სასამართლომ პოლიციელს წინასწარი ორთვიანი პატიმრობა შეუფარდა
ხმაური სასამართლო დარბაზში, ორთვიანი წინაწარი პატიმრობა და განაჩენის გამოცხადება  - ასე დასრულდა 6 ოქტომბერს ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში პოლიციელ ლაშა ჯიხვაშვილი სასამართლო პროცესი.
3 ოქტომბერს, ქუთაისში, დევნის ოპერაციის დროს 21 წლის მირზა ბუჩუაძის გარდაცვალებაში ბრალდებული სამართალდამცველისთვის, რომელსაც პროკურატურამ ბრალი სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებასა და განზრახ მკვლელობისთვის წაუყენა, დაცვის მხარემ 10 ათას ლარიანი გირაოს სანაცვლოდ გათავისუფლება მოითხოვა, რაც მოსამართლემ არ დააკმაყოფილა.
პროკურორ დავით ლეპერტის განმარტებით, პოლიციელმა გარდაცვლილის მიმართულებით გასროლა გამაფრთხილებელი მოქმედებისა და საკონტროლო გასროლის გარეშე განახორციელა, რაც მის ბრალეულობას ამძიმებს.
"დევნის ოპერაციის დროს მხოლოდ ერთი გასროლა განხორციელდა. დაცვის მხარისთვის აბსოლუტურად მისაღებია ის გარემოება, რომ მხოლოდ ერთადერთი გასროლა მოხდა, რომელიც დაკავების მცდელობისას, გაფრთხილების მოტივით განხორციელდა და რომელმაც, სამწუხაროდ, უბედური შემთხვევა გამოიწვია," - აცხადებს ადვოკატი გიორგი დათუაშვილი.
გარდაცვლილის ახლობლები პოლიციელისთვის, რომელიც პროცესის დროს შეუძლოდ გახდა და სასამართლო დარბაზიდან გაიყვანეს, მაქსიმალური სასჯელის გამოყენებას ითხოვენ.

Noise in the courtroom, two-month pretrial detention and announcement of the verdict – it was end of October 6 trial against police officer Lasha Jikhvashvili at Kutaisi City Court.
On October 3 police officer shot 21-year-old Mirza Buchuadze during pursuit in Kutaisi; police officer was accused of exceeding power and premeditated murder; defense side requested release from pretrial imprisonment in exchange of 10 000 lari bail for the accused but the judge declined it.
Prosecutor Davit Leperti clarified that police officer shot in the direction of the dead person without preliminary warning and control shooting that aggravates the accusation.
“There was one gunshot during the pursuit. Defense side finds it absolutely admissible that there was only one gunshot, which was made as a warning before detention and unfortunately resulted into the accident,” lawyer Giorgi Datuashvili said.
Relatives of the deceased young man demand strict punishment for the police officer, who felt bad during the trial and was taken out of the courtroom.