სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებული სტატუსების გამო, თელავის უნივერსიტეტის სტუდენტს გაფრთხილება მისცეს
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტის ნოდან ეჟიშვილის საქმე უნივერსიტეტის რექტორმა ავთანდილ ღელაღუტაშვილმა ეთიკის კომისიას გადასცა. მიზეზი სტუდენტის მიერ სოციალურ ქსელ "ფეისბუქში"გამოქვეყნებული კრიტიკული სტატუსები გახდა. სტუდენტი ეთიკის კომიტეტის სხდომაზე გუშინ დაიბარეს და გაფრთხილება გამოუცხადეს. ეთიკის კოდექსი სასჯელის სახით სხვა დისციპლინურ სანქციებს და უნივერსიტეტიდან დათხოვნასაც ითვალისწინებს.
ნოდარ ეჟიშვილი თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამართალმცოდნეობის სპეციალობის მე–4 კურსის სტუდენტია. იგი სტუდენტურ გაერთიანება „ახალ ტალღას“ ხელმძღვანელობს.
ნოდარ ეჟიშვილის განაცხდებით ზოგიერთი მის მიერ გამოქვეყნებული სტატუსი წელიწად-ნახევრის წინ არის დაწერილი და თავადაც აღარ ახსოვდა: „რექტორის ხელმოწერით  ჩემი 38 გვერდიანი კომენტარები და სტატუსები, საიდანაც ზოგიერთი წელიწად-ნახევრის წინ არის დაწერილი და მეც აღარ მახსოვდა, გადასცეს ეთიკის კომისიას. განიხილეს ეს საკითხი და გაფრთხილება მომცეს. ალბათ ოქმიც შედგება დღეს. ეთიკის კოდექსი ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციას, აზრის თავისუფალდ გამოხატვის გამო მსჯიან. თელავის უნივერსიტეტში ცდილობენ თავისუფალი აზრის ჩახშობას. ეს იყო თითის დაქნევა არა მხოლოდ ჩემ მიმართ, როგორც თავისუფლად მოაზროვნე სტუდენტისთვის, არამედ თითი დაუქნიეს ყველა იმ სტუდენტს, ვინც მომავალში აპირებს, რომ უნივერსიტეტში თავისუფალი აზრი გამოთქვას. გუშინ მწერდნენ კიდეც, როგორ ვიაქტიუროთ, როცა ეთიკის კომისიაზე გადაგვცემენო“.
ოფიციალური დოკუმენტაციის მიხედვით, 2013 წლის 31 დეკემბერს გამართულ უნივერსიტეტის აკადემიური საბჭოს სხდომაზე (სხდომის ოქმი N7), პროფესორმა ელიზბარ ელიზბარაშვილმა, რომელიც ამავე დროს აკადემიური საბჭოს წევრია, გააკეთა ზეპირი განცხადება იმის თაობაზე, რომ სტუდენტი ნოდარ ეჟიშვილი შეურაცხმყოფელ განცხადებებს აკეთებს უნივერსიტეტზე და მის პროფესურაზე, ამ ყველაფერს კი სისტემატურად აქვეყნებს "ფეისბუქში"-ში.
სხდომის ოქმის მიხედვით, აკადემიურმა საბჭომ, რომელსაც უნივერსიტეტის რექტორი ხელმძღვანელობს, ნოდარ ეჟიშვილის საკითხთან დაკავშირებით განმარტა, რომ მსგავსი ქმედებების განხილვა ეთიკის კომისიის პრეროგატივაა. უნივერსიტეტის რექტორის ოფიციალური დადგენილებით, 2014 წლის 27 იანვარს, ეჟიშვილის საკითხი განსახილველად ეთიკის კომისიას გადაეცა.
რექტორის დადგენილებას თან ერთვის ნოდარ ეჟიშვილის მიერ „ფეისბუქში“ გამოქვეყნებული მოსაზრებებიდან ამონარიდები:
კანონი ძალაში შევიდა და რექტორი ისევ ადგილზეა. აკადემიურ საბჭოს აშკარად სკლეროზი დაემართა, თუ მე მეჩვენება რამე? სანამ თვითონ რექტორი არ გეტყვით, გამიშვითო, არ გაუშვებთ?“
„ეტყობა ზოგიერთი მეტისმეტად ღრმად გადაშვებულა ოცნებებში. ცხოვრებაში სკამი არ უნახავთ და თავში აუვარდათ თანამდებობები“;
„ბაყაყები ყველაზე კარგად ჭაობში გრძნობენ თავს და დღეს ეს ყველაზე კარგად გამოჩნდა“;
„ხალხი გამდიდრდა, არაფრის კეთებით იმდენი ფული იშოვა უნივერსიტეტის საზოგადოებამ“;
„ჩემნაირად ვინც აქტიურობდა, ყველას რაღაც ჭორი მოუგონეს და შეაშინეს, ზოგს მშობლების ჩარევით შეაცვლევინეს აზრები და ზოგი სხვა რამით შეაჩერეს. ვინც დავრჩით, ისევ გვებრძვიან“;
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორის და აკადემიური საბჭოს წევრის ელიზბარ ელიზბარასშვილის განცხადებით, ნოდარ ეჟიშვილი განზრახ მოქმედებს ისე, რომ უნივერსიტეტს  შეურაცხყოფა მიაყენოს: "სპეციალობები, ფაკულტეტები და ჯგუფები არ დაკომპლექტდა და ერთ–ერთი მთავარი მიზეზი სწორედ ეს იყო. წარამარა იბარებდნენ მაგას და გამოჰყავდათ ტელევიზიაში. ეს ბიჭი ჰყავდათ სპეციალურად შეკრული იმისათვის, რომ უნივერსიტეტისთვის მიაყენებინა შეურაცხყოფა და აი, შედეგიც ეგ იყო, რომ ჩვენ არ დაგვიკომპლექტდა ჯგუფები. უნივერსიტეტის და რექტორის გინებით დაჰყავდათ ტელევიზიაში. ეს იყო სწორედ ის ანტიპიარი, რის შედეგადაც უნივერსიტეტმა ვერ მიიღო შესაბამისი კონტიგენტი".
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეთიკის კოდექსი დამტკიცებულია კოლეგიური საბჭოს მიერ 2013 წლის 17 იანვარს. კოდექსის მიხედვით, დოკუმენტი აღწერს უნივერსიტეტის ეთიკურ პრინციპებს, სტანდარტებს და ეთიკური პრინციპების შელახვამ შეიძლება გამოიწვიოს დისციპლინური სანქცია, ან უარეს შემთხვევაში უნივერსიტეტიდან დათხოვნა. კოდექსში მითითებულია, რომ უნივერსიტეტის თითოეული სტუდენტი ვალდებულია იმოქმედოს უნივერსიტეტის ეთიკური სტანდარტების შესაბამისად; კოდექსის თანახმად, სტუდენტებმა არ უნდა გაავრცელონ შეურაცხმყოფელი ინფორმაცია აკადემიურ და ადმინისტრაციულ პერსონალზე და სხვა სტუდენტებზე.

Telavi University Student Warned for His Status in Social Network
Rector of Telavi State University Avtandil Gelegutashvili assigned case of the student Nodar Ezhishvili to the Ethic Commission for his critical statuses about the university in the social network Facebook. The student was called to the ethic commission session, where he received warning. The Ethic Code imposes some other disciplinary sanctions and dismissal from the university as punishment.
Nodar Ezhishvili is fourth year student at the law faculty of the Telavi State University. He is head of student union New Wave.
Nodar Ezhishvili said he had posted some status more than one year ago and did not remember them at all. “38-page comments and status with the rector’s signatures were assigned to the Ethic Commission; part of them was written more than one and half year ago and I did not remember them. The Commission might issue protocol on me. Ethic Code contradicts the Constitution of Georgia because they punished me for freedom of expression. Administration of the Telavi University tries to kill free opinion. It was exemplary punishment for other students, who have free opinion and intend to express their opinions in future. They wrote to me yesterday, how they should be active, if their case will then discussed by the ethic commission.”
According to official documentation, Professor Elizbar Elizbarashvili stated at the December 31, 2013 session of the University Academician Council (session protocol N 7) that student Nodar Ezhishvili was making insulting statements about the university and professors; Elizbarashvili said the student systematically published critical posts in Facebook.
According to the session protocol, the academician council, which is headed by the university rector, clarified with regard to Nodar Ezhishvili’s case that discussion of similar facts is within the competence of the Ethic Commission. Based on the official resolution of the University rector, on January 27, 2014, Ezhishvili’s case was sent to the commission for farther discussion.
Extracts from Nodar Ezhishvili’s posts on Facebook was enclosed to the rector’s resolution.
“The law went in force and the rector is still on his position. Academician Council seems to have sclerosis. Will not you dismiss the rector before he personally requests it?”
“Apparently, some of them are dreaming very actively. They have never been on high positions in their lives and now they are under influence.”
“Frogs feel most comfortable in the swamp and today it became very evident.”
“People have got rich; university society earned so much money without any effort at all.”
“They spread rumors about everybody who was as active as I am now. Some of them changed their opinions after they forced their parents to interfere; others were compelled by different methods. Those, who continue protest, they are still fighting against us.”
Professor and member of the academician council Elizbar Elizbarashvili said Nodar Ezhishvili purposefully insults the university. “Professions, faculties and groups were not established and it was one of the main reasons. He was often interviewed by TV-Companies. This boy was selected for insulting the university and it was the result. It was smear campaign against the university as a result of which we could not receive qualified professionals.”
Ethic Code of the Telavi State University was approved by the collegial council on January 17, 2013. According to the Code, the document describes ethic principles and standards of the university; violation of those principles might cause disciplinary sanction or even dismissal from the university. The Code states that each student is obliged to act in accordance to the Ethic Standards of the University; according to the same document, students shall not spread insulting information about academician and administrative personnel or other students of the university.