აფხაზური რეაქციები რუსეთის მიერ შეთავაზებულ ხელშეკრულების პროექტზე
სეპარატისტულ აფხაზეთში რუსეთის მიერ შეთავაზებული მოკავშირეობისა და ინტეგრაციის ახალი ხელშეკრულების პროექტზე მსჯელობა მიმდინარეობს, რომლის დროსაც სეპარატისტული რეგიონის ზოგიერთი ოფიციალური პირი შეშფოთებას გამოხატავს „სუვერენიტეტის დაკარგვასთან“ დაკავშირებით და აცხადებს, რომ ხელშეკრულების თავდაპირველ ტექსტს სრულყოფა სჭირდება.
სეპარატისტული აფხაზეთის პარლამენტის თავმჯდომარემ ვალერი ბგანბამ განაცხადა, რომ დეპუტატების რეაქცია შემოთავაზებულ ტექსტზე „ახლოს იყო ნეგატიურთან“, რადგანაც მისი ბევრი პუნქტი „სუვერენიტეტის დაკარგვას ეხება“.
რუსეთის მიერ შემოთავაზებული ხელშეკრულების პროექტის კომენტირებისას ბგანბამ რადიო „თავისუფლების“ რუსულენოვან სამსახურთან „ეხო კავკაზა“–სთან ინტერვიუში 14 ოქტომბერს განაცხადა: „უფრო მეტი შეკითხვა არსებობს, ვიდრე პასუხი“.
მისი თქმით, უკვე არსებული ყოვლისმომცველი ხელშეკრულება რუსეთთან თანამშრომლობის შესახებ, რომელსაც 2008 წელს მას შემდეგ მოეწერა ხელი, რაც რუსეთმა საქართველოს სეპარატისტული რეგიონები „დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად“ აღიარა, უკვე უზრუნველყოფს ყველა საჭირო პირობას ახლო ურთიერთობებისთვის.
„საჭიროა მხოლოდ მისი შინაარსით შევსება და ყველა საკითხი მოგვარდებოდა“, – განაცხადა ბგანბამ.
კითხვაზე, თუ როგორი იყო სხვა დეპუტატების რეაქცია პროექტზე, როდესაც  მათ ის აფხაზეთის ლიდერმა რაულ ხაჯიმბამ  13 ოქტომბერს წარუდგინა, ბგანბამ უპასუხა: „არ მინდა ისეთი ფორმულირება გამოვიყენო, როგორიცაა „ნეგატიური“, თუმცა, გულწრფელად რომ ვთქვა, რეაქცია ამასთან [ნეგატიურთან] ახლოს იყო, რადგანაც ბევრ პუნქტში სუვერენიტეტის დაკარგვაზეა საუბარი“.
„დეპუტატები, რბილად რომ ვთქვა, ხელშეკრულების ამგვარ ვერსიას არ ეთანხმებიან“, – განაცხადა ბგანბამ.
„მისი ამჟამინდელი ფორმით, [პროექტი] მიუღებელია“, – განაცხადა მან და დასძინა, რომ პარლამენტს ბევრი შენიშვნა ექნება პროექტის ყველა ნაწილის მიმართ, მისი პრეამბულის გარდა, და ერთი ან ორი კვირის ვადაში წარმოადგენს თავის წინადადებებს, როგორც ეს აფხაზეთის ლიდერმა მოითხოვა.
შემოთავაზებულ ტექსტთან არსებულ პრეტენზიებს შორის ბგანბამ დაასახელა დებულება, რომელიც საშუალებას აძლევს რუსეთს შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული დაჯგუფების მეთაური დანიშნოს ომის დროს ან მაშინ, როცა „აგრესიის პირდაპირი საფრთხე“ არსებობს. მან ასევე გააკრიტიკა რუსეთის ინიციატივა, რომ „ერთობლივი კონტროლი“ განხორციელდეს აფხაზეთის შესასვლელ პუნქტებში, ასევე პორტებში ხალხის, ტრანსპორტის და ტვირთების გადაადგილებაზე. მისი თქმით, ტვირთი, რომელიც აფხაზეთში შედის და რუსეთისკენ არ მიემართება, რუსეთის საბაჟოს მხრიდან კონტროლს არ უნდა ექვემდებარებოდეს.
