ბატონ  გიორგი მარგველაშვილს
მოგმართავთ საქართველოს მოქალაქის საიხან მუზაევის მიმართ უფლებების დარღვევის ფაქტთან დაკავშირებით. მას  შინაგან საქმეთა სამინისტრო ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე არ აძლევს ქვეყნის დატოვების შესაძლებლობას და უზღუდავს საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული გადაადგილების თავისუფლებას.
საიხან მუზაევმა, რომელიც 2012 წლიდან არის საქართველოს მოქალაქე, გადაწყვიტა  სასწავლო მიზნით დიდ ბრიტანეთში გამგზავრება, ამისათვის, მან მიიღო შესაბამისი ვიზა, გადაიხადა სწავლისა და ცხოვრებისათვის საჭირო თანხა. თუმცა 2014 წლის 13 იანვარს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში შეაჩერეს და ყოველგვარი სამართლებრივი და ფაქტობრივი განმარტების გარეშე არ მისცეს ქვეყნის დატოვების შესაძლებლობა. მოგვიანებით, მან კიდევ თორმეტჯერ სცადა გამგზავრება, თუმცა ყოველი მცდელობისას შსს-ს თანამშრომლების მხრიდან ანალოგიურ უკანონო ქმედებას  წააწყდა.
მუზაევი მისთვის ქვეყნის დატოვებაში ხელის შეშლას ე.წ. ლაფანყურის საქმეს უკავშირებს. მისი განცხადებით, საგამოძიებო ორგანოები აიძულებდნენ ლაფანყურის სპეცოპერაციასთან დაკავშირებულ საკითხებზე ჩვენების მიცემასა და იმ ინფორმაციის დადასტურებას, რომელსაც არ ფლობდა. შექმნილი ვითარებიდან გამომდინარე, მუზაევი თავს უსაფრთხოდ არ გრძნობს და მის მიმართ სხვა უკანონო ქმედებების განხორციელებას არ გამორიცხავს.
საიას ადვოკატის განცხადებაზე, თუ რატომ ეზღუდებოდა საიხან მუზაევს გადაადგილების თავისუფლება, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს კონტრდაზვერვის დეპარტამენტიდან გვეცნობა, რომ მათთვის ,,უცნობია იმ ფაქტობრივი და სამართლებრივი გარემოებების შესახებ, რაც საფუძვლად დაედო საიხან მუზაევის საქართველოს ტერიტორიის დატოვების უფლების შეზღუდვას.“
საიხან მუზაევმა 17.03.2014 წელს ადმინისტრაციული საჩივრით მიმართა შინაგან საქმეთა სამინისტროს, აღუწერა მომხდარი ფაქტობრივი გარემოებები და მოითხოვა ქვეყნის დატოვებაში ხელშეშლის აკრძალვა, თუმცა სამინისტრომ რეაგირების გარეშე დატოვა საჩივარი. ს.მუზაევმა უფლებების დასაცავად სარჩელით მიმართა  თბილისის საქალაქო სასამართლოს, სადაც დღემდე მიმდინაროებს საქმის განხილვა.  გვინდა აღვნიშნოთ რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელი არ გამოცხადებულა არც ერთ სასამართლო პროცესზე და არ დაუფიქსირებია სამინისტროს პოზიცია, ხოლო სასამართლოში საქმის განხილვა უსაფუძვლოდ ჭიანურდება. მუზაევის უფლებების უხეში დარღვევის ფაქტზე ინფორმირებულია როგორც შსს-ს გენერალური ინსპექცია, ასევე პროკურატურა, თუმცა, მისი განცხადებები და საჩივრები რეაგირების გარეშე დარჩა.
საქართველოს კონსტიტუციის 22-ე მუხლის თანახმად, „ყველას, ვინც კანონიერად იმყოფება საქართველოში, შეუძლია თავისუფლად გავიდეს საქართველოდან.  ამ უფლებათა შეზღუდვა შეიძლება მხოლოდ კანონის შესაბამისად, დემოკრატიული საზოგადოების არსებობისათვის აუცილებელი სახელმწიფო უშიშროების ან საზოგადოებრივი უსაფრთხოების უზრუნველყოფის, ჯანმრთელობის დაცვის, დანაშაულის თავიდან აცილების ან მართლმსაჯულების განხორციელების მიზნით“.  „საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებ საქართველოს“ კანონის თანახმად კი საქართველოს მოქალაქეს შეიძლება უარი ეთქვას საზღვრის გადაკვეთაზე: თუ იძებნება სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ან თუ წარმოადგენს ყალბ ან ძალის არმქონე საბუთებს, რასაც ს.მუზაევის შემთხვევაში ადგილი არ ჰქონია. დღემდე არცერთ უწყებას არა თუ არ დაუსაბუთებია, საერთოდ არ დაუსახელებია არც ერთი ფაქტობრივი ან სამართლებრივი გარემოება თუ არგუმენტი, რაც შესაძლებელი იყო საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციით გარანტირებული უფლების შეზღუდვის საფუძვლად განხილულიყო. საიხან მუზაევის უფლებების დარღვევასთან დაკავშირებით   სახალხო დამცველის  06.05.2014 წლის რეკომენდაციით დადგინდა  საქართველოს კონსტოტუციის 22-ე მუხლით დაცული მიმოსვლის თავისუფლებით დაცულ სფეროში გაუმართლებელი ჩარევა, რამაც მოქალაქის კანონისმიერი უფლებების შელახვა გამოიწვია. მუზაევის უფლებების უხეშ დარღვევაზე მიუთითებენ უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაციები, თუმცა აღნიშნულს არანაირი შედეგი არ მოჰყოლია.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე მოგმართავთ თხოვნით და იმ იმედით, რომ საქართველოს მოქალაქის, საიხან მუზაევის, მიმართ განხორციელებულ კონსტიტუციით დაცული უფლების უკანონო შეზღუდვას  მოჰყვება სათანადო რეაგირება. გთხოვთ შეისწავლოთ აღნიშნული ფაქტები და მოახდინოთ  შესაბამისი რეაგირება.

To:Mr.Giorgi Margvelashvili President of Georgia Mr.Irakli Gharibashvili Prime Minister of Georgia Mr.Davit Usupashvili Chairman of the Parliament of
To: Mr. Giorgi Margvelashvili President of Georgia
Mr. Irakli Gharibashvili Prime Minister of Georgia
Mr. Davit Usupashvili Chairman of the Parliament of Georgia
Hereby, we apply to you over the violation of rights of a citizen of Georgia, Saikhan Muzaev. The Ministry of Interior Affairs has prohibited him from leaving the country without providing any substantiation, and is restricting his freedom of movement guaranteed by the Constitution of Georgia.
Saikhan Muzaev, who became a citizen of Georgia in 2012, decided to travel to Great Britain to study. He obtained appropriate visa, paid for tuition, room and boarding. However, on January 13, 2014, Interior Ministry officer stopped him at Tbilisi International Airport and refused to allow him to leave the country without providing any legal or factual clarification. Muzaev tried to leave the country twelve more times but his every attempt was met with analogous illegal actions of the law enforcement authorities.
He believes that the refusal to allow him to leave the country has to do with the so-called Lapankuri case. He stated that the investigating authorities were forcing him to testify about the special operation and confirm the information that he had no possession of. Under the circumstances, Muzaev feels unsafe and believes that he may be subjected to other illegal actions.
Inquiry of GYLA’s lawyer as to why Muzaev’s freedom of movement was restricted was responded by the Department of Counter Surveillance of the Ministry of Internal Affairs of Georgia saying that they are “unaware of factual and legal circumstances that serve as the basis for restricting Saukhan Muzaev’s right to leave the territory of Georgia.”
On March 17, 2014, Saikhan Muzaev filed an administrative complaint with the Interior Ministry, describing the facts and demanding that any interference with his right to leave the country be prohibited but the Ministry has not taken any further actions in response to the complaint. S.Muzaev filed in Tbilisi City Court for protecting his Constitutional rights. His case is still pending. We would like to note that MIA representative has not attended any of the court hearings and expressed official position, while the trial has been delayed unreasonably. Both the general inspections of MIA as well as the prosecution service have been alerted about gross violation of Muzaev’s rights; however, the authorities have not taken any further actions in response to his applications and complaints.
Pursuant to Article 22 of the Constitution of Georgia, “Everyone legally within the territory of Georgia shall be free to leave Georgia. These rights may be restricted only in accordance with law, in the interests of securing national security or public safety, protection of health, prevention of crime or administration of justice that is necessary for maintaining a democratic society.” Pursuant to the law of Georgia on Exit from and Entry into Georgia by Citizens of Georgia, a citizen of Georgia can be refused to cross the border if s/he is wanted by the law enforcement authorities or if s/he presents false or invalid documents, which S.Muzaev has not committed. None of the agencies have provided any substantiation or factual and legal circumstances and arguments for justifying violation of the Constitutional right of a citizen of Georgia. In its recommendation dated 06.05.2014, the Public Defender of Georgia found illegal intrusion in the field of freedom of movement protected by Article 22 of the Constitution of Georgia, resulting in violation of the individual’s legal rights. Human rights organizations have pointed to gross violation of Muzaev’s rights but no further actions have been taken.
In this light, we apply to you requesting and hoping that adequate further actions will be taken in response to the illegal restriction of Constitutional rights of Saikhan Muzaev, citizen of Georgia. We kindly ask you to examine the foregoing facts and take adequate further actions.