უფლებადამცველები შრომითი ხელშეკრულების პირობების დარღვევებზე საუბრობენ
გორში ერთ თვეში ორი გახმაურებული შემთხვევა მოხდა შრომითი ხელშეკრულებიის დარღვევის და დასაქმებულების უფლებების შელახვის შესახებ - ასე აფასებს ,,საია“-ს რეგიონული ოფისის თავმჯდომარე ქეთი ბებიაშვილი ხიდისთავის საჯარო სკოლის ორ პედაგოგთან შრომითი ხელშეკრულებების შეწყვეტასა და ტელეკომპანია ,,დიას“  ხელმძღვანელობის მხიდან  ,,კაბალური“ ხელშეკრულების შეთავაზებას თანამშრომლებისადმი, რაც ტელევიზიის   12 თანამშრომელის სამსახურის დატოვების საფუძველი გახდა.  ქეთი ბებიაშვილის განმარტებით, ეს ორი შემთხვევა მაგალითია იმისა, რომ საჯარო და კერძო სექტორში კვლავ ირღვევა დასაქმებულის უფლებები.
ქეთი ბებიაშვილი: ,,პრობლემურ საკითხად იქნა გამოკვეთილი შრომითი ურთიერთობები. ერთი იყო ხიდისთავის სკოლასთან დაკავშირებით,  მეორე _ ტელეკომპანია „დია“-ს შემთხვევა.  ხიდისთავის საჯარო სკოლაში ადგილი ჰქონდა   დისკრიმინაციის საკითხს, რადგან ოთხიდან ორ პედაგოგს ხელშეკრულება აღარ გაუგძელდა იმის გამო, რომ დირექტორს ბოდიში წერილობით არ მოუხადეს. ასევე, პრობლემური იყო ხელშეკრულება,  რომელიც ტელეკომპანია „დია“-ს მენეჯმენტის მხრიდან ჟურნალისტებს წარედგინათ. ამ ხელშეკრულების მიხედვით, არხის დატოვების შემთხვევაში, ჟურნალისტს სხვა კონკურენტ კომპანიებში მუშაობა სამი წლის ვადით ეკრძალებოდა. შრომითი კანონმდებლობა ორივე მხრიდან უნდა იქნეს დაცული . არც  დასაქმებულის და არც დამსაქმებლის მხრიდან არ უნდა იქნეს შეთავაზებული ისეთი პირობები, რომელიც არსებითად ლახავს კანონმდებლობას და ადამიანის უფლებებს.“
,,ადამინის უფლებათა ცენტრის“  შიდა ქართლის ოფისისს იურისტის, ელზა ქერდიყოშვილის,  განმარტებითაც, რეგიონში შრომითი უფლებების და ხელშეკრულების დარღვევის შემთხვევები კვლავ ხშირია და არაერთმა მოქალაქემ მიმართა ორგანიზაციას დახმარების თხოვნით.
ელზა ქედიყოშვილი: ,,რამდენიმე საქმეს ვსწავლობთ შრომითი უფლებების დარღვევის შესახებ.  ერთ-ერთი ფაქტი სამშენებლო კოპანია ,,ნოვასა“ და იქ დასაქმებულ მუშებს ეხება, კერძოდ, ხელშეკრულებით გათვალიწინებული სამუშაოები კეთილსინდისიერად შესრულდა დაქირავებული მუშახელის მხრიდან, თუმცა  კომპანიამ აღარ აუნაზაღაურა ბოლო რამდენიმე თვის ხელფასი.  ჩვენთან კონსულტაციის შემდეგ დაზარალებული მხარე დოკუმენტაციას აგროვებს, „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ დაზარალებულების უფლებებს უკვე სასამართლოში დავიცავს.“
უფლებადამცველები ამბობენ, რომ გარდა ხელშეკრულების პირობების დარღვევისა, შეინიშნება კიდევ ერთი ტენდენციაც, ხშირად ხელშეკრულებების პირობები წინააღმდეგობაში მოდის შრომის კოდექსთან.

Last month, two resonant cases of breached labor contracts and employees’ rights occurred in Gori,- chairperson of the Gori office of the Georgian Young Lawyers’ Association Keti Bebiashvili said when commenting on the suspended labor contracts with two teachers of Khidistavi Public School and about cabal labor contract offered to the employees of TV-Company Dia by the company administration; the latter resulted into resignation of 12 employees at the company. Keti Bebiashvili said these two examples show that public and private companies breach the employees’ rights.
Keti Bebiashvili: “Problems were observed in the labor relations. One fact was observed in Khidistavi public school and second in the TV-Company Dia. In the Khidistavi Public school director did not extend labor contracts with two out of four dismissed teachers because they did not apologize to him in written form. The labor contract offered by the administration of the TV-Company Dia to its employees was also problematic. According to the contract, journalists did not have right to continue working in the rival TV-Company for the next three years after quitting the TV-Company DIA. Both parties shall follow the labor code. Neither employer nor employee shall offer such conditions to the opposite side which will contradict the law and breach human rights.”
Lawyer of Human Rights Center’s Shida Kartli office Elza Kerdikoshvili said labor rights and contracts are still very often breached in the region and many citizens have already applied to their office for help.
Elza Kerdikoshvili: “We are studying several cases on breached labor rights. One case is against the building company NOVA whose employees implemented the work in accordance to the labor contract but the company did not pay salaries of last few months to them. After the consultation with us, the victimized party started collection of documents and Human Rights Center will take their case to the court.”
Human rights defenders say they observe one more general tendency apart to the breached labor rights – the requirements of the labor agreements frequently contradict the Labor Code of Georgia.