არასამთავრობო ორგანიზაციების ერთობლივი მიმართვა ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის ამოქმედების გადავადების თაობაზე
18 სექტემბერი, 2014
17 სექტემბერს საქართველოს პარლამენტმა პირველი მოსმენით მიიღო საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“. ცვლილების თანახმად, მთელი ქვეყნის მასშტაბით ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის ამოქმედების ვადა 2016 წლის 1 ოქტომბრამდე გადავადდება. ამჟამად ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი მხოლოდ თბილისის, ქუთაისისა და ბათუმის საქალაქო სასამართლოებში ფუნქციონირებს, ქვეყნის დანარჩენ ტერიტორიაზე მისი დანერგვა კი 2014 წლის 1 ოქტომბერს უნდა მომხდარიყო.
ამოქმედების თარიღის ორი წლით გადავადების მიზეზად, როგორც კანონპროექტის განმარტებით ბარათში, ასევე საკომიტეტო მოსმენებსა და პლენარულ სხდომაზე კანონპროექტის ინიციატორის  მიერ შემდეგი არგუმენტები იქნა მოყვანილი:
ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის სრული მოცულობით ამოქმედებისათვის  ბიუჯეტში თანხების არარსებობა, ორგანიზაციული და ფინანასური ხასიათის სირთულეები, რის გამოც, პირველი ინსტანციის სასამართლოებში ვერ მომზადდა ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოსთვის სხდომის დარბაზები.
ნაფიც მსაჯულთა მიერ განხილული საქმეების შემთხვევაში პროცესის გაჭიანურება, რაც გამოწვეულია, ერთი მხრივ შერჩევის საკმაოდ რთული პროცედურით და მეორე მხრივ სასამართლო სისტემაში მომუშავე პირთა არასაკმარისი კომპეტენტურობით. ინიციატორის განცხადებით, სასამართლოს მოხელეებს ახალი ინსტიტუტის შემოღებასთან დაკავშირებით არ ჩატარებიათ შესაბამისი ტრენინგები.
ნაფიც მსაჯულთა კანდიდატებში სათანადო რესურსის დეფიციტი და ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწვეტილებების არაკვალიფიციურობა. შესაბამისად, აუცილებელია ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის მოქმედი მოდელის რეფორმა.
არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის წარმოდგენილი არგუმენტები არასაკმარისი და, უმეტესად, უსაფუძვლოა მართლმსაჯულების რეფორმის ამ მნიშვნელოვანი კომპონენტის ამოქმედების შეფერხებისთვის. ამ ინიციატივასთან დაკავშირებით რამდენიმე მნიშვნელოვანი შენიშვნა გაგვაჩნია. კერძოდ, ვფიქრობთ, რომ: იმისათვის, რომ  ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის ამოქმედებისათვის არ შექმნილა სათანადო წინაპირობები, ბიუჯეტში არ ყოფილა გათვალისწინებული შესაბამისი თანხა, არ მომზადებულა შესაბამისი ინფრასტრუქტურა და არ ჩატარებულა მოსამართლეთა ტრენინგები, პასუხისმგებლობა თანაბრად ეკისრება ხელისუფლების სამივე შტოს (საქართველოს პარლამენტს, მთავრობასა და სასამართლოს). ამასთანავე, გაუგებარია, რატომ არის შეუძლებელი დღეს ბიუჯეტში ამ მნიშვნელოვანი ინიციატივის ამოქმედებისა და კონსტიტუციის მოთხოვნის შესრულებისთვის აუცილებელი ცვლილებების განხორციელება. საყურადღებოა ის გარემოებაც, რომ სახელმწიფო  ბიუჯეტის შესახებ 2014 წლის კანონის თანახმად (პროგრამული კოდი 26 01) 8 800 000 ლარი იყო გამოყოფილი სისხლის სამართლის სისტემის რეფორმის განხორციელებისათვის, მათ შორის  ნაფიცი მსაჯულების ინსტიტუტის რეფორმისათვის.
როგორც კანონპროექტის განმარტებითი ბარათიდან ირკვევა, კანონპროექტის მომზადების პროცესში კონსულტაციები მხოლოდ საქართველოს პროკურატურასთან გაიმართა, მაშინ, როდესაც აღნიშნულ პროცესში აუცილებლად უნდა ყოფილიყო ჩართული სასამართლო ხელისუფლება. მიგვაჩნია, რომ ამგვარი მნიშვნელოვანი ინიციატივების განხილვისას მნიშვნელოვანია ხელისუფლების შტოებს შორის მეტი კოორდინაცია. ცალსახად დაუშვებელია სასამართლო ხელისუფლების იგნორირება იმ საკითხების გადაწყვეტისას, რაც მართლმსაჯულების განხორციელების წესს შეეხება.
