კახეთის გამგეობებში დოკუმენტბრუნვა ელექტრონულად მოხდება
მიმდინარე წლიდან კახეთში ყველა მუნიციპალიტეტის გამგეობა დოკუმენტბრუნვის ერთიან ელექტრონულ სისტემაში ჩაერთვება. ამის შესახებ კახეთის ახლადდანიშნულმა გუბერნატორმა ირაკლი შიოლაშვილმა განაცხადა. ელექტრონული პროგრამის ამოქმედების შემდეგ, ყველა სახის კორესპონდენცია, მათ შორის, მოქალაქეთა განცხადებები ადგილობრივი თვითმმართველობების ორგანოების  სისტემაში ელექტრონული ფორმით იმოძრავებს.
გუბერნატორის თქმით, ახალი პროგრამა  დოკუმენტების ადრესატამდე ოპერატიულად მიღწევას გაამარტივებს, ასევე საქმისწარმოების ელექტრონული პროგრამის საშუალებით გუბერნატორის ადმინისტრაციასთან ურთიერთობაც გაადვილდება.
„ახალი დოკუმენტბრუნვის  პროგრამა პირველ ეტაპზე მხოლოდ კახეთის რეგიონში დაინერგება. წერილი, რომელიც მუნიციპალიტეტში შემოვა, ავტომატურად ელექტრონულად დაეწერება ნებისმიერი რანგის თანამდებობის პირს. ყველაზე ეფექტური კი იქნება იმ კუთხით, რომ სოფლების მიხედვით, გამგებელს შეეძლება  რამდენიმე წუთში დააწეროს წერილი სოფლის რწმუნებულს. ასევე, სოფლის რწმუნებულთან შევიდეს დოკუმენტი ჩვეულებრივი მოქალაქისგან. შესაბამისად მოხდება განხილვა და შემდეგ ეცნობება პასუხი, რომელიც ადგილზევე ამოიბეჭდება. სოფლის მაცხოვრებლებს, რომლებსაც უჭირთ მუნიციპალიტეტამდე მოსვლა, საშუალება ექნებათ ოფიციალური დოკუმენტაციის მიწოდება მოახდინონ ადგილზე, თავიანთი სოფლიდან. ეს იქნება საკმაოდ ეფექტური. რადგან დღეს, ყველა წარმატებული სამინისტრო ამ პრინციპით მუშაობს, გვინდა, რომ გუბერნიაც და ადგილობრივი თვითმმართველობებიც, რომლებიც შედიან კახეთის რეგიონში იყოს ასეთივე ეფექტური, სწრაფი და ოპერატიული. დაახლოებით ერთ კვირაში დარწმუნდება ყველა, რამდენად ეფექტური გახდება კახეთის რეგიონში ყველა მუნიციპალიტეტი მოსახლეობასთან ურთიერთობის მხრივ“, – განაცხადა ირაკლი შიოლაშვილმა.
დოკუმენტბრუნვის ელექტრონული სისტემის პროგრამას მუნიციპალიტეტების გამგეობების ადმინისტრაციებს ფინანსთა სამინისტრო უსასყიდლოდ გადასცემს.

Documents Will Be Registered Online in District Administrations of Kakheti Region
From the New Year, every district administration of Kakheti region will join joints online system of document-registration. New governor of Kakheti region Irakli Shiolashvili made statement about it. After the online program is launched, all correspondence, including citizens’ applications will be shared in the online joint system of local self-governments.
The regional governor said the new program will make correspondence more operative and it will be easier to communicate with the regional governor’s administration.
“The new program will be first launched in Kakheti region. The application filed to any district administration, will be registered online on any public servant. District governor will have opportunity to assign letters to village attorneys within several minutes. Also, village attorneys will receive documents from ordinary citizens. The applications will be discussed and the applicant will be notified timely on the place without traveling to the district administration office from the villages. The program will be very effective. Nowadays, all successful ministries use this program and we want to introduce this system in the region and local self-governmental bodies. In a week’s time, everybody will get feel effectiveness of the communication between local self-governmental agencies and population, Irakli Shiolashvili said.
Financial Ministry gave the online program of document registration to district administrations for free.