კრიმინოგენული ვითარების გამო პარლამენტში შესაძლოა საკანონმდებლო ინიციატივა შევიდეს
ორი დღის წინ ქუთაისში საპატრულო პოლიციის თანამშრომელმა მეზობელი, 65 წლის მარტოხელა მამაკაცს სასტიკად სცემა. თავის ქალისა და ნეკნების მძიმე მოტეხილობით მევლუდ კოდუა იმერეთის სამხარეო საავადმყოფოში გადაიყვანეს, მომხდარის შესახებ კი, მედიას მისმა მეზობლებმა აცნობეს. შს სამინისტროს პრესსამსახურში განაცხადეს, რომ  ფაქტი ოფიციალურად არ დასტურდება, რადგან ადგილობრივი პოლიციისთვის არავის მიუმართავს და შესაბამისად, მოსაკვლევიც არაფერია.
„ის საცოდავი კაცი, რომელიც საცხობში მუშაობდა, მეზობელმა, პატრულის თანამშრომელმა სცემა. მომხდარის შესახებ მეზობლებს  თავად დაზარალებულმა გვითხრა, მაგრამ ახლა საავადმყოფოში მას მორიგეობით დარაჯობენ და იქ არავის უშვებენ, რადგან აზრზე მოსვლის შემდეგ მან სიმართლე არ თქვას. პოლიცია უკვე იძახის, რომ იგი კი არ უცემიათ, დაეცა და ეს დაზიანებებიც სწორედ დაცემის შედეგია,“ - აცხადებენ მევლუდ კოდუას მეზობლები.
ისინი იმ საფრთხეზეც საუბრობენ, რომელიც დაზარალებულს შესაძლოა საავადმყოფოდან გაწერის შემდეგ დაემუქროს, იმ შემთხვევაში, თუ იგი მომხდარის შესახებ სიმართლეს მოყვება.
„ეს კიდევ მეორე უბედურებაა, როცა შენს გასაჭირს ვერ ამხელ, რადგან მოძალადე პატრულის თანამშრომელია და მას ხომ არ დასჯიან? არადა, დასასჯელია. ეს სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება არაა? რა უფლებების დაცვაზე და ხალხის ინტერესების გათვალისწინებაზეა საუბარი იმის ფონზე, რაც ბოლო ხანს ჩვენს ქვეყანაში და უშუალოდ იმერეთის მხარეში ხდება. ქურდობა, ყაჩაღობა, ბავშვების დაუთოება, ძარცვა ქუჩაში, მკვლელობები. ეს იმის ბრალია, ციხის კარები რომ გახსნეს და ყველა დამნაშავე გარეთ გამოუშვეს,“ - ამბობს კოდუას ერთ-ერთი მეზობელი.
საქართველოს პარლამენტმა ამნისტიის შესახებ კანონი 2012 წლის 21 დეკემბერს მიიღო. ამნისტიის შედეგად მთელი ქვეყნის მასშტაბით 3000 პატიმარი გათავისუფლდა, 1500-ს სასჯელი გაუნახევრდება, ხოლო მათ, ვისაც არც გათავისუფლება და არც დარჩენილი ვადის განახევრება შეეხოთ, სასჯელი ერთი მეოთხედით შეუმცირდათ.
მაშინ ხელისუფლებამ ამნისტიას ყველაზე ჰუმანური აქტი უწოდა, ხოლო ოპოზიცია, ისევე როგორც საზოგადოების დიდი ნაწილი, მოსალოდნელ საფრთხეებზე ალაპარაკდა.
მაშინდელი შს მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი humanrights.ge-სთან საუბრისას აცხადებდა: "მართალია ძალიან ბევრ ადამიანს გარკვეულ მუხლებთან დაკავშირებით უარყოფითი შეხედულებები ჰქონდა. თუმცა, მინდა დავამშვიდო ყველა და ვთქვა, რომ ეჭვი იმის თაობაზე, რომ საქართველოში კრიმინოგენული თვალსაზრისით ვითარება დამძიმდება, აბსურდულია. დავამშვიდებ საზოგადოებას და ვიტყვი, რომ  საქართველოს შს სამინისტრო იზრუნებს, რათა ამნისტიის შესახებ კანონი სრულიად შესრულდეს."
დღეს პრემიერი ღარიბაშვილი კრიმინოგენულ მდგომარეობას სტაბილურად, ხოლო სამართალდამცველი სტრუქტურების მუშაობას დადებითად აფასებს.
სამაგიეროდ, აღშფოთებულია საპარლამენტო ოპოზიცია, რომელიც შს მინისტრის გადაყენებას ითხოვს და აცხადებს, რომ სტატისტიკა, რომელსაც შს სამინისტრო აქვეყნებს, უხეშადაა გაყალბებული. „ჩვენ უნდა ვილაპარაკოთ რეალური ფაქტებით, რომელთა რიცხვი დღითიდღე კატასტროფულად იზრდება და ბოლო არ უჩანს,“ - ამბობს ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი პავლე კუბლაშვილი.
