ლამბალოს 45-ე საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის ბიულეტენები გაბათილდა
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელთა წინასწარი მონაცემებით, 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებთან შედარებით, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიების შემადგენლობა უკეთესად იყო მომზადებული. თუმცა, დაფიქსირებული დარღვევების უმეტესობა ამ არჩევნებზეც საარჩევნო ადმინისტრაციის პროფესიონალიზმის დეფიციტით და კვალიფიკაციის ნაკლებობით არის გამოწვეული.
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში, ლამბალოს 45-ე საარჩევნო უბანში გადასატან ყუთზე სულ 29 ამომრჩეველი იყო დარეგისტრირებული. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლის მოთხოვნით, ყველა მათგანის მიერ მიცემული ხმა გაბათილდა. ხმების გაბათილების მიზეზი გახდა ის, რომ საარჩევნო სიებში არც ერთი ამომრჩევლის ხელმოწერა არ იყო დაფიქსირებული.
როგორც ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელი განმარტავს, ამომრჩევლები შესაძლოა, ვერ ერკვევიან საარჩევნო პროცედურებში კარგად, მაგრამ კომისიის წევრები ვალდებულნი იყვნენ, მათთვის შეეხსენებინათ, რომ ხმის მიცემასთან ერთად, სიაში ხელიც უნდა მოეწერათ.

Mobile Box Ballots Annulled in #45 Precinct in Lambalo
According to the preliminary assessments of observers of Human Rights Center, compared to 2013 Presidential Elections, the commissioners for local self-government elections were better prepared. However, most of the violations were still caused by the lack of professionalism and qualification of electoral administration.
In #45 Lambalo precinct of Sagarejo municipality, there were 29 voters registered for voting through the mobile ballot box. By the request of Human Rights Center’s observer, all of these votes were annulled. The reason for this decision was the fact that there were no signatures made in the electoral lists.
As the observer of Human Rights Center explains, the voters might not be well aware of the electoral procedures but the commissioners were obliged to remind them to make signatures.