აჭარის მაჟორიტარების ბიუროები საჭიროებების კვლევას არ ატარებენ
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ აჭარის მაჟორიტარი დეპუტატების ბიუროების საქმიანობის შედეგების ანგარიში გამოაქვეყნა. არასამთავრობო ორგანიზაციას, აჭარის 6 მაჟორიტარული ბიუროდან ორმა - ქედისა და შუახევის ბიუროებმა კვლევასთან დაკავშირებული საჯარო ინფორმაცია არ მისცა. კვლევისშედეგად გამოიკვეთა, რომ ბიუროების უმრავლესობა საჭიროებების კვლევას საერთოდ არ ატარებს.
საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის თანახმად, „ამომრჩევლებთან მუშაობის ორგანიზების, ადგილობრივი მოსახლეობის წინაშე არსებული პრობლემების მოძიების, აღმასრულებელი ხელისუფლებისა და თვითმმართველობის ორგანოებთან მოსახლეობის საჭიროებების ლობირებისა და ადგილობრივი საკითხების გადაწყვეტაში პარლამენტის წევრის მონაწილეობის მიზნით იქმნება მაჟორიტარი დეპუტატის ბიურო, რომლის ხარჯები პარლამენტის ბიუჯეტიდან 5000 ლარით ფინანსდება“.
როგორც ორგანიზაციის ანგარიშშია აღნიშნული, 2013 წლის 1 ოქტომბერს ბათუმის, ხულოს, ხელვაჩაურის, ქობულეთის, ქედისა და შუახევის მაჟორიტარი დეპუტატების ბიუროებს გაეგზავნათ წერილები, სადაც მოთხოვნილი იყო თითოეული მაჟორიტარის ან მისი ბიუროს მიერ მოქალაქეებთან გამართული საჯარო შეხვედრების შესახებ ინფორმაცია და ამ შეხვედრების შედეგად გამოვლენილი საჭიროებების საფუძველზე, მაჟორიტარი დეპუტატების მიერ პარლამენტში ან მთავრობაში ინიცირებული პროექტების ჩამონათვალი.
„მიღებული პასუხებით დგინდება, რომ მაჟორიტარების ბიუროების უმრავლესობა საჭიროებების კვლევას არ ატარებს. მოქალაქეების წერილობითი განცხადებების თუ გასვლითი შეხვედრების საფუძველზე, ხდება საერთო პრობლემების იდენტიფიცირება. აჭარის რეგიონის მოსახლეობის მთავარი საზრუნავი ისევ დასაქმების, ჯანდაცვის, პენსიების, ეკომიგრანტების და სოციალურად დაუცველი ფენის შემწეობის საკითხებია. ასევე, აქტუალურია მიწის საკუთრებაში რეგისტრაციასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ხარვეზები, ხელყოფილი ქონების საკუთრებაში დაბრუნების თემა და რეგიონის მასშტაბით სკოლამდელი სააღმზრდელო დაწესებულებების არასაკმარისი რაოდენობა“, -  აღნიშნულია ანგარიშში.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ კითხვას, მაჟორიტარი დეპუტატის ბიუროს თანამშრომლებზე გაცემული ხელფასის ოდენობას შესახებ, ბიუროებმა არასრული ინფორმაცია გასცეს: „ბათუმის მაჟორიტარი დეპუტატის მურმან დუმბაძის და ქობულეთის  მაჟორიტარი დეპუტატის ფატი ხალვაშის ბიუროებმა ხელფასების ოდენობის შესახებ ინფორმაციის მისაღებად პარლამენტის აპარატისთვის მიმართვა გვირჩიეს, თუმცა რა საფუძვლით, უცნობია.“
ანგარიშის მიხედვით, აჭარის მაჟორიტარმა ბიუროებიდან, დღემდე მხოლოდ ერთი კანონპროექტის ინიცირება მოხდა. ეს ინიციატივა ეხებოდა „მაუწყებლის შესახებ საქართველოს კანონში“ შესატან იმ ცვლილებებს, რომლის მიხედვითაც აჭარის ტელევიზია ცალკე საჯარო იურიდიულ პირად უნდა  ჩამოყალიბდეს.
