ადამიანის უფლებათა ცენტრი პოლიტპატიმრების საქმეებისთვის „საიდუმლო“ გრიფის მოხსნას მოითხოვს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ჯაშუშობის ბრალდებით გასამართლებული პოლიტპატიმრების საქმეებისათვის  გრიფის - „საიდუმლოს“ მოხსნას და ხელახალი  ობიექტური გამოძიების ჩატარებას ითხოვს. ამის შესახებ ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა 12 სექტემბერს საინფორმაციო სააგენტო „პირველის“ პრესკლუბში გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადეს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი თავის დროზე მხარს უჭერდა „ამნისტიის შესახებ“ კანონის 22-ე მუხლის საფუძველზე, პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებული პირების გათავისუფლებას სასჯელაღსრულების დაწესებულებებიდან. ეს იყო სამართლიანი ნაბიჯი სახელმწიფოს მხრიდან, მაგრამ სამართლიანობის აღსადგენად მხოლოდ მათი გათავისუფლება არ არის საკმარისი. მიგვაჩნია, რომ პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებული პირების საქმეებს უნდა აეხსნას გრიფი „საიდუმლო“. ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი მათი რეაბილიტაციისათვის. მათ უნდა მიეცეთ საშუალება, დაამტკიცონ თავიანთი სიმართლე“, - აცხადებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურიდიული სამსახურის ხელმძღვანელი, თამარ ავალიანი.
ჯაშუშობის ბრალდებით გასამართლებული ვახტანგ მაისაია სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან პოლიტპატიმრის სტატუსით გათავისუფლდა, მაგრამ მის საქმეს დღემდე  გრიფი „საიდუმლო“ ადევს.
ვახტანგ მაისაიას განცხადებით, მას ბრალს არა რუსეთის, არამედ დასავლეთის სპეცსამსახურების ჯაშუშობაში სდებდნენ: „ჩემს საქმეში არსებული გრიფის მიხედვით, მე გამოვდივარ დასავლეთის სპეცსამსახურების სრულუფლებიანი აგენტი. დოკუმენტში დაფიქსირებულია ნატოს სპეცსამსახურები, საფრანგეთი, დიდი ბრიტანეთი, ჩეხეთი და ევროკავშირი. ეს არის მტკიცებულება, რომელიც გამოძიებამ ჩემს საქმეს თან დაურთო. ამ დოკუმენტის მიხედვით, მე ვარ ნატოს სპეცსამსახურის ჯაშუში. მოვითხოვ, რომ ამით დაინტერესდნენ ნატოს წევრი ქვეყნების შესაბამისი სტრუქტურებისა და საელჩოების წარმომადგენლები“.
გრიფი „საიდუმლო“ ადევს ასევე ერთ-ერთ ყველაზე გახმაურებულ და სკანდალურ „ფოტორეპორტიორების“ საქმეს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, ფოტორეპორტიორები თავიანთი შემოქმედებითი საქმიანობის გამო იყვნენ დაპატიმრებულნი. ორგანიზაცია პირველივე დღეებიდანვე  მოითხოვდა მათი, როგორც სინდისის პატიმრების გათავისუფლებას. მართალია, ფოტორეპორტიორები სასამართლო დარბაზიდან გათავისუფლდნენ, მაგრამ ეს მოხდა მეტად უცნაური პირობებით საპროცესო შეთანხმების ძალით და მათ სასჯელი მაინც მიესაჯათ . ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ჯერ კიდევ 2012 წლის ივლისში (ფოტორეპორტიორების გათავისუფლებიდან ერთი წლის თავზე) მოითხოვა ფოტორეპორტიორების საქმეზე გრიფის „საიდუმლო“ მოხსნა
თამარ ავალიანის თქმით, ის ფაქტი, რომ ასეთი ტიპის საქმეებს დღესდღეობით გრიფი „საიდუმლო“ ადევს, სამართლებრივად მიუღებელია. „იგივე, ვახტანგ მაისაიას საქმეზე განაჩენი არის საჯარო, შესაბამისად, არ შეიძლება, განაჩენს დაედოს გრიფი. გრიფი შეიძლება დაედოს სახელმწიფო დანაშაულების შემცველ კონკრეტულ საკითხებს, რაც მნიშვნელოვანია გამოძიებისთვის, მაგრამ არ შეიძლება, მთლიან განაჩენს დაედოს გრიფი“.
მიმდინარე წლის 14 ივლისს, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა  განცხადებით მიმართა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და  ყოფილ პოლიტპატიმარ ვახტანგ მაისაიას სისხლის სამართლის საქმეზე საიდუმლო გრიფის მოხსნა მოითხოვა. ცენტრს შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან პასუხი ჯერჯერობით არ მიუღია.
ე.წ. „ფოტოგრაფების საქმეში“ მონაწილე გიორგი აბდალაძის თქმით ის,  ამ დრომდე სამართლიანობის აღდგენის მოლოდინში იმყოფება. „სამწუხაროა, რომ ის ადამიანები, რომლებიც ჩვენს საქმეებში ფიგურირებდნენ, დღესაც თანამებობებზე არიან ძალოვან სტრუქტურებში. იმედი გვაქვს, რომ ადრე თუ გვიან ჩვენს საქმეებზე აიხსნება გრიფი. ჩვენ ვიბრძოლებთ ამისათვის და მივაღწევთ სასურველ შედეგს. სამწუხაროა, რომ დღესაც სამართლიანობის მოლოდინში ვართ“, - განაცხადა გიორგი აბდალაძემ.
