არასამთავრობო ორგანიზაციები პოლიციაში მოქალაქის ცემის ფაქტზე ექსპერტიზების დასკვნებს წარმოადგენენ
8 ოქტომბერს, 12:30 საათზე, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლში ადამიანის უფლებათა ცენტრი, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ და „საზოგადოებრივი დამცველი“ ვაკე-საბურთალოს რაიონის პოლიციის მე-2 განყოფილებაში პოლიციელთა მიერ მოქალაქე გიორგი ცომაიას ცემის ფაქტთან დაკავშირებით, პრესკონფერენციას გამართავენ. არასამთავრობო ორგანიზაციათა წარმომადგენლები საზოგადოებას საქმესთან დაკავშირებით ჩატარებული ექსპერტიზების დასკვნებს გააცნობენ.
ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ბიუროს მიერ გიორგი ცომაიას მაისურზე ჩატარებული ტრასოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნით: „გიორგი ცომაიას მაისურზე, წინა  მარცხენა გვერდით ზედაპირზე, 19,5 სმx7სმ. ლოკალურ ფართზე, ფრაგმენტულად, სუსტად გამოსახულია მოშავო ფერის კვალი (ანაბეჭდი), რომელიც ფორმისა და კონტურის  მიხედვით ემსგავსება ფეხსაცმლის ლანჩს“.
გამოძიების მიერ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ბიუროში წარდგენილ დანაზე ჩატარებული ბიოლოგიური (გენეტიკური) ექსპერტიზის დასკვნით: „დანაზე არსებული ბიომასალის გენეტიკური პროფილები შერეული ტიპისაა და ეკუთვნის მამრობითი სქესის ერთზე მეტ პირს. გიორგი ცომაიას გენეტიკური თანამონაწილეობა გამოირიცხება“.
ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ბიუროს სამედიცინო დასკვნის თანახმად, „გიორგი ცომაიას აღენიშნება დაზიანებები, რომელიც განვითარებულია რაიმე მკვრივი-ბლაგვი საგნის მოქმედებით“.
ექსპერტიზების დასკვნებით დგინდება, რომ მოქალაქე გიორგი ცომაიას მიმართ ადგილი ჰქონდა ცემასა და ფიზიკური შეურაცხყოფის სხვა ფორმებს.
შემთხვევა მოხდა 14 აგვისტოს, შუაღამისას. ვაკე-საბურთალოს რაიონის პოლიციის მე-2 გაყოფილებაში სასტიკად ცემეს მოქალაქე გიორგი ცომაია, რომელმაც პოლიციას დახმარებისათვის მიმართა მისი საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით. მან მორიგე პოლიციელს სთხოვა, დახმარებოდა წინა ნასამართლობის დროს პოლიციის მიერ ჩამორთმეული მისი მობილური ტელეფონის დაბრუნებაში.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს განაჩენით, გიორგი ცომაიას უნდა დაბრუნებოდა  ჩამორთმეული ნივთები, მათ შორის - მობილური ტელეფონი, მაგრამ ცომაიას და მისი დედის არაერთი მცდელობის მიუხედავად, მას არ უბრუნებდნენ პოლიციის მე-7 განყოფილების მიერ (მდებარეობდა გაგარინის მოედანზე)  ჩამორთმეულ ნივთებს.
პოლიციის შენობაში მყოფმა მამაკაცმა უხეშად მიმართა გიორგი ცომაიას, უწოდა მას „ლაწირაკი“ და ჰკითხა, რატომ მიაკითხა პოლიციას ღამის საათებში.  გიორგი ცომაიას პასუხის შემდეგ, რომ პოლიცია მოქალაქეთა უფლებების დასაცავად მუშაობს 24 საათის განმავლობაში და მას უფლება ჰქონდა, დახმარებისათვის მიემართა, იგი სცემა დაახლოებით თერთმეტმა პირმა (სავარაუდოდ პოლიციელებმა).  გიორგი ცომაიას  ცემა გრძელდებოდა 10 წუთის განმავლობაში. მას ხელებითა და ფეხებით სცემდნენ გულმკერდის, თავისა და მუცლის არეში, ამცირებდნენ და აფურთხებდნენ სახეში. გიორგი ცომაია აცხადებს, რომ თერთმეტივე პირის ამოცნობა შეუძლია.
პოლიცია მოქალაქეს იქით ედავება თავდასხმასა და შეურაცხყოფაში. გიორგი ცომაია ბრალდებულის სახით იმ ღამესვე - 14 აგვისტოს 02:05 საათზე დააკავეს და გადაიყვანეს დროებითი მოთავსების იზოლატორში. სხეულის მძიმე დაზიანებების გამო, იმის შიშით, რომ დაკავებული არ გარდაცვლილიყო, დროებითმა იზოლატორმა ფორმა #100-ის  წარდგენამდე უარი განაცხადა გიორგი ცომაიას მიღებაზე.