აღსანიშნავია, რომ ორგანიზაციის დასმულ შეკითხვებს, ქედის მაჟორიტარი დეპუტატის იაშა შერვაშიძისა და შუახევის მაჟორიტარის - ომარ მეგრელიძის ბიუროებმა არ უპასუხეს. აღნიშნულ ბიუროებთან დაკავშირება „ადამიანის უფლებათა ცენტრმაც“ სცადა, თუმცა, უშედეგოდ. საქართველოს პარლამენის საიტზე „დაუკავშირდი შენს დეპუტატს“- განყოფილებაში მითითებულ ნომერზე ზარი არ გადის. ხოლო მაჟორიტართა სპეციალურ ვებ-საიტზე კი, (http://shuakhevi.majoritarian.ge/index.php;http://keda.majoritarian.ge/index.php) ბიუროების საკონტაქტო გრაფა ცარიელია.

Bureaus of Single-Seat [majoritarian] MPs from Adjara Autonomous Republic Do Not Identify Local Needs
January 8, 2014
“Transparency International – Georgia” published a report on the Evaluation of the work of single-seat MP's bureaus in Adjara. Two of total 6 bureaus of single-seat MPs in Adjara – Kedi and Shuakhevi districts did not provide the nongovernmental organization with the public information. The survey showed that majority of bureaus does not identify local needs at all.
Pursuant to the Regulations of the Parliament of Georgia, “a single-seat MP’s bureau, expenses of which are covered from the Parliament’s budget in the amount of 5,000 GEL, is set up to organize work with the electorate, identify the problems of the local population, lobby the executive and self-governing authorities in favour of the needs of the population, and ensure the MP’s participation in resolving local affairs.”
The report of the TI-Georgia states that Letters were sent on October 1, 2013 to the Batumi, Khulo, Khelvachauri, Kobuleti, Keda and Shuakhevi single-seat MPs’ bureaus, requesting information about public meetings held with citizens by each single-seat MP or his/her bureau. The organization also requested a list of the initiatives submitted by single-seat MPs in the Parliament or Government based on the needs identified as a result of such meetings. In addition, we inquired about the number of employees in the bureaus and their salaries.
“The responses received demonstrate that the majority of single-seat MPs’ bureaus do not carry out needs assessments, but common problems are identified based on visits to the field or citizens’ written submissions. Some of the major concerns of the population of the Adjara Region still include employment, healthcare, pensions, and benefit payments to eco-migrants and socially vulnerable groups. Also of concern are legislative gaps concerning the registration of titles to land, the return of titles to encroached property and a lack of pre-school education institutions region-wide,” the report reads.
Bureaus provided incomplete information to Transparency International Georgia’s questions concerning the salary of employees of the single-seat MPs’ bureaus. “The bureaus of the Batumi single-seat MP Murman Dumbadze and the Kobuleti single-seat MP Pati Khalvashi requested TI Georgia to address the Parliament’s administration to obtain information regarding salaries. The reasons behind this referral remain unknown.”
According to the report, bureaus of single-seat MPs initiated only one draft-law at the parliament. It referred to the amendments to the Law of Georgia on Public Broadcaster, according to which Adjara Television should be established as separate legal entity.
It is noteworthy that bureaus of the Keda single-seat MP Iasha Shervashidze and the Shuakhevi single-seat MP Omar Megrelidze have not provided a written response or answered the telephones referred to on the Parliament’s website. Human Rights Center also tried to contact the bureaus but in vain. Phone numbers indicated on the official website of the Parliament of Georgia are unavailable. Special websites for majoritarian MPs (http://shuakhevi.majoritarian.ge/index.php; http://keda.majoritarian.ge/index.php) do not provide contact information either.