2016 წლის 1 ოქტომბრამდე ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის ამოქმედების სრული გადავადების ნაცვლად შესაძლებელი იყო ინსტიტუტის ეტაპობრივი ამოქმედება. სამწუხაროდ საპარლამენტო მოსმენებზე არ  ყოფილა მსჯელობა პრობლემების მოგვარების ხედვასა და გეგმაზე. შესაბამისად, გაურკვეველია რამ განაპირობა ნაფიც მსაჯულთა სისტემის ამოქმედების 2 წლით გადავადება. საკომიტეტო მოსმენებისას არ ყოფილა მითითება და განხილვა იმისა თუ როგორ აპირებს ხელისუფლება 2 წლის ვადაში არსებული პრობლემების მოგვარებას. კანონის მოქმედების ვადის გადავადების მიზეზად კანონის განმარტებით ბარათში ასევე დასახელებულია ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის მოქმედების დეფექტიანობა და რეფორმის საჭიროება. ამ შემთხვევაში გაუგებარია, რატომ არ წარუდგინა საქართველოს მთავრობამ პარლამენტს აღნიშნული დეფექტების გამოსწორების გეგმები;
ნაფიც მსაჯულთა განსჯადობის მოქმედება ქვეყნის მხოლოდ ცალკეულ ტერიტორიაზე ეწინააღმდეგება მოქალაქეთა კანონის წინაშე თანასწორობის პრინციპს,  ვინაიდან პირს არჩევანის უფლება განსაჯოს თუ არა ნაფიც მსაჯულთა სასამართლომ,  არა მხოლოდ დანაშაულთა კატეგორიის, არამედ იმის მიხედვით ენიჭება თუ პირველად სად წარედგინა სასამართლოს. აღნიშნული საკითხი შესაძლოა, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მსჯელობის საგანიც გახდეს.
ვფიქრობთ, რომ საქართველოს პარლამენტმა ზედმიწევნით უნდა შეისწავლოს ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის გადავადების საკითხი და მოსთხოვის აღმსრულებელ ხელისუფლებას კონკრეტული გეგმის წარმოდგენა აღნიშნული ინიციატივის სრული ამოქმედების მიზნით.

Non-governmental organizations response to plans to postpone introduction of jury trials
The Parliament of Georgia adopted a government initiated legislative proposal to amend the Criminal Procedure Code on September 18. According to the proposed amendment, the countrywide introduction of jury trials will be postponed until October 1, 2016. Currently jury trials occur only in Tbilisi, Kutaisi and Batumi city courts. The practice was to be expanded to cover the rest of the country starting on October 1, 2014.
The explanatory note of the draft law gave the following reasons for postponing jury trials by two years. The same reasons were voiced by the initiator of the draft law at committee hearings and plenary session of the Parliament:
1. Lack of budget funds allocated for the purpose of full introduction of jury trials, and organizational and financial difficulties causing inability to prepare jury trial courtrooms in first instance courts;
2. Delay in cases heard by a jury caused by complicated selection procedures as well as a lack of individuals competent in this field working in the judicial system. According to the initiator of the draft law, judicial system employees have not undergone any training related to the introduction of jury trials;
3. Lack of qualified candidates for jury selection and incompetent decisions made by the jury. Therefore, it is necessary to reform the current model of jury trials.
The arguments for postponing the introduction of this important component of the judicial reform presented to non-governmental organizations are insufficient and in most cases unreasonable. Here are some of our observations related to the proposal:
1. None of the necessary preconditions were met for the introduction of jury trials: insufficient resources were allocated from the budget, the required infrastructure was not prepared and relevant staff training was not performed. We believe that the responsibility for these failures falls on all three branches of the government (the Parliament, the government and the judiciary). At the same time, however, it is unclear why it is not possible to initiate necessary changes in the budget this year to implement this important initiative and fulfill the requirements of the Constitution. It is important to note that the Law on 2014 State Budget (program code 26 01) allocated GEL 8,800,000 to the reform of the criminal justice system, including the reform of the jury trial system;
2. According to the draft law’s explanatory note, only the Prosecutor’s Office was consulted during the drafting process of the legal amendment. The judicial authorities should have also been involved in this process. We believe that there must be a greater degree of coordination between the branches of government when dealing with initiatives of such importance. The sidelining of the judiciary in matters directly related to the execution of justice is unacceptable;
3. An alternative to a two year postponement of jury trials is the introduction of the system gradually. Unfortunately, there has been no discussion of plans or actions to implement to solve problems during Parliamentary hearings. This raises the question- why is the implementation of the system being postponed for two years? There has also been no discussion during committee hearings of how the government plans to solve the existing problems in the next two years. One of the reasons for postponing the introduction of jury trials mentioned in the explanatory note of the draft law was the existence of flaws in the current system and the need to reform it. Therefore, it is unclear why the government did not submit plans to correct these flaws to the Parliament.
4. The fact that jury trials are practiced only in certain parts of the country contradicts the principle of equality of citizens before the law. A person's right to choose whether to be tried by a jury depends not only on the severity of the crime, but also on where the case was first presented to the court. This issue may very well become a subject of discussion in the Constitutional Court.
We believe that the Parliament of Georgia should thoroughly examine the issue of the postponement of jury trials and require the government to present a concrete plan of implementation for this initiative.