სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმის განცხადება უკრაინაში მიმდინარე მოვლენების შესახებ
საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოება შეშფოთებულია უკრაინაში მიმდინარე ტრაგიკული მოვლენებით. გამოვხატავთ ჩვენს ღრმა მწუხარებას დაღუპულ მოქალაქეთა გამო.
ბოლო ორი თვის მანძილზე უკრაინის ხელისუფლება უგულებელყოფდა ხალხის სამართლიან და მშვიდობიან მოთხოვნებს. უფრო მეტიც, მიიღო სამოქალაქო უფლებების შემზღუდავი დრაკონული კანონები, რითიც მოახდინა დემონსტრანტების პროვოცირება და ხელი შეუწყო საყოველთაო დაძაბულობის ესკალაციას.
ყველა ერს აქვს უფლება განსაზღვროს საკუთარი მომავალი, აირჩიოს საერთაშორისო ორიენტაცია და განვითარების გზა, ხოლო მისი ნების გამომხატველ ხელისუფლებას ეკისრება ვალდებულება ხორცი შეასხას ხალხის მისწრაფებებს. უკრაინის ხელისუფლებამ, რომელიც ქვეყნის სათავეში ევროპული ინტეგრაციის პროცესის დაჩქარების დაპირებებით მოვიდა, ვილნიუსის სამიტის წინ, უკრაინული საზოგადოებისთვის არასაკმარისად დამაჯერებელ არგუმენტებზე დაყრდნობით, უარი თქვა ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების ხელმოწერაზე და საფრთხის წინაშე დააყენა ქვეყნის ევროპული მომავალი.

Statment of the Eastern Partnership Civil Society Forum Georgian National Platform on the Latest Developments in Ukraine
22 January, 2014
The civil society of Georgia is deeply concerned about the tragic events going on in Ukraine. We express our sincere condolences over those killed during the latest events.
For the past two months, the Ukrainian government has been neglecting people’s legitimate and peaceful demands. Moreover, the government adopted the draconian laws restricting civil rights of citizens thus provoking protesters and contributing to escalating mass tension.
Each nation has the right to determine its future, global orientation and the way of development, while the government, personifying its will is tasked to put the national aspirations into practice. The Ukrainian government, which came into power with the promises to accelerate the process of European integration refused to sign the Association Agreement with EU prior to Vilnius summit, by bringing the arguments being not enough convincing for Ukrainian people, thus putting the future of the country under risk.