ გავრცელებულმა ინფორმაციებმა,  ასევე გავრცელებულმა ურთიერთსაწინააღმდეგო მონაცემებმა ციხეებში პატიმართა შიმშილობის ფაქტის, მოშიმშილე პატიმართა რაოდენობისა და მათ მიმართ გამოყენებული მოპყრობის ფორმის შესახებ,  დამოუკიდებელი მონიტორინგის საჭიროება კიდევ უფრო ნათელი გახადა.
მისასალმებელია, რომ წინა წლებთან შედარებით, საგრძნობლად გაზრდილია სამინისტროსა და სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის გახსნილობა საზოგადოებისათვის ინფორმაციის მიწოდების თვალსაზრისით და მზაობა, მოხდეს კონკრეტული ფაქტების შესწავლა და მათზე სათანადო რეაგირება, რაც წინა წლებში სერიოზულ პრობლემას წარმოადენდა. თუმცა, დემოკრატიული სახელმწიფოსათვის არსებითია, რომ საზოგადოებას ასევე ჰქონდეს  შესაძლებლობა, ხელისუფლებისაგან დამოუკიდებელი წყაროდან მიიღოს სრული, ობიექტური და მიუკერძოებელი ინფორმაცია ხელისუფლების, მათ შორის სასჯელაღსრულების სისტემის ფუნქციონირებაზე, მის როგორც დადებით, ასევე უარყოფით მხარეებზე. მიჩნეულია, რომ ამ უფლების რეალიზაციის ეფექტურ საშუალებას პოლიტიკურად ნეიტრალური და პროფესიონალი კადრებით დაკომპლექტებული საზოგადოებრივი ორგანიზაციების მიერ მონიტორინგის განხორციელება წარმოადგენს.
მართალია, საქართველოში 2009 წლიდან არსებობს პრევენციის ეროვნული მექანიზმი, რომელიც მონიტორინგს ახორციელებს წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის პრევენციის მიზნით, მაგრამ ფაქტია ისიც, რომ ამ მექანიზმის არსებობა წინა წლებში არასაკმარისი აღმოჩნდა წამების პრევენციისათვის, უფრო მეტიც - როგორც არაერთი ვიდეო კადრითა და მოწმეთა ჩვენებების საფუძველზე დადასტურდა - წამება სისტემურ პრობლემად იყო ქცეული პრევენციის ეროვნული მექანიზმის არსებობის მიუხედავად.
წამება და არაადამიანური მოპყრობა სპეციფიური დანაშაულია, რომლის დასამარცხებლად აუცილებელია მუდმივი და მიზანმიმართული ძალისხმევა. სასჯელაღსრულების სისტემაში გაუმჯობესებული მდგომარეობა, სამწუხაროდ, ვერ მოგვცემს მშვიდად ყოფნის საშუალებას და იმის გარანტიას, რომ ეს უმძიმესი დანაშაული, და რაც კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია - მისი ხელშემწყობი გარემოებები, აღმოფხვრილია.
მიგვაჩნია, რომ ეთიკური და პროფესიული ქცევის კოდექსის საფუძველზე საზოგადოებრივი ორგანიზაციების მიერ განხორციელებული მონიტორინგი მხოლოდ დაეხმარება პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ეფექტურ ფუნქციონირებას, გაამყარებს სასჯელაღსრულების სისტემაში მიღწეულ წარმატებებს, შეუწყობს რა ხელს  პატიმართა უფლებების დაცვის ტრადიციად გადაქცევას და სასჯელაღსრულების სისტემისადმი საზოგადოებრივი ნდობის დაბრუნებას; ვფიქრობთ, რომ ხელისუფლების ინტერესში უნდა შედიოდეს ის, რომ  არასამთავრობო ორგანიზაციებს ციხეებიდან შემოსული ინფორმაციის გადამოწმების საშუალება ჰქონდეთ, რათა ერთის მხრივ არ გავრცელდეს არასწორი, სისტემისათვის ზიანის მიმყენებელი ინფორმაცია, ხოლო მეორეს მხრივ არსებული პრობლემები სათანადო ყურადღებისა და რეაგირების გარეშე არ დარჩეს. მონიტორინგი დაეხმარება ხელისუფლებას, ადრევე დააფიქსიროს შესაძლო სირთულეები, კანონმდებლობასა და  პრაქტიკაში არსებული ხარვეზები და დროულად მიიღოს ზომები მათ აღმოსაფხვრელად, რათა არ მოხდეს ცალკეული ინციდენტების სისტემურ პრობლემებად ჩამოყალიბება.