გრიფი „საიდუმლო“ ადევს სიმონ კილაძის საქმესაც, რომელიც ასევე ჯაშუშობის მუხლით არის გასამართლებული. „არ ვმალავ, ამერიკის საელჩოს ვაწვდიდი ინფორმაციებს, მაგრამ არა საიდუმლოებას, არამედ ქართული პრესის მიმოხილვას. ამის შედეგად, საელჩო მიხდიდა გარკვეულ თანხას. ეს ყველაფერი ხდებოდა კანონის სრული დაცვით. ეს ფაქტი კი მთავრობამ დამალა. სავსებით ნათელია, რომ საქმე მართლაც მოითხოვს გადახედვას, უნდა აეხსნას გრიფით საიდუმლო და ხელახლა შემოწმდეს ყველაფერი“, - განაცხადა სიმონ კილაძემ.
თამარ ავალიანი პოლიტპატიმართა საქმეებში არსებულ სამართლებრივ შეუსაბამოებებზეც საუბრობს: „არ შეიძლება, ერთ სამართლებრივ სივრცეში ვსაუბრობდეთ პოლიტპატიმრებზე და იმავე სამართლებრივ სივრცეში არსებობდეს კანონიერ ძალაში შესული განაჩენები, სადაც ეს ადამიანები ჯაშუშობის უმძიმესი დანაშაულის ბრალდებით იხდიდნენ სასჯელს. დღესაც არსებობს ეს განაჩენები, მათი განაჩენების გადახედვაზე კი საქმეთა წარმოება არ არის დაწყებული. მიგვაჩნია, რომ ეს არის სამართლებრივად შეუსაბამო“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, მოხსნას გრიფი „საიდუმლო“ ჯაშუშობის ბრალდებით გასამართლებული პოლიტპატიმრების საქმეებზე. ამავე დროს, გაითვალისწინოს იმ ადამიანების საქმეების სპეციფიკაც, რომლებსაც მართალია, პოლიტპატიმრის სტატუსი არა აქვთ, მაგრამ მათ საქმეებში თვალნათლივ იკვეთება პოლიტიკური დევნის ნიშნები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ასევე მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტს, გაატაროს შესაბამისი საკანონმდებლო ზომები, პოლიტპატიმართა დროული და ეფექტური რეაბილიტაციისთვის.

Human Rights Center Requests Remove Top Secret Status from the Cases of Former Political Prisoners
Human Rights Center Requests removal of Top Secret Status from the cases of former political prisoners who were charged for espionage  and new objective investigation into their cases. Representatives of the organization made the statement at the press-conference in the press-club of the news agency “Pirveli” on September 12.
“Human Rights Centre supported release of former political prisoners from prison based on the Article 22 of the Law of Georgia on Amnesty. It was fair to release thembut it’s not enough for restoration of justice.  We believe that Top Secret Status must be removed from the cases of former political prisoners. This is very important for their rehabilitation.  They must have opportunity to prove their truth,” head of the legal aid center at Human Rights Centre Tamar Avaliani said.
Vakhtang Maisaya, who was also convicted for espionage in the past, was released from prison as a political prisoner, but his case still has Top Secret status.
As Vakhtang Maisaya states he was accused of espionage in favor for European states unlike other “spies” who were charged for the espionage in favor of Russia : “According to the status of my case, I am a spy of western special-services. Special forces of NATO, , France, Great Britain, Czech Republic and EU are mentioned in the document. This is a testimony which was enclosed to my case. Due to this document I am a spy of NATO Special Forces. I appeal to corresponding agencies of the NATO member states and representatives of their embassies in Georgia to get interested in my case.”.
One of the most resonant and scandalous case of photo-reporters also have Top secret status. According to Human Rights Centre photo reporters were arrested because of their professional activity. From the very first day of their arrest, the organization demanded their release and called them prisoners of conscience. Although photo-reporters were released from the courtroom, it happened via plea bargain and sanction was imposed on them.
Yet in July 2012 (one year after photo-reporters release) Human Rights Centre requested to remove top secret status from photo-reporters’ case.
Tamar Avaliani said that having top secret status for those cases is legal paradox.. “Identically, Vakhtang Maisayas’s verdict is public, so the case cannot have top secret status. Top secret status can be given to concrete issues which are related with the crimes against state, which is important for investigation, but entire case cannot have top secret status”.
On 14 July 2014, Human Rights Centre appealed to the Ministry of Internal Affairs and requested remove top secret status from the case of the former political prisoner Vakhtang Maisaya. However, the Center has not yet  received an answer from MIA.
Giorgi Abdaladze, one of the photo-reporters arrested for espionage, still hopes for the restoration of justice. “It is regretful, that people who participated in our case are still on their duties in law enforcement bodies. We hope sooner or later top secret status will be removed from our cases. We will fight for that and will achieve desired result. It is not good that we are still waiting for justice”- stated Giorgi Abdaladze.
Case of Simon Kiladze also has top secret status; he was also charged under the espionage article. “I’m not hiding that I was updating US Embassy with the information, but it was not secret information; it was Georgian press review. The embassy reimbursed my cooperation with them.  Everything was done in according to law. However, the government did not say anything about it. It is clear that the case must be reviewed, top secret status must be removed and everything should be investigated again”-stated Simon Kiladze.
Tamar Avaliani also speaks about legal irregularities in the cases on political prisoners: “It is impossible for us to speak in same legal aria about political prisoners and valid verdicts according to which people serve their sentence as spies.  These verdicts still exists, but their revision has not started yet. We think it is legal irrelevance”.
Human Rights Center addresses to the MIA to remove Top Secret status from the cases of former political prisoners. At the same time, the MIA must pay attention to the cases of the people, who might not have the status, but signs of politically motivated persecution were evident.
Human Rights Center calls on the Human Rights Committee at the Parliament of Georgia to take urgent measures for timely and effective rehabilitation of political prisoners.