15 აგვისტოს გიორგი ცომაიას წარედგინა ბრალდება, თითქოს მან განახორციელა პოლიციელზე თავდასხმა. საქმეში ასევე გაჩნდა ცივი იარაღი - დანა, რომლის თან ქონას ბრალდებული უარყოფს. 16 აგვისტოს კი თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ გიორგი ცომაიას აღკვეთის ღონისძიების სახით შეეფარდა პატიმრობა. ბრალდებული იმყოფება გლდანის #8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი, „საზოგადოებრივი დამცველი“ და კონსტიტუციის 42-ე მუხლი შეშფოთებას გამოხატავენ ვაკე-საბურთალოს რაიონის პოლიციის მე-2 განყოფილებაში მოქალაქე გიორგი ცომაიას ცემის ფაქტთან დაკავშირებით და მოუწოდებენ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურის ორგანოებს, სასწრაფოდ გამოიძიონ მოქალაქის მიმართ ჩადენილი დანაშაული, პასუხისგებაში მისცენ ყველა ის პირი, რომელიც  რაიმე ფორმით ჩართული იყო გიორგი ცომაიას მიმართ განხორციელებულ უკანონობაში.

NGOs to Present Expertise Conclusions on the Physical Assault of a Citizen in Police Office
On October 8, at 12:30 pm, in the conference hall of the Human Rights House Tbilisi, Human Rights Center, Article 42 of the Constitution and Public Advocacy will hold press-conference with regard to the physical assault of Giorgi Tsomaia by police officers in the Vake-Saburtalo district police office. Representatives of the organizations will present the expertise conclusions conducted into the case.
Expertise conducted on Tsomaia’s t-shirt by Levan Samkharauli National Forensic Expertise Bureau concluded: “In the front right side of Giorgi Tsomaia’s t-shirt, 19,5 centimeters x 7 centimeters we detected fragment of weak blackish trace (print) that is similar to the shoe sole with its shape and form.”
According to the biological (genetic) expertise of the investigation conducted by the Levan Samkharauli National Forensic Expertise Bureau, “genetic profiles of the bio-materials on the knife are mixed and belong to more than one male person. Giorgi Tsomaia’s genetic participation in it is excluded.”
According to the medical conclusion of the Levan Samkharauli National Forensic Expertise Bureau, “Giorgi Tsomaia has injuries, which were caused by hard and blunt thing.”
The expertise conclusions prove that Giorgi Tsomaia was beaten and physically assaulted.
The incident happened on August 14, in the midnight. Giorgi Tsomaia was ruthlessly beaten in the Vake-Saburtalo district police office # 2, when he applied to the police unit # 2 located in Vazha-Pshavela Avenue close to his home and asked police officer on duty to return his cell-phone which police had seized from him during previous imprisonment.
Based on the Tbilisi City Court’s judgment, police had to return seized personal belongings to Giorgi Tsomaia upon release from imprisonment and cell phone was among them; however, despite many attempts from Tsomaia’s mother – Marina Tsomaia, police was not going to return the personal belongings which police unit # 7 had seized from her son.
A man in the police office rudely asked why he had applied to the police during night hours. After Tsomaia clarified that since police worked for the safety of citizens during 24 hours and he had right to apply to them at night; in reply to that the senior police officer took him into the room and about eleven persons (supposedly they were all police officers) ruthlessly beat Tsomaia. Tsomaia said they beat him in the chest, head and belly; they degraded and sputtered him. Tsomaia said he can recognize all 11 persons.
Police officers arrested Giorgi Tsomaia as an accused person and placed in the temporary detention setting. The latter did not accept Giorgi Tsomaia before police officers had provided Medical Document # 100 on the detainee’s health conditions fearing he could die as a result of grave injuries.
On August 15 Giorgi Tsomaia was accused of the assault on police officer when the latter was implementing his duties. A new evidence – knife appeared in the case, though the accused categorically denies having it during the incident. On August 16 Tbilisi City Court sentenced him to pre-trial detention. The detainee is in Gldani Prison # 8 now.
Human Rights Center, Public Advocacy and Article 42 of the Constitution are concerned with the physical assault of the citizen in the office of Vake Saburtalo district Police Unit # 2 and calls on the MIA and prosecutor’s office to immediately study the case and punish every officer, who participated in the physical assault of Giorgi Tsomaia.