„ჩვენ ყველას გვესმის, რომ რუსეთთან ინტეგრაცია საჭიროა; ჩვენ გვესმის, რომ რუსეთი ჩვენი სტრატეგიული მოკავშირეა“, – განაცხადა სეპარატისტული რეგიონის პარლამენტის თავმჯდომარემ, „მაგრამ ამავდროულად ეს არ ნიშნავს, რომ ჩვენი სუვერენიტეტი უნდა დავკარგოთ ამის გამო. ამიტომ, რა თქმა უნდა, ჩვენი პოლიტიკა რუსეთის ფედერაციასთან მეგობრობის გაძლიერებაზე უნდა ავაგოთ, მაგრამ ამავე დროს თანასწორობის საფუძველზე უნდა გვქონდეს ეს ურთიერთობები. საქმე არ ეხება დიდ და პატარა სახელმწიფოებს; საქმე ეხება ორ სახელმწიფოს და რა თქმა უნდა, მათ ისე უნდა მოაწერონ ხელი ხელშეკრულებებს, როგორც თანასწორუფლებიანმა სუბიექტებმა“.
ერთ–ერთი საკითხი, რომელმაც აფხაზეთში ასევე გამოიწვია უთანხმოება, უკავშირდება შემოთავაზებას ხელშეკრულების ძალაში შესვლიდან ერთი წლის ვადაში რუსი და აფხაზი სამართალდამცავი სტრუქტურების მიერ ერთობლივი საკოორდინაციო ცენტრის ჩამოყალიბების თაობაზე აფხაზეთის ტერიტორიაზე „დანაშაულთან და ექსტრემიზმთან“ ბრძოლის მიზნით.
13 ოქტომბერს სეპარატისტული რეგიონის საგარეო საქმეთა სამინისტროში ახალგაზრდა აფხაზი დიპლომატების საბჭოსთან შეხვედრაზე, აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსმა ასტამურ ტანიამ განაცხადა, რომ საჭიროა ეს პუნქტი „ბევრად უფრო მკაფიო“ გახდეს. მისი თქმით, აფხაზურ მხარეს მიაჩნია, რომ ამ ცენტრის ფუნქციები უნდა შემოიფარგლოს მხარეთა მიერ „საკონსულტაციო“ დახმარების ერთმანეთისთვის აღმოჩენით  და ინფორმაციის გაცვლით ტრანსსასაზღვრო დანაშაულის წინააღმდეგ  ბრძოლაში.
აფხაზეთის ხალხთა ერთობის ფორუმმა, პოლიტიკურმა პარტიამ, რომელსაც აფხაზეთის ლიდერი რაულ ხაჯიმბა ხელმძღვანელობს, განაცხადა 14 ოქტომბერს, რომ შემოთავაზებული ხელშეკრულების პროექტის ბევრი პუნქტი „მნიშვნელოვან“ გაუმჯობესებას საჭიროებს.
„ჩვენი ქვეყნის საგარეო პოლიტიკური საქმიანობის მთავარ მიმართულებად კვლავ რუსეთის ფედერაციასთან ურთიერთობების განვითარება და გაძლიერება რჩება. საქართველოს სწრაფვა ნატოსა და ევროკავშირში გაწევრიანებისკენ ახალ საფრთხეებს უქმნის ჩვენ სახელმწიფოს“, – განაცხადა აფხაზეთის ხალხთა ერთობის ფორუმმა.
„აფხაზეთის საზოგადოებაში არსებობს იმის გაგება, რომ საჭიროა ახალი ხელშეკრულების დადება [რუსეთსა და სეპარატისტულ აფხაზეთს შორის], რომელიც თანამედროვე რეალობებს ასახავს“, – განაცხადა პარტიამ.
„აფხაზეთის სახალხო ერთობის ფორუმი მხარს უჭერს იმ იდეებს, რომლებიც თავდაცვის და უსაფრთხოების ერთიანი სივრცის ფორმირების და პოლიტიკისა და სოციალურ სფეროში ურთიერთთქმედების ნაწილშია მოცემული“, – ნათქვამია განცხადებაში.