აღნიშნულ განცხადებაზე ხელისმომწერი ორგანიზაციები გამოვთქვამთ სრულ მზადყოფნას, ვაწარმოოთ დიალოგი სამინისტროსთან და სხვა დაინტერესებულ პირებთან  მონიტორინგის ფორმატის და მონიტორთა მანდატის შესახებ შეთანხმების მისაღწევად, ასევე ეთიკის კოდექსის შექმნის მიზნით, რომელიც მონიტორებმა უნდა დაიცვან თავიანთი საქმიანობის განხორციელებისას. მიგვაჩნია, რომ წამების პრევენცია მხოლოდ სახელმწიფოსა და სამოქალაქო საზოგადოების ერთობლივი და მიზანმიმართული ძალისხმევითაა შესაძლებელი.

The Statement of the Human Rights Organizations on Setting up Public Monitoring Mechanisms in Prisons
Georgian Human Rights Organizations voice their position on the ongoing reforms in penitentiary system and the developments in prisons for the past months.
We consider that prison conditions and protection of prisoners’ rights has increased considerably as a result of activities implemented in penitentiary system for the past year. Though, in view of torture and inhuman treatment that was inherited by the new government from its predecessor, important challenges still remain, including the negative stereotype and mistrust of public. These problems may be resolved only by restoring trust through implementing concrete activities and by establishing human rights protection culture in the system.
With a view to attain the goal, one of the key amendments will be to grant prison monitoring authority to NGOs.  The facts of physical abuse of prisoners for the past months, information released on prisoners’ deaths and suicides,   conflicting data on prisoners who went on hunger strike, their number  and the form of applied treatment  against them justify the need for independent monitoring in prisons.
It should  be welcomed that, compared to previous years the Ministry and the Penitentiary department are more open to public in terms of disclosing public information and are ready to examine the concrete facts and to respond adequately, which was the serious problem for the past years. However, it is decisive for the democratic society to give opportunity to public to receive comprehensive and impartial information from the independent source on functioning of the state authority, including the penitentiary system and its positive and negative sides.  It is presumed that monitoring implemented by politically neutral public organizations manned with professionals is the most effective tool for exercise of the right.
Although the national preventive mechanism has been functioning in Georgia since 2009 it appeared  insufficient for prevention of torture in previous years. Moreover, as it was confirmed by number of video footages and witness testimonies, notwithstanding  the National Preventive Mechanism, torture was the systemic problem of the past years.
Torture and inhuman treatment is the specific offence and permanent and determined activities should be carried out with a view to deal with it.  The developed condition in penitentiary system cannot leave us calm and cannot guarantee that such serious offence and circumstances supporting it are eliminated.
We consider that the monitoring implemented by the civil society organizations based on ethical and professional code of conduct, will only support effective functioning of the national preventive mechanism, it will reinforce the progress attained in penitentiary system by turning protection of prisoners rights into tradition and by restoring public trust to penitentiary system.  We opine that the government  needs to be interested in NGOs having opportunity to inspect information from penitentiaries with a view to avoid on the one hand dissemination of incorrect information and facts that prejudice credibility of the system and on the other hand not to leave the problems without adequate attention and response.  Furthermore, the monitoring will assist the government to determine  complexities, legislative and practical gaps of the system  at the early stage  and to respond timely for their elimination with a view to avoid transformation of individual incidents into the systemic problem.
The undersigned organizations express readiness to have a dialogue with the Ministries and other interested individuals on the format of the monitoring and the mandate of the monitors, as well as on creation of the Code of Ethics that will be observed by monitors in implementation of their activities. We opine that prevention of torture can be achieved only through joint effort of the government and civil society organizations.