ახალგორის ქართულ სკოლებში ისტორიას ცხინვალში გამოცემული სახელმძღვანელოებით შეასწავლიან
ახალი სასწავლო წლიდან სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო განათლების სამინისტრო ახალგორის ქართულ სკოლებში ცხინვალში ქართულ ენაზე გამოცემულ ისტორიის წიგნებს შეიტანს. მათში  ახალგორის სკოლებში ისტორიის სწავლების ახალი კურსი შევა, სადაც რუსეთი “ოკუპანტად” და აგრესორად” წარმოჩენილი აღარ იქნება. ახალგორის ქართული სკოლის მასწავლებლები ჩვენთან საუბარში ამბობენ, რომ ისინი ამის შესახებ საქმის კურსში არიან.
“ახალგორის რაიონის ქართული სკოლების ისტორიის ამჟამინდელ სახელძღვანელოებში რუსეთი წარმოჩენილია, როგორც აგრესორი და ოკუპანტი, საქართველო კი მსხვერპლი. სწორედ ამიტომაც ახალი სასწავლო წლიდან მათ ახალი სახელმძღვანელოები ექნებათ, ისევ ქართულ ენაზე,” - აღნიშნულთან დაკავშირებით სწორედ ასეთი პოზიცია აქვს დე ფაქტო განათლების სამინისიტროს, რომელიც ინტერნეტ-გამოცემა “კავკაზსკი უზელ’-მა გააჟღერა.
სახელმძღვანელობში, რომელთა შეცვლაც იგეგმება, არის ასეთი პარაგრაფები “რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის აგვისტოს ომი”, ”რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიები საქართველოში”, “კავკასიაში რუსეთის გავლენის შედეგად საქართველოში არსებული სიტუაცია”. ამ პარაგრაფებს ერთვის კარიკატურებიც.
ახალგორის ადმინიტრაციის ვიცე-ხელმძღვანელი ალექსანდრე ბარათაშვილი “კავკაზსკი უზელთან” საუბარში აცხადებს, რომ ახალგორის რაიონის 11 სკოლიდან 6 ქართულია, 5 ოსური. რაიონის ქართული სკოლის დირექტორის ნინო ამირანაშვილის თქმით, სკოლებში სახელმძღვანელოები თბილისიდან შემოდის: “ქართულ სკოლაში პირველიდან 11 კლასამდე 55 მოსწავლე სწავლობს. სწავლება ქართულ ენაზე მიმდინარეობს. კადრებთან დაკავშირებით პრობლემები არ გვაქვს, რადგან ყველა საგნის მასწავლებელი გვყვავს,’ - უცხადებს ამირანაშვილი აღნიშნულ ინტერნეტ-გამოცემას. მისივე თქმით, მოსწავლეები 5 ენას სწავლობენ - ინგლისურს, გერმანულს, რუსულს, ქართულს და ოსურს. დირექტრი იმასაც აღნიშნავს, რომ ყველა ენა, გარდა ქართულისა, ისწავლება როგორც უცხოური.
სკოლის დირეტორი ირწმუნება, რომ სასწავლო გეგმასა და პროგრამებს ყოველწლიურად სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო განათლების სამინისტროსთან ათანხმებს.
აღნიშნული სიტუაციის შესაცვლელად სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო განათლების სამინისტრო ახალი სასწავლო წლისთვის საჭირო ზომების მიღებას გეგმავს: “ჩვენთვის ცნობილია, როგორი სახელმძღვანლოებით ასწავლიან ისტორიას ქართულ სკოლებში. ჩვენ ეს სახელმძღვანელოები უკვე ავკრძალეთ. მომავალი წლიდან კი სკოლებში შევა ისტორიის ახალი სახელმძღვანელოები ქართულ ენაზე, რომელიც სამხრეთ ოსეთში გამოიცემა,” - აცხადებენ დე ფაქტო უწყებიდან.
ცხინვალში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციის “სოციალურ-ეკონომიკური და კულტურული სააგენტო სამხრეთ ოსეთის განვითარებისთვის” დირექტორი დინა ალბოროვა, რომელიც ქართულ-ოსური სამოქალაქო დიალოგების ძალიან ხშირი მონაწილეა, ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ ახალგორის მოსახლოების ინტეგრირების პროცესი სამხრეთოსურ საზოგადებაში არასწორი მიმართულებით მიმდინარეობს: “ერთი ქვეყნისა და ტერიტორიის საზოგადოებაში სხვადასხვა ისტორიას სწავლობენ. აქ საუბარი არაა ენაზე; რომელ ენაზე ილაპარაკებს პირი - ეს მისი პირადი არჩევანია, მით უმეტეს, რომ ჩვენ ეთნიკური უმცირესობების უფლებები უნდა დავიცვათ. როცა ვსაუბრობთ ლენინგორის რაიონის მოსახლეობის ინტეგრირებაზე, აქ იგულისხმება არა მხოლოდ ქართველი, არამედ ოსი ეროვნების მოსახლეობაც, რომლებიც ორიენტირებულები არიან საქართველოსკენ. თუკი ჩვენი შვილების ერთი ნაწილი, რომლებიც სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკაში ცხოვრობენ, რუსი ჯარისკაცის სახეს შეისწავლიან, როგორც აგრესორს და ოკუპანტს, მეორე ნაწილი კი რუს სამხედროს უყურებს, როგორც სამხედრო აგრესიისგან დამცველს, ეს ყველაფერი სამომავლოდ იქნება კონფლიქტის გაღვივების არსებითი მიზეზი,” - ამბობს დინა ალბოროვა.