„ამასთან ერთად, წარმოდგენილი ხელშეკრულების პროექტის მუხლებს, ჩვენი აზრით, მნიშვნელოვანი სრულყოფა სჭირდება, მხარეთა თანასწორობის და მათი პასუხისმგებლობის სფეროების უფრო მკაფიო გამიჯვნის პრინციპიდან გამომდინარე. გამოვთქვამთ იმედს, რომ აფხაზეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი, როგორც კონსტიტუციის გარანტი, და აფხაზეთის რესპუბლიკის პარლამენტი გაითვალისწინებენ ამ გარემოებებს და ხელშეკრულების პროექტში ყველა საჭირო ცვლილებას და დამატებას შეიტანენ, რითიც ჩვენი ქვეყნის ეროვნული ინტერესების დაცვას უზრუნველყოფენ“, – აცხადებს აფხაზეთის ხალხთა ერთობის ფორუმი.
„დარწმუნებული ვართ, რომ აფხაზეთსა და რუსეთს შორის არსებული მაღალი დონის ნდობა დაბალანსებული ხელშეკრულების შემუშავებას დაეხმარება, რომელიც მხარეთა ინტერესებს დააკმაყოფილებს და აფხაზეთის სახელმწიფო სუვერენიტეტთან დაკავშირებით საზოგადოებაში არსებულ შიშებს გააქარწყლებს“, – ნათქვამია განცხადებაში.
პარტია „ამცახარამ“, რომელიც აფხაზეთის ყოფილ ლიდერს ალექსანდრე ანქვაბს უჭერდა მხარს, თავის განცხადებაში აღნიშნა, რომ ყოველთვის მომხრე იყო რუსეთთან ურთიერთობების „ხარისხობრივი გაუმჯობესების“ და „ეჭვქვეშ არ დაუყენებია რუსეთთან ძმური ურთიერთობები და რუსეთსა და აფხაზეთს შორის სტრატეგიული კავშირი“. თუმცა პარტიამ პრეტენზიები გამოთქვა იმის გამო, რომ პარლამენტისთვის 27 ოქტომბრის დაწესება ბოლო ვადად, რათა თავისი წინადადებები წარადგინოს, ძალიან მცირე დროა და განაცხადა, რომ ფართო საზოგადოებრივი დისკუსიები უნდა გაიმართოს მანამ, სანამ პარლამენტის თავის პოზიციებს ჩამოაყალიბებს შემოთავაზებულ პროექტთან დაკავშირებით.
„დარწმუნებული ვართ, რომ შევძლებთ კონსენსუსამდე მისვლას და მხოლოდ ამის შემდეგ ექნება რესპუბლიკის პარლამენტს მისი განხილვის უფლება აფხაზეთის ხალხის მოსაზრებების და სურვილების გათვალისწინებით“, - ნათქვამია „ამცახარას“ განცხადებაში, „რაც შეეხება თავად ხელშეკრულების პროექტს, ის სრულად და მკაცრად უნდა შეესაბამებოდეს აფხაზეთის რესპუბლიკის კონსტიტუციას - შეესაბამებოდეს არა მხოლოდ   ტექსტს, არამედ ჩვენი კონსტიტუციის სულისკევთებასაც“.

Russia-proposed draft of new treaty with Abkhazia on “alliance and integration” is being debated in Abkhazia with some senior officials in breakaway region expressing concerns over “losing sovereignty” and suggesting that the tabled initial text requires improvements.
Speaker of the Abkhaz parliament, Valery Bganba, said lawmakers’ reaction to the proposed text was “close to negative” as many of its clauses “are about losing sovereignty.”
Commenting on the Russia-proposed draft of the treaty, Bganba said in an interview with RFE/RL’s Russian-language service, Ekho Kavkaza, on October 14: “There are more questions than answers.”
He said that already existing comprehensive treaty on cooperation with Russia, which was signed in 2008, after Moscow recognized Georgia’s breakaway regions as “independent states,” already provides for all the necessary conditions for close ties.
