ახალგორის გამგებელი გადადგა
ახალგორის გამგებელი ზურაბ გათენაშვილი გადადგა.  ახალგორის საკრებულოს გადაწყვეტილებით, გამგებლის მოვალეობას 3 თვით ნუგზარ თინიკაშვილი შეასრულებს. ის “ადამიანის უფლებათა ცენტრთან” საუბარში ამბობს, რომ მას ეს თანამდებობა საკრებულომ თავად შესთავაზა. 3 თვის შემდეგ კი კონკურსი გამცხადდება და ახალგორის გამგებლის პოსტზე მსურველებს განცხადების შეტანა შეეძლებათ. როგორც მოვალეობის შემსრულებელი ნუგზარ თინიკაშვილი ჩვენთან საუბრისას აცხადებს, კონკურსში მონაწილეობას თვითონაც მიიღებს.
ცნობისათვის, ახალგორის გამგეობა 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ, რაც საქართველოს ხელისუფლებამ ახალგორის რაიონზე კონტროლი დაკარგა, წეროვანში გადავიდა. რეალურად ეს დაწესებულება ვერანაირ სერიოზულ საკითხს ვერ წყვეტს. მან ომიდან პირველივე წლებში დევნილთათვის გამოყოფილი კოტეჯებისა და კომპენსაციების გაცემით დაკავდა და არაერთი მომჩივანიც გაიჩინა.
მისი ძირითადი ფუნქცია დღესდღეობით დევნილის სტატუსის ასაღებად საჭირო ცნობის გაცემაა. თუმცა, როგორც ახალგორელები ამბობენ, აღნიშნული დაწესებულება მათ სწორედ ამ მხრივ უქმნის პრობლემებს და ხშირ შემთხვევაში ყოველგვარი არგუმენტის გარეშე უარითაც ისტუმრებს.
“სხვისი დანაშუალების გამო შესაძლებელია მოსახლეობა დაზარალდეს. ვინც მართლა დააშავა, არაფერს მოსთხოვენ და რეალურად ისევ ხალხი უნდა გაიჭყლიტოს. და ამ დროს გამგებელი მე უნდა ვიყო!” – ასე ხსნის გამგებლობიდან გადადგომის მიზეზს ახალგორის მუნიციპალიტეტის უკვე ყოფილი გამგებელი ზურაბ გათენაშვილი.
“სხვის მიერ ჩადენილ დანაშაულებში” კი, როგორც თავად გათენაშვილი ამბობს, 2008-2009 წლებში ახალგორის გამგეობის მიერ გაცემულ კომპენსაცია-კოტეჯებს გულისხმობს, რომელთა შესახებაც უკვე წელიწადზე მეტია მთავარი პროკურატურა გამოძიებას აწარმოებს. აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით გასული წლის ბოლოს ახლგორის მუნიციპალიტეტის ბოლის თემის რწმუნებული რობინზონ გვრიტიშვილია დაკავებული.
ზურაბ გათენაშვილი: “ვთვლი, რომ ჩემი შესაძლებლობები უკვე ამოვწურე. განცხადება ჩემი სურვილით დავწერე და უკვე დაკმაყოფილებულია. რაც შემეძლო, ის გავაკეთე და სხვა მტკივნეულ საქმეებს ვერ ვიტვირთავ. სხვის გაფუჭებული საქმეების გამოსწორებას მე, ალბათ, ვერ შევძლებდი. ყოველ შემთხვევაში, აქ ყველა მაინც გამგებელს თვლის პირველ პირად. ამიტომაც ჩემზე იქნებოდა აქცენტი. გაფუჭებულ საქმეებში ძირითადად კოტეჯებისა და კომპენსაციების გაცემა იგულისხმება, რომელშიც მე არაფერ შუაში ვარ. მაგრამ ამ საქმეს ხომ გამოსახლება მოჰყვება?! სხვისი დანაშაულების გამო შესაძლებელია მოსახლეობა დაზარალდეს“.
ზურაბ გათენაშვილმა გამგებლად ერთი წელიც არ იმუშავა. ის გასული წლის აპრილში ახალგორის საკრებულომ 100-ზე მეტი მსურველიდან აარჩია.
ახალი გამგებლის არჩევამდე კი, მოვალეობას ნუგზარ თინიკაშვილი შეასრულებს. ის  წლების წინ, ომამდე ახალგორის გამგებელი იყო. გასული წლის იანვარში, როცა ყოფილმა გამგებელმა ზურაბ ფიცხელაურმა თანამდება დატოვა, ახალგორში ბევრი საიუბრობდა იმაზე, რომ გამგებელი ნუგზარ თინიკაშვილი იქნებოდა. თუმცა მაშინ თავად თინიკაშვილი ამბობდა, რომ გამგებლობის სურვილი არ ჰქონდა და არც განაცხადი წარუდგენია კონკურსზე.

Akhalgori District Governor Resigned
Akhalgori district governor Zurab Gatenashvili resigned. Based on the decision of the Akhalgori municipal board, Nugzar Tinikashvili will implement duties of the district governor during three months. Tinikashvili told Human Rights Center that municipal board had offered the position to him. After three months, competition will be announced and applicants for the district governor’s position will be able to submit applications. Interim district governor Nugzar Tinikashvili said he will also participate in the competition.
Akhalgori district administration moved to Tserovani settlement after government of Georgia lost jurisdiction over the district as a result of 2008 August Armed Conflict. In fact, this institution cannot resolve any serious problems. In the first years of its existence after 2008 war, they were busy with issuing cottages and compensations to IDPs that caused serious discontent among people.
Their main function today is to give residence certificates to people who seek IDP status. However, local people say the district administration creates problems for them in this direction too and very often they refuse to give certification without any arguments.
“Population might be damaged because of certain people’s crimes. Real perpetrators will remain unpunished and people will get victimized finally. And shall I be district governor in similar situation?!” former district governor Zurab Gatenashvili explained reason of his resignation.
As for “crimes committed by other people,” Gatenashvili meant illicitly issued compensations or cottages by the Akhalgori district administration in 2008-2009. The Chief Prosecutor’s Office has been investigating this case for over the year. At the end of 2013, attorney of Boli community Robinzon Gvritishvili was arrested with regard to the case.
Zurab Gatenashvili. “I believe I have exhausted my possibilities in the district. I personally wrote resignation application and it was satisfied. I did what I could do and cannot take responsibility of other painful matters. I will not be able to correct others’ mistakes. At least, everybody perceives district governor as a leader in the district. So, I would have been target of their complaints. They complain about illegal issuing cottages and compensations to IDPs where I have no connection. However, when this case is investigated, people will be evicted from cottages. So, population will get damaged because of others’ mistakes.”
Zurab Gatenashvili was on the position less than one year. In April 2013, Akhalgori municipal board selected him among 100 applicants.
Before new governor is elected, Nugzar Tinikashvili will implement duties of the governor. Years ago, before August 2008, he was district governor. In January 2013, when former governor Zurab Pirtskhelauri resigned, people spoke in Akhalgori that Nugzari Tinikashvili would replace him but the latter said he did not have desire to occupy the position and did not even send application to the competition commission.