უფლებათა ცენტრი მსჯავრდებულის წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტების გამოძიებას მოითხოვს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 2012 წლიდან იცავს #6 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მყოფი მსჯავრდებულის, თამაზ რასოიანის ინტერესებს მის წინააღმდეგ წარმოებული სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებით. წლების განმავლობაში ამ საქმის თაობაზე ორგანიზაციამ არაერთ უწყებას მიმართა, რათა მომხდარიყო შესაბამისი რეაგირება, ჭეშმარიტების დადგენის მიზნით.
ამავდროულად, თამაზ რასოიანი წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის მსხვერპლია, რამაც მის ჯანმრთელობაზე მძიმე კვალი დატოვა. ქვემო ქართლის საოლქო პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილის წარმოებაში არსებულ სისხლის სამართლის საქმეზე (#042091012801) 2013 წლის 17 მაისს თამაზ რასოიანი ცნობილ იქნა დაზარალებულად სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის #6 დაწესებულების თანამშრომლების მიერ ამავე დაწესებულების პატიმართა წამების ფაქტზე.
მსჯავრდებულმა გამოძიებას მისცა სრულყოფილი ჩვენება და დაასახელა მის წამებაში მონაწილე 6 პირი, რომელთაგან მხოლოდ ჯონი ივანაშვილსა და ლაშა კაპანაძის მიმართ დადგა გამამტყუნებელი განაჩენი. ხოლო დანარჩენების მიმართ საგამოძიებო მოქმედებები არ გატარებულა. აღსანიშნავია, რომ მსჯავრდებულის მიერ დასახელებული ერთ-ერთი პირი - კ. ბ.-ძე საქართველოს პარლამენტის წევრია და მას ამჟამად დეპუტატის იმუნიტეტი იცავს.
14 აპრილიდან მსაჯავრდებულმა თამაზ რასოიანმა სასჯელაღსრულების #6 დაწესებულებაში გამოაცხადა შიმშილობა საქმის გადახედვის მოთხოვნით. მან ასევე მოითხოვა ნახევრად ღია ტიპის დაწესებულებაში გადაყვანა. შიმშილობის 33-ე დღეს, ჯანმრთელობის გართულების გამო, რასოიანი კატასტროფის ბრიგადამ გადაიყვანა ღუდუშაურის სახელობის ეროვნულ სამედიცინო ცენტრში. თუმცა, ამის შემდეგ ნახევრად ღია ტიპის დაწესებულებაში იგი დღემდე არ გადაუყვანიათ.
თამაზ რასოიანი დღეისათვის კვლავ იმყოფება სასჯელაღსრულების #6 დაწესებულებაში, სადაც წარსულში მასზე განსაკუთრებული სისასტიკით მიმდინარეობდა წამება. პატიმარი აცხადებს, რომ იგივე დაწესებულებაში მისი დატოვება განმეორებითი წამების ტოლფასია.
ვინაიდან ქვეყანაში ამ ეტაპზე არ არსებობს უკანონო განაჩენების გადასინჯვის სამართლებრივი მექანიზმი, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა წერილობით მიმართა საქართველოს პრეზიდენტს, რათა განსაკუთრებულ გარემოებად მიიჩნიოს თამაზ რასოიანის პატიმრობა უკანონო განაჩენის საფუძველზე და მიიღოს  დადებითი გადაწყვეტილება  მის  შეწყალებაზე, პატიმრობიდან განთავისუფლების მიზნით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს მთავარ პროკურატურას, უზრუნველყოს თამაზ რასოიანის მიმართ განხორციელებული წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტების სრულყოფილი გამოძიება, რათა დაისაჯოს ყველა ის თანამდებობის პირი, ვინც მონაწილეობდა მსჯავრდებულის ცემასა და წამებაში.
ასევე, მივმართავთ საერთაშორისო ორგანიზაციებს და დიპლომატიურ კორპუსს,  კონტროლზე აიყვანონ  მსჯავრდებულ თამაზ რასოიანის  საქმე.

Human Rights Center Reuqests Investigation into the Facts of Prisoners’ Torture and Inhuman Treatment
June 26, 2014
Human Rights Center has been defending the rights of the convict Tamaz Rasoyan since 2012, who serves his term in the penitentiary establishment # 6. The Center has petitioned to different institutions with regard to the criminal case he is convicted for and requested effective re-investigation into the case.
Furthermore, Tamaz Rasoyan was victim of torture and inhuman treatment that significantly harmed his health. On May 17, 2013 investigation unit at the Kvemo Kartli Regional Prosecutor’s Office found Tamaz Rasoyan victim into the criminal case (#042091012801) about torture of inmates of Prison # 6 by prison officers.
The convicted person gave testimony to the investigation and named six persons, who participated in his torture; only Joni Ivanashvili and Lasha Kapanadze were found guilty in the crime. No criminal prosecution was launched against four other persons. It is noteworthy that one of the alleged harassers – K. B. is a Member of the Parliament and MP immunity protects him from punishment.
Since April 14 Rasoyan started hunger strike to request review his case. He also asked for removal into semi-closed facility. On the 33th day of his hunger-strike, due to grave health conditions, Rasoyan was taken to Gudushauri National Medical Center by catastrophe medical brigade. Regardless the fact, he was not taken to semi-closed facility.
Nowadays, Rasoyan is still in the Prison # 6, where he was ruthlessly tortured and as he states, his stay in the same establishment is equal to repeated torture.
Since there is no legal mechanism created in Georgia for the review of arbitrary judgments, Human Rights Center petitioned to the President of Georgia to evaluate Tamaz Rasoyan’s imprisonment based on illegal judgment as particular circumstance and pass positive decision on his pardoning – early release from imprisonment.
Human Rights Center addresses to the Chief Prosecutor’s Office to start effective investigation into torture and inhuman treatment facts against prisoner Tamaz Rasoyan, to punish every officer, who participated in his torture and physical assault.
We also petition to the international organizations and diplomatic corps to particularly control the case of prisoner Tamaz Rasoyan.