გახშირებულ კრიმინალურ შემთხვევებზე, ასევე, სასამართლოს მიერ მიღებულ არაადექვატურ განაჩენებზე საუბრობს სახალხო დამცველი. უჩა ნანუაშვილის განმარტებით ბოლო პერიოდში გახშირებული ფაქტები საგანგაშოა. საჭიროა როგორც დროული გამოძიება, ასევე, პრევენციული ღონისძიებების გატარება: „ამ პროცესში ჩართული უნდა იყოს არა მხოლოდ შს სამინისტრო და პროკურატურა, არამედ, სასამართლო. ამ პროცესში მნიშვნელოვანია სასამართლო სისტემის როლი. ვგულისხმობ საკმაოდ მსუბუქ სასჯელებს, რომლებიც მძიმე დანაშაულებებზე გამოიყენება. აქ მთლიანად საზოგადოების და ხელისუფლების სხვადასხვა შტოების პასუხისმგებლობაც უნდა დადგეს, რადგან მნიშვნელოვანია შეჩერდეს ეს პროცესი და მეტი ყურადღება გამახვილდეს პრევენციაზე. ჩვენ მომავალი მსგავსი საფრთხეები თავიდან უნდა ავიცილოთ.“
საფრთხეებს არ აღიარებს და თვლის, რომ ქვეყანაში სტაბილური ვითარებაა, თუმცა, ამ მიმართულებით მოსალოდნელ საკანონმდებლო ცვლილებებზე საუბრობს ქვეყნის პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი. გასულ კვირას, მთავრობის სხდომაზე შინაგან საქმეთა და იუსტიციის მინისტრებს მან დავალება მისცა - მომზადდეს საკანონმდებლო ინიციატივა, რომელსაც საქართველოს პარლამენტი შესაბამის ვადებში  განიხილავს.

Legislative Initiative Might Be Submitted to the Parliament due to Tense Criminal Situation in the Country
September 15, 2014
Two days ago, patrol police officer ruthlessly beat 65-year-old man in my neighborhood in Kutaisi. Mevlud Kodua had his head and limbs broken and was taken to Imereti regional hospital. The neighbors informed media about the fact. Press-center of the MIA states the fact was not officially confirmed because nobody had applied to the local police office and there was nothing to study.
“The poor man worked for the bakery and his neighbor patrol police officer beat him. The victim informed the neighbors about the incident but now police officers are guarding him in the hospital and do not allow anybody to enter there because he will say the truth after recovery. Police is claiming the man was not beaten, but he fell down and injured himself,” Mevlud Kodua’s neighbors said.
The neighbors speak about the threat which the victim might face if he tells the truth after he is dismissed from hospital.
“It is another tragedy when you cannot say the truth because police officer is the abuser; nobody will punish him! Though he deserves punishment. Is not it abuse of power? How can we speak about human rights and protection of people’s interests when similar things happen in our country, particularly in Imereti region. Thievery, robbery, ironing children, robbery in the streets, murders… it is result of the amnesty, when all criminals were released,” Kodua’s neighbor said.
Parliament of Georgia passed Law on Amnesty on December 21, 2012 as a result of what 3 000 prisoners were released from prisons throughout the country; 1500 prisoners had their sentences half-reduced; the third group of convicts had their imprisonment terms reduced at one/fourth.
Then government assessed the amnesty law as a human act but the opposition, as well as big part of society, complained about possible threats.
Then Minister Irakli Garibashvili told humanrights.ge: “Although many people complained about amnestied articles, I want to calm down everybody and assure that doubts about possible raise in criminal situation in Georgia are groundless. I want to assure the society that Georgian MIA will take measures to properly implement the Amnesty Law in the country.”
Now Prime-Minister Garibashvili evaluates criminal situation as stable and work of law enforcement bodies as positive.
In parallel to that, the Parliamentary opposition is astonished and demand resignation of the Minister of Interior; they claim the statistics published by the MIA are fake. “We must speak with facts, whose number is drastically increasing day by day,” MP Pavle Kublashvili of the United National Movement said.
Public Defender of Georgia also speaks about frequent criminal facts and inadequate judgments passed by the court. Ombudsman Ucha Nanuashvili clarified that increased number of criminal facts is alarming. Both timely investigation and preventive measures are necessary. “Not only MIA and prosecutor’s office must address the problem, but also the court. The role of judiciary system is very significant. I mean relatively light sanctions, which are applied for grave crimes. Different branches of the society and government must be held responsible for current situation, because the process must stop and more attention shall be paid to prevention. We must also avoid similar threats in future.”
Prime-Minister Irakli Garibashvili does not admit there is problem in the country and believes criminal situation is stable but he spoke about necessary legislative changes in this direction. Last week, he instructed the Minister of Interior and Minister of Justice to draft legislative initiative which will be discussed by the Parliament of Georgia within reasonable time frame.