ლანჩხუთის ერთ-ერთი გაზეთის ჟურნალისტები „ქართული ოცნების“ წევრებს სიტყვიერი შეურაცხყოფის მიყენებაში ადანაშაულებენ
31 იანვარი, 2014
ორი დღის წინ, დაახლოებით 19 საათისთვის ლანჩხუთში გამომავალი დამოუკიდებელი გაზეთის,  "ჰო და არას" ოფისში, როგორც ამ გაზეთის ჟურნალისტი, მამუკა ქანთარია აცხადებს, „ქართული ოცნების“ ადგილობრივი ორგანიზაციის წევრები და ა(ა)იპ „ლანჩხუთის გურიას“ თანამშრომლები:  ედიშერ ჟორდანია, გიალო ჩხაიძე, თემურ ალექსაია და შპს „ლანჩხუთი 2000“–ის დირექტორი ნუგზარ ცინცაძემივარდნენ და ჟურნალისტს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს.
ქანთარიას თქმით, ხსენებული პირები ერთ–ერთი იმ სტატიის გამო იყვნენ გაღიზიანებულები, რომელიც გაზეთ „ჰო და არაში“ გამოქვეყნდა.
„ ერთი საათით ადრე დამირეკა უცნობმა პირმა და  მკითხა თუ სად ვიყავი. ვუპასუხე, რომ სამსახურში ვარ. მოვიდნენ მანქანით ა(ა)იპ კლუბ "გურიას" წარმომადგენლები, კონკრეტულად: ედიშერ ჟორდანია, გიალო ჩხაიძე, თემურ ალექსაია და შპს „ლანჩხუთი 2000“–ის დირექტორი ნუგზარ ცინცაძე. ედიშერ ჟორდანიამ, რომელიც იმყოფებოდა არაფხიზელ მდგომარეობაში, შემომთავაზა, ჩავმჯდარიყავი მანქანაში. არ ჩავჯექი და ვთხოვე, თვითონ გადმოსულიყვნენ მანქანიდან. შემდეგ ის გადმოვიდა მანქანიდან და გამოთქვა ჩემთვის გაუგებარი პრეტენზიები იმის შესახებ, თუ რას ვწერდი კლუბის მენეჯერებზე, არც კი ვიცი, რას გულისხმობდა. სავარაუდოდ, ფეხბურთელების პრეტენზიების გაზეთში გამოქვეყნების გამო ჰქონდა ჩემ მიმართ წყენა. შემდეგ საუბარი გადაიზარდა სიტყვიერ შეურაცხყოფაში.  თანმხლები პირები ედიშერ ჟორდანიას  სთხოვდნენ, თავი შეეკავებინა,“ – გვითხრა  „ჰო და არას“ ჟურნალისტმა მამუკა ქანთარიამ.
როგორც ქანთარიამ განმარტა, მას შემდეგ, რაც შელაპარაკება ხმამაღალ შეურაცხყოფაში გადაიზარდა, გაზეთის რედაქტორმა, ნონა გიგინეიშვილმა პოლიცია გამოიძახა. პოლიციის მოსვლისთანავე რედაქციაში მივიდნენ გურიის გუბერნატორი გიორგი ჩხაიძე და მისი მოადგილე, მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე ამირან გიგინეიშვილი, მისი მოადგილე ზვიად აფხაზავა, გამგებელი ზაზა ურუშაძე, მოადგილე ვახტანგ ზენაიშვილი, პოლიციის უფროსი.
გუბერნატორი გიორგი ჩხაიძე აღნიშნულ ფაქტს გმობს და აცხადებს, რომ ჟურნალისტის შეურაცხყოფისათვის ყველამ პასუხი უნდა აგოს: „ეს ფაქტი, თავისთავად, დასაგმობია. არავის აქვს უფლება ჟურნალისტს საგაზეთო  წერილის გამო პასუხი მოსთხოვოს, შეურაცხყოფაზე აღარაფერს ვამბობ. ყველაფერს აქვს ფორმა, არსებობს კანონი, რომლის ფარგლებს არ უნდა გასცდეს არავინ. აქ ყველაზე სამწუხარო ის არის, რომ ისინი არ იყვნენ უბრალო მოქალაქეები, ისინი არიან ადამიანები, რომლებიც ბიუჯეტიდან იღებენ ხელფასს, მათი პასუხისმგებლობა გაცილებთ მაღალია. აქედან გამომდინარე, ყველამ სრული სიმკაცრით უნდა აგოს პასუხი“.
გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი ზაზა ურუშაძე ამბობს, რომ დამნაშავე აუცილებლად უნდა დაისაჯოს:“ ძალიან ცუდი ფაქტი მოხდა. კანონის წინაშე ყველა ვალდებულია პასუხი აგოს თავის საქციელზე, არა აქვს მნიშვნელობა ამას, ვინ იქნება დამნაშავე,  უნდა დაისაჯოს.“
გამგებლის მოადგილე ვახტანგ ზენაიშვილიც გმობს თავისუფალ მედიაზე ძალადობის ფაქტს. ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბარში ზენაიშვილმა აღნიშნა, რომ აზრის გამოხატვის თავისუფლება აუცილებლად უნდა იყოს დაცული: „მიმაჩნია, რომ მსგავსი შემთხვევები გამოვლენისთანავე უნდა აღიკვეთოს. ვრჩები იმ აზრზე, რომ გამოხატვის თავისუფლება უნდა იყოს დაცული, რაც უნდა მიუღებელი იყოს ეს სხვისთვის. სწორედ ეს არის ცივილიზაცია, კულტურა და ნორმა“.
საკრებულოს თავმჯდომარე ამირან გიგინეიშვილი გმობს მომხდარს და აღნიშნავს, რომ ა(ა)იპ–ს ხელმძღვანელს რეაგირება მოსთხოვა: „ჰო და არასთან" მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით მინდა გითხრა, რომ დღეს აიპ-ის ხელმძღვანელს გავუგზავნე ოფიციალური მოთხოვნა კონკრეტული თანამშრომლებისთვის დისციპლინარული პასუხისმგებლობის დაკისრების თაობაზე, როგორც ეს კანონითაა განსაზღვრული“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მეორე მხარესაც დაუკავშირდა და მომხდარზე კომენტარი სთხოვა. მომხდარ ფაქტს ნუგზარ ცინცაძე უარყოფს: „მამუკა ქანთარიას არაერთხელ ვთხოვეთ,   რომ შეეწყვიტა ლანჩხუთის"გურიაზე" ცუდი სტატიების წერა, მაგრამ არ გაითვალისწინა.  ედიშერ ჟორდანიამ მამუკას უთხრა, რა გინდა, ბოლოს და ბოლოს, ერთხელ მაინც დაწერე ლანჩხუთის"გურიაზე"  კარგიო. ყველაფერმა ჩვენს კისერზე გადაიარა, ლანჩხუთის გამგებელი გვერდზე დაგვიდგა ბოლომდე, რომ ლანჩხუთის"გურია"  გადარჩენილიყო და ასეთ რამეს ნამდვილად არ ვიმსახურებთო. მხოლოდ ეს უთხრა – მას სიტყვიერი შეურაცხყოფა ქანთარიასთვის არ მოიუყენებია“, – ამბობს ცინცაძე, რომელიც ასევე აღნიშნავს, რომ თუკი აქამდე ვიღაცის ხათრით ჩერდებოდნენ, ამიერიდან აღარ გაჩერდებიან: „თუ აქამდე ვჩერდებოდით ლანჩხუთელობის, მეზობლობის, მეგობრობის ხათრით, აწი აღარ გავჩერდებით. აუდიტის დასკვნას, რომელიც კლუბის ამჟამინდელი დირექტორის დამ (საუბარია ა(ა)იპ–ის დირექტორის, კობა მირზაშვილის დაზე, მარინა თოთლაძეზე) პირადი სახსრებით  ჩაატარა, ხვალვე ჩემი ხელით მივიტან პროკურატურაში. "თაგვმა თხარა, თხარაო", ისე დაემართებათ, რადგან არ ჩერდებიან, ჩვენც აღარ დავთმობთ“ – გვითხრა ნუგზარ ცინცაძემ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინფორმაციით, ნუგზარ ცინცაძემ, რომელიც აქამდე შპს–ს დირექტორი იყო, განცხადების საფუძველზე თანამდებობა დატოვა. „ქართული ოცნების“ ადგილობრივმა ორგანიზაციამ კი რედაქციას ოფიციალურად ბოდიში მოუხადა: „მე ოფიციალურად ვიხდი ბოდიშს მომხდარის გამო; რაც არ უნდა სწორი იყოს ჩვენი თანაპარტიელების საქციელი, არაა მართალი ჟურნალისტის მიმართ მსგავსი ქცევა. რაც შეეხება მომხდარს, ყველაფერს პასუხი უნდა გაეცეს ცივილიზებული გზით. მე კიდევ ერთხელ ვაფიქსირებ ჩემს აზრს, რომ ეს არის ცუდი საქციელი,“– აღნიშნა პარტიის ადგილობრივი ორგანიზაციის თავმჯდომარე გოგი გეგიაძემ.

