Freedom House: საქართველო ‘ნაწილობრივ თავისუფალ’ ქვეყნად რჩება
Freedom House-ის ყოველწლიური ანგარიშის თანახმად საქართველოში დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერება შეინიშნება, თუმცა ის მაინც „ნაწილობრივ თავისუფალ“ ქვეყნებს შორის რჩება.
„თავისუფლება მსოფლიოში 2014 წელს“ იკვლევს სიტუაციას მოქალაქეთა პოლიტიკური უფლებებისა და სამოქალაქო თავისუფლებების კუთხით და ასახავს 2013 წელს განვითარებულ მოვლენებს.
თითოეულ ქვეყანას ან ტერიტორიას ენიჭება სტატუსი „თავისუფალი“, „ნაწილობრივ თავისუფალი“ ან „არა თავისუფალი“ პოლიტიკური უფლებების და სამოქალაქო თავისუფლებების კატეგორიებში მიღებული ქულების მიხედვით 1–დან 7–მდე შკალაზე, სადაც 1 წარმოადგენს ყველაზე თავისუფალს, ხოლო 7 ყველაზე ნაკლებად თავისუფალს.
ანგარიშის თანახმად, 2013 წელს პოლიტიკური უფლებების და სამოქალაქო თავისუფლებების კატეგორიებში საქართველოს რეიტინგი უცვლელი დარჩა 3 ქულაზე; ქვეყანა კვლავ „არჩევითი დემოკრატიების“ კატეგორიაშია – ეს ის სტატუსია, რომელიც Freedom House-მა საქართველოს თავის 2009 წლის ანგარიშში ჩამოართვა 2008 წელს ჩატარებული საპარლამენტო და ვადამდელი საპრეზიდენტო არჩევნების გამო. თუმცა, 2012 წლის ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ მან საქართველო „არჩევითი დემოკრატიის“ კატეგორიაში 2013 წლის ანგარიშში კვლავ დააბრუნა.
Freedom House-მა განაცხადა, რომ საქართველო „ერთ–ერთი ნათელი წერტილი“ იყო ევრაზიაში 2013 წელს. ევრაზიის რეგიონში ორგანიზაცია აერთიანებს ყოფილ საბჭოთა ქვეყნებს, გარდა ბალტიისპირეთისა. ორგანიზაციამ ასევე აღნიშნა რომ შარშან "თავისუფალი და სამართლიანი" საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა „ღია და ნაკლებად პოლარიზებულ საარჩევნო კამპანიის გარემოში".
„მართალია, ჯერ კიდევ არსებობს წუხილები ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მთავრობის წევრთა მიმართ შერჩევითი სისხლის სამართლებრივი დევნის თაობაზე, მაგრამ არსებული ნიშნების უმეტესობა იმის მანიშნებელია, რომ ქართული ოცნების მთავრობამ ბოლო წლის მანძილზე გააძლიერა დემოკრატიული ინსტიტუტები“, – განაცხადა Freedom House-მა.
Freedom House-ის კვლევაში ასევე მოხსენიებულია სეპატარისტული აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი, რომლებიც ”სადავო ტერიტორიების” კატეგორიაში გადიან.
წინა ანგარიშების მსგავსად, ცხინვალის რეგიონს „არა თავისუფალის,“ ხოლო აფხაზეთს „ნაწილობრივ თავისუფალის“ სტატუსი აქვთ მინიჭებული. პოლიტიკური უფლებების კატეგორიაში აფხაზეთს 4 ქულა აქვს და სამოქალაქო თავისუფლებების კატეგორიაში – 5 ქულა; ხოლო სეპარატისტულ სამხრეთ ოსეთს 7 ქულა აქვს პოლიტიკური უფლებების კატეგორიაში და 6 ქულა სამოქალაქო თავისუფლებების კატეგორიაში.

Most signs suggest a strengthening of democratic institutions in Georgia, but it still remains among “partly free” countries, according to an annual report  by the U.S.-based rights watchdog Freedom House.
Freedom in the World 2014, a country-by-country report on global political rights and civil liberties, covers developments of 2013.
Each country or territory is given a status “free”, “partly free” or “not free” based on points in political rights and civil liberties categories on a scale from 1 to 7 with 1 representing the most free and 7 the least free.
Georgia’s rating in both political rights and civil liberties categories remained unchanged at 3 and the country remains among “electoral democracies”; Freedom House removed Georgia from this category in its 2009 report for parliamentary and snap presidential elections in 2008, but assigned “electoral democracy” status back to Georgia in its 2013 report after the October, 2012 parliamentary elections.
Freedom House said Georgia was “one of the few bright spots” in 2013 in Eurasia – the region in which the organization includes former Soviet state except of the Baltic States.  The group noted “open and less polarized campaign environment and a free and fair presidential election in October” 2013.
“While there are still concerns about selective prosecutions of officials from former president Mikheil Saakashvili’s government, most signs suggest a strengthening of democratic institutions by the Georgian Dream government over the past year,” the Freedom House said.
The report by Freedom House ranks breakaway South Ossetia and Abkhazia under the category of “disputed territories.”
Like in previous reports, Abkhazia and South Ossetia are ranked as “partly free” and “not free”, respectively. In political rights category Abkhazia has 4 points and in civil liberties – 5; South Ossetia has 7 points in political rights category and 6 in civil liberties.