GPB-ის სამეურვეო საბჭოს დაკომპლექტების პროცესი ჩიხში შევიდა - კოალიცია მედიის ადვოკატირებისათვის
კოალიცია მედიის ადვოკატირებისათვის  გამოხატავს შეშფოთებას, რადგან კოალიციის წევრების აზრით, „საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეთვალყურეო საბჭოს დაკომპლექტების პროცესი ჩიხში შევიდა“. შესაბამისი განცხადება კოალიციამ 2013 წლის 26 დეკემბერს გაავრცელა.
Media.Ge-ი გთავაზობთ განცხადების ტექსტს:
„საპარლამენტო უმრავლესობასა და უმრავლესობის მიღმა დარჩენილ დეპუტაციას ჯერ კიდევ გუშინ უნდა წარედგინათ6 კანდიდატი, ნაციონალურმა მოძრაობამ წარადგინა მხოლოდ ორი, უმრავლესობამ კი  - ერთი.
მიგვაჩნია, რომ კანდიდატთა შესარჩევი საზოგადოებრივი კომისიის მუშაობა გამოირჩეოდა მიუკერძოებლობით, კომპეტენტურობითა და გამჭვირვალობის მაღალი სტანდარტით, რამაც გამოიწვია საზოგადოებრივი ნდობა და ინტერესი საზოგადოებრივი მაუწყებლის რეფორმის მიმართ. საზოგადოების დიდი ნაწილი აქტიურად ადევნებდა თვალს მეორე არხის პირდაპირ ეთერში მიმდინარე გასაუბრებებს და დებატებს. 10 დღიანი მუშაობის შემდეგ საზოგადოებრივმა კომისიამ პარლამენტს წარუდგინა 27 კანდიდატის რანჟირებული სია.
სრულიად გაუგებარია, რატომ ვერ შეძლეს დეპუტატებმა შესაბამისი რაოდენობის კანდიდატთა შერჩევა წარდგენილი სიიდან. საპარლამენტო უმრავლესობის განცხადებები და ქმედება აჩენს საფუძვლიან ეჭვს, რომ ისინი დაინტერესებულნი არიან არა საზოგადოებრივი მაუწყებლის დეპოლიტიზაციით, არამედ მაუწყებელზე კონტროლის დამყარებით. არსებობს საფრთხე, რომ მმართველი ძალა ხელახალი კონკურსის გამოცხადებისა და ახალი საზოგადოებრივი კომისიის შექმნის გზით ეცდება, პოლიტიკური ნიშნით დააკომპლექტოს მაუწყებლის საბჭო.
კოალიცია მედიის ადვოკატირებისათვის მოუწოდებს დეპუტატებს, პატივი სცენ მათ მიერვე დამტკიცებული საზოგადოებრივი კომისიის შრომასა და არჩევანს, დადგნენ ვიწრო პარტიულ და პოლიტიკურ ინტერესებზე  მაღლა და შეასრულონ კანონით დაკისრებული ვალდებულება - შეარჩიონ კანდიდატები წარდგენილი სიიდან.
შევახსენებთ საქართველოს პარლამენტს, რომ ბოლო წლების განმავლობაში პირველად მოხერხდა საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს შესარჩევი კონკურსის კომპეტენტურად და გამჭვირვალედ ორგანიზება; პირველად გაჩნდა შესაძლებლობა, რომ მაუწყებლის სამეთვალყურეო საბჭო დაკომპლექტდეს პოლიტიკურად მიუკერძოებელი პროფესიონალებისაგან. მიგვაჩნია, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლობის რეფორმა არის დემოკრატიის უმნიშვნელოვანესი ტესტი საქართველოსთვის. ამ პროცესის ჩაშლით მმართველი ძალა არა მხოლოდ ეჭვქვეშ დააყენებს საკუთარ წინა საარჩევნო გზავნილს მედიის პოლიტიკური გავლენებისგან გათავისუფლების შესახებ, არამედ  საფრთხეს უქმნის ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებას“.
კოალიციის წევრი ორგანიზაციები არიან ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო; საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია; საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია; რეგიონულ მაუწყებელთა ასოციაცია; რეგიონულ მაუწყებელთა ქსელი; რეგიონული მედიის ასოციაცია; მედიაკლუბი; პრესის ასოციაცია; ლევან მიქელაძის სახელობის ფონდი; ინფორმაციია თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი; სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტი.

Media Advocacy Coalition is concerned since, according to the Coalition members, the process of the composition of the Board of Trustees of the Georgian Public Broadcasting (GPB) has reached deadlock, the coalition said in its statement released on December 26, 2013.
Below please find an unofficial translation of the statement:
“Parliamentary majority and the MPs outside Parliamentary majority were to yet the day before yesterday present their candidate. United National Movement presented only two candidates and majority - just one.
We believe the ad hoc public commission composed to select candidates was characterized with impartiality, competence and high standard of transparency, having ultimately invoked public trust and interest towards the reformation of the public broadcaster. A considerable part of the society was rather keenly watching live interviews and debates aired on GPB Channel 2. Following a 10-day operation the ad hoc commission presented to the Parliament of Georgia a ranked list of 27 candidates.
It’s absolutely unclear why the MPs failed to select required number of nominees out of the proposed list. The statement s made by parliamentary majority and their actions raise serious doubts that they show no concern into depoliticizing the public broadcaster, but exercising control on it. The ruling force is quite possible to try to politically staff the Board through announcing the contest anew and composing a new ad hoc commission.
Media Advocacy Coalition calls on MPs to show respect to the work performed by the Commission approved by them and their choice and, stand above narrow political interest and follow their legal responsibility – select candidates out of the presented list.
We would like to remind Parliament that in the recent years this is the first time the contest for Board membership has been organized in a competent and transparent manner. This is the first opportunity to staff the Board with politically unbiased professionals. We believe the reformation the public broadcasting is an important test to Georgia democracy. Obstructing this process the ruling force will not only question its pre-election message about liberation from political influence but also jeopardize democratic development of the country.”