მისივე მოსაზრებთ, სახელმძღვალეობი არასწორი ისტორიით - ეს არის როგორც ცენტრალური, ასევე რაიონული ხელისუფლების მიერ დაშვებული შეცდომის ნაწილი. ალბოროვა მიიჩნევს, რომ ახალგორი-ცხინვალის იშვიათი საგზაო კავშირები, რაიონში არარსებული საჭირო სამედიცინო პირობები და სხვა მრავალი საკითხი, რაც ნორმალურ სოციალურ განვითარებას გულისხმობს, შედეგად გვაძლევს იმას, რომ “ახალგორში არსებული საზოგადოება მოწყვეტილია სამხრეთ ოსეთის დანარჩენ ნაწილებს.”
ახალგორის ქართული სკოლის მასწავლებლები აცხადებენ, რომ ყოველივე ცვლილების შესახებ მათთვის ცნობილია: “ამის შემოწმება, თუ როგორ ხდება ქართულ სკლებში ისტორიის საგნის სწავლება, მართლაც იყო. მე-9 კლასის ისტორიის სახელმძღვანელოში მართლაც არის რუსეთი წარმოჩენილი საკმაოდ არაკორექტულად, რაც იწვევს აქაური მმართველი ძალის (და არა მარტო მმართველი ძალის, არამედ ოსი ეროვნების მოსახლეობისაც) გაღიზიანებას. ამიტოამც დაიგეგმა ისტორიის სახელმძღვანელოს შეცვლა. მაგრამ რამდენად სწრაფად განხორციელდება ეს და ახალი სასწავლო წლიდან შემოიტანენ  თუ არა ახალ სახელმძღვანელოებს  ჩვენს სკოლებში, ეს სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო განათლების სამინისტროზეა დამოკიდებული,” - გვითხრა ერთ-ერთმა მასწავლებელმა.

At Akhalgori District Georgian Secondary Schools History Is Taught from Text-Books Published in Tskhinvali
From new school year, South Ossetia’s de-facto education ministry will introduce new Georgian history books in Georgian secondary schools of Akhalgori district and they will be published in Tskhinvali. New course of history lessons will be introduced in the Akhalgori district schools, where Russia will not be presented as “occupant” and “aggressor”. Teachers of local Georgian schools say they were informed about it.
“In current edition of history text-books used in Akhalgori district Georgian schools Russia is presented as aggressor and occupant; whilst Georgia is victim. So, from the new school year local schools will have new text-books though in Georgian language again,” de-facto education minister told online edition Caucasus Knot.
There are paragraphs in the current edition of text-books, which contain following phrases: “Russian-Georgian August 2008 war,” “Territories occupied by Russia in Georgia,” “situation in Georgia as a result of Russian influence in the Caucasus…” the paragraphs are followed by caricatures.
Deputy Head of Akhalgori legitimate administration Aleksandre Baratashvili told Caucasus Knot that 6 out of 11 schools in the district are Georgian. Director of the Georgian school Nino Amiranashvili said they receive text-books from Tbilisi. “There are 55 pupils in Georgian school and they study in Georgian language. We do not have problem about personnel because we have Georgian teachers of all subjects,” Amiranashvili told the online edition and added that pupils learn five languages – English, German, Russian, Georgian and Ossetian. The director noted that all languages are taught as foreign languages except Georgian.
School director claims they agree education plan and programs with the de-facto education ministry of South Ossetia.
De-facto education ministry intends special measures to change current situation in Akhalgori district Georgian schools. “We are informed about history text-books in Georgian schools. We have already prohibited them. Next year new text-books will be sent to schools in Georgian language; they will be published in SO,” the de-facto ministry’s representatives say.
Director of Tskhinvali based nongovernmental organization Social-Economic and Culture Agency for South Ossetia’s Development Dina Alborova, who is frequent participant of Georgian-Ossetian civil dialogues, underlined that Akhalgori district’s integration process into South Ossetian society is going on incorrectly. “Pupils of one country and territory learn different histories. We do not mean the language – it is their personal choice; moreover we should protect rights of ethnic minorities. When we speak about integration of the Leningor district’s population, we mean both Georgian and Ossetian people, who are oriented at Georgia. If one part of our children, who live in South Ossetia, will learn that Russian soldier is aggressor and occupant and second part will learn that Russian soldier protects them from aggression, it will become real reason for escalation of conflict in future,” Dina Alborova said.
She thinks the text-books with incorrect history is mistake of both central and district governments. Alborova believes rare road connections between Akhalgori and Tskhinvali, lack of necessary medical service in the district and many other problems, that delay normal social development, results into “separation of Akhalgori population from other parts of South Ossetia.”
Teachers from Akhalgori district Georgian schools say they were informed about amendments. “They really checked how history was taught in Georgian schools. Russia is really presented very incorrectly in the 9th grade text-book that annoys local government (and not only government but ethnic Ossetian population too). So they planned to change the history book. We do not know whether it will finish soon and they will introduce new text-books next school year; it depends on the South Ossetia’s de-facto education ministry,” a teacher said.