Journalists of Lanchkhuti Based Newspaper Blame Georgian Dream’s Members in Verbal Insulting
Journalist of the local independent newspaper “Yes and No” Mamuka Kantaria said that two days ago, at about 19:00 pm, members of the Georgian Dream’s local office and employees of non-profit legal entity Lanchkhuti Guria (football club) Edisher Zhordania, Gialo Chkhaidze, Temur Aleksaia and director of Ltd Lanchkhuti 2000 Nugzar Tsintsadze broke into the newspaper’s office and verbally insulted the journalist. Kantaria said the abusers were irritated because of the article, they had published in the newspaper Yes and No.
“An hour before a stranger called me on the phone and asked where I was. I said I was in the office. Representatives of the FC Guria – Edisher Zhordania, Gialo Chkhaidze, Temur Aleksaia and director of Lanchkhuti 2000 Nugzar Tsintsadze came to our office by car. Drunken Edisher Zhordania offered me to sit in their car. I refused and asked about the reason of their coming. Then he got out of the car and started complaining about my articles about the managers of the football club; I do not know what he really meant. Supposedly, he was discontent about my article, where I published complaints of the football players. Then our conversation turned into verbal insulting. His companions requested Edisher Zhordania to stop insulting,” Mamuka Kantaria, journalist of the newspaper Yes and No, told humanrights.ge
Kantaria clarified that after the argument turned into a quarrel, the editor-in-chief of the newspaper Nona Gigineishvili called police. Soon after police officers arrived at their office, Guria regional governor Giorgi Chkhaidze and his deputy, chairman of municipal board Amiran Gigineishvili, his deputy Zviad Apkhazava, district governor Zaza Urushadze, deputy governor Vakhtang Zenaishvili and head of district police department also came to the editorial office.
Regional governor Giorgi Chkhaidze condemned the fact and said everybody shall be punished for the insult of a journalist. “This fact should be condemned. Nobody has right to rebuke journalist for an article, not to say anything about insulting. Everything shall be done in accordance to the law. The worst thing in this incident is that those people receive salaries from the budget that imposes more responsibility on them. So, everybody shall be punished in accordance to the law.”
Interim district governor Zaza Urushadze said every perpetrator shall be punished. “It was very unpleasant fact. Every person is responsible for his/her action before the law regardless his position and status.”
Deputy governor Vakhtang Zenaishvili also condemned harassment fact against independent media. He told Human Rights Center that freedom of expression shall be guaranteed in the country. “I believe similar fact shall be combated immediately. I am strong on my position that freedom of expression shall be guaranteed regardless other people’s opinions. It is civilization, culture and norm.”
Amiran Gigineishvili also condemned the fact and noted that he requested the head of the organization to respond to the fact. “Today I sent official letter to the head of the organization to impose disciplinary punishment on concrete employees in accordance to the law.”
Human Rights Center contacted second party of the conflict. Nugzar Tsintsadze denied the incident. “We asked Mamuka Kantaria to stop writing negative articles about FC Lanchkhuti Guria several times but he did not listen to us. Edisher Zhordania told him to write at least one good article about the FC. We underwent many problems; Lanchkhuti district governor supported us to survive the football club and we did not really deserve similar articles. Zhordania did not insult Mamuka Kantaria,” Tsintsadze added they will not endure similar articles in future. “In the past we endured his accusations because of neighborhood, friendship, but now we will not do it. I will personally take the audit report to the prosecutor’s office (the report was prepared by Marina Tortladze, sister of the organization’s director Koba Mirzashvili). They will finally get damaged themselves. But since they are not going to stop, we will not stop either,” Nugzar Tsintsadze said.
According to the Human Rights Center’s information, Nugzar Tsintsadze quitted the position of the Ltd’s director. “Local office of the Georgian Dream officially apologized to the newspaper’s editorial office. “I publicly apologize for the incident; even if our team member had reason for discontent, he must not have insulted journalist. As for the incident, everything shall be resolved according to the law. I again express my position about the incident and say that it was unpleasant fact,” Gogi Gegiadze, chairman of the GD’s local office, said.