“It simply required to be filled with substance and all the issues would have been solved,” Bganba said.
Asked what was the reaction of other lawmakers to this draft, when it was presented to them by Abkhaz leader Raul Khajimba on October 13, Bganba responded: “I would not like to use wording like ‘negative’, but frankly speaking the reaction was close to that, because many points [of the draft] are about losing sovereignty.”
“Lawmakers, to put it mildly, do not fully agree with such version of the treaty,” Bganba said.
“In its current form, [the draft] is unacceptable,” he said, adding that the parliament will have many remarks to all the sections of the draft, except of its preamble, and will lay out its proposals within a week or two as requested by the Abkhaz leader.
Among the complaints over the proposed text, Bganba listed proposal to allow Russia appoint commander of the joint group of forces in the time of war or in case when there is an “immediate threat of aggression”; he also criticized proposal on “joint control” on movement of people, transport and cargo, not only on Russia-Abkhaz border, but also at at ports inside Abkhazia. He said that cargo entering into Abkhazia and not going into Russia should not become subject of control from Russian customs authorities.
“We all understand that integration with Russia is necessary, we understand that Russia is our strategic ally,” speaker of the breakaway region’s parliament said. “But at the same time it does not mean that we have to lose our sovereignty because of that. Therefore we will of course build our policy on strengthening friendship with the Russian Federation, but at the same time to have these relations on equal basis. It is not about big and small states, it is about two states and of course they have to sign treaties as equal entities.”
One of the issues which has also drawn controversy in Abkhazia is related to a proposal to set up a Joint Coordinating Center of the Russian and Abkhaz law enforcement agencies within a year after entry into force of the agreement for the purpose of fighting “crime and extremism” on the territory of Abkhazia.
Speaking at a meeting with council of young Abkhaz diplomats at the breakaway region’s foreign ministry on October 13, Astamur Tania, chief of administration of the Abkhaz president, said that the clause requires “substantial clarification.” The Abkhaz side believes, he said, that functions of this center should be providing by the parties “consultative” assistance to each other and exchange of information in fight against cross-border crimes.
Forum of People’s Unity of Abkhazia, political party led by Abkhaz leader Raul Khajimba, said in a statement on October 14 that many clauses of the proposed draft treaty need to be “substantially” improved.
“Development and strengthening of relations with the Russian Federation remain the main direction of foreign policy course of the country’s leadership. Georgia’s aspiration to join NATO and European Union creates new threats for our state,” Forum of People’s Unity of Abkhazia said.
“There is understanding in the Abkhaz society over the need for a new treaty between [Russia and Abkhazia], which would reflect today’s realities.”
“The political party, Forum of People’s Unity of Abkhazia, supports the ideas in the part of formation of common security and defense space, interaction in foreign policy and social sector,” it said.
“At the same time, we think that clauses of the proposed draft of the treaty need to be substantially improved, stemming from the principle of equality of the parties and more clear separation of the spheres of their responsibility.”
“We express hope that the President of the Republic of Abkhazia, as  a guarantor of the constitution, as well as the Parliament of the Republic of Abkhazia will take these circumstances into consideration and make necessary amendments and additions to the draft of the treaty thus ensuring compliance with the national interests of our country”.
“We are confident that the existing high level mutual trust between Abkhazia and Russia will help develop a balanced treaty, which will meet the interests of the parties and remove concerns, existing in the society over the state sovereignty of Abkhazia,” Forum of People’s Unity of Abkhazia said.
Amtsakhara, political party which was supporting ex-Abkhaz leader Alexander Ankvab, said in a statement that it has always been in favor of “qualitatively improving” relations with Russia and it is “not questioning brotherly relations with Russia and strategic alliance between Russia and Abkhazia.” But it complained that October 27 deadline for the parliament to put forth its proposals was too short and said that broad public discussions should take place before the parliament elaborates its remarks to the proposed draft.
“We are confident that we will be able to reach a consensus and only after that the Parliament will have the right to discuss the draft with taking into consideration opinion and desires of the people of Abkhazia,” Amtsakhara said. “As far as the draft itself is concerned, it should be fully and strictly in line with letter and spirit